Ώρες λειτουργίας λέβητα για οικονομία

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55959 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Ωρες λειτουργιας λεβητα
σου απαντησα ... ειναι πολυ δυσκολο το ερωτημα
και μην πιστεψεις κανενα που θα στο πει αυτο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56142 από stefar
Απαντήθηκε από stefar στο θέμα Απ: Ωρες λειτουργιας λεβητα
Εγώ πρίν να βάλω πέλλετ έκαιγα τον καυστήρα όλο το 24ωρο. Από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 2 το μεσημέρι τον ρύθμιζα σε θερμοκρασία 17 βαθμούς. Από τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 10 το βράδυ στους 21,5 βαθμούς. Έτσι, όταν γυρίζαμε από τη δουλειά γύρω στις 3:30 το σπίτι ήταν ζεστό. Παρατήρησα πως η κατανάλωση ήταν περίπου η ίδια με άλλες χρονιές που το βράδυ το έκλεινα εντελώς και το άνοιγα όταν γυρίζαμε απ'τη δουλειά το μεσημέρι. Βέβαια αυτό διαφέρει από το σπίτι, τον καυστήρα και ίσως άλλους παράγοντες. Πάντως ειδικός δεν είμαι απλώς λέω την εμπειρία μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56177 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Ωρες λειτουργιας λεβητα
κυριως διαφερει απο το ποσο βαρυς ηταν ο καθε χειμωνας
η αποψη σου ετσι κι αλλιως εχει ενδιαφερον γιατι ειναι μια πραγματικη εμπειρια
και απολυτα ειλικρινης :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56194 από Fokion
Το τι ειναι πιο οικονομικό εξαρταται απο πολλους παραγοντες... κυριως εχει να κανει ΚΑΙ με τις ωρες λειτουργειας του σπιτιου, περαν βεβαια απο το ποσο βαρυς ειναι ο χειμωνας που ειναι προφανες....

Αυτο που καταλαβα οσο καιρό εκαιγα πετρελαιο με αυτονομη ( τα τελευταια 10 χρονια δηλ.) ηταν οτι υπηρχε ενα "οριο" θερμοκρασίας ( ας πουμε τυχαια 17 βαθμοι ) κατω απο το οποιο δεν επρεπε σε καμια περιπτωση να αφησεις να πεσει, καθοτι τοτε για να ζεστανεις το σπιτι εκαιγες την Αρτα με τα Γιαννενα....

Εγω πχ το ειχα στο 15..

Βεβαια εξαρταται και απο την "ποιοτητα" της μονοσης.... αν ειναι "ξεφραγο αμπελι" δουλευε το οσο εισαι εκει και μετα αστο αφου θα παγωσει ετσι κι αλλιως....
Γιατι αν "κραταει" ζεστη οι "τζουριτσες" που θα δινει ο λεβητας καθε τοσο θα ειναι τιποτα και θα εχεις ανετη θερμοκρασία και δε θα περιμενεις "βαστα Τουρκο να..... ζεστανω".

Ενα αλλο θεμα οικονομιας ειναι τι..... κανουν οι γυρω σου, αν εχεις κοινοχρηστο λεβητα.
Μια και ειμουν ο πρωτος που ξυπναγε, ζεσταινα και το λεβητα για ολους οποτε καταλαβαινεις....

γενικά ειναι πολλές οι παραμετροι.... Δες ποιοι επειρεαζουν εσενα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56197 από dimlyk
για να ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα πρεπει να αναφερονται σε μονοκατοικιες η ολοκληρες πολυκατοικιες .

κι επειδη πολλοι λενε οτι ετσι εκαναν οικονομια αλαλ ξεχνανε να αναφερουν τα υπολοιπα
θα πω οτι μπορει να εκαναν οικονομια επειδη ασχοληθηκαν και ψαχτηκαν ..επειδη εβαλαν μια τριοδη ..επειδη εβαλαν καποια εστω και στοιχειωδη αντισταθμιση κι επειδη απο το ολο ψαξιμο κατεβασαν και τον θερμοστατη τους κανα βαθμο ...κι οχι επειδη απλα δουλευουν τον λεβητα συνεχεια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56278 από lucky4444
μπα εγω ειμαι αμονωτος.... εντελως αμονωτος...και ολες οι πλευρες του σπιτιου μου μιας που ειμαι και μονοκατοικια,ειναι εκτεθειμενες. οποτε κλινο στο να μη το εχω τελικα ολη την ωρα ανοιχτο παρα τις ωρες που θα ειμαι μεσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ