Ώρες λειτουργίας λέβητα για οικονομία

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55898 από lucky4444
Για να δουμε ποσο χαζος ειμαι;;;
Εχω λεβητα πετρελαιου...
Το σπιτι μου δεν ειναι μονωμενο.Αναβω τα καλοριφερ καθε μερα για 4-5-6 ωρες μονο,απο το απογευμα μεχρι το βραδακι.
Το κανω αυτο για οικονομια..να μην λειτουργει ολο το 24ωρο.
Πειτε μου σας παρακαλω..ειμαι χαζος;
Μηπως πρεπει να το εχω 24ωρες το 24ωρο σε λειτουργεια;
Ομως οι 19-20 ωρες που ειναι ανενεργος ο λεβητας ειναι ικανες να μου δωσουν περισσοτερο οικονομια αν θα λειτουργησει ο λεβητας αυτες τις ωρες;Θελω να πω πως αν ανοιγοκλεινα τον λεβητα 3 φορες μεσα στη μερα ισως πραγματι να εχω σπαταλη.Αλλα τωρα που εχω τοσο μεγαλο κενο σε ωρες..μηπως δεν ειναι τελικα τοσο σπαταλη αυτο που κανω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55909 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Ωρες λειτουργιας λεβητα
ωραιο ερωτημα χωρις απαντηση... το εχω κανει κι εγω...
προσωπικη αποψη οτι ετσι κανεις οικονομια αλλα χανεις σε ανεση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55945 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Απ: Ωρες λειτουργιας λεβητα
Το καλυτερο κατα την γνωμη μου ειναι να μην σβηνει ο λεβητας καθολου,αν δεν ειναι καποιος στο σπιτι μπορεις να τον χαμηλωσεις λιγο.Για σκεψου να γυρισεις και να βρεις χαμηλη θερμοκρασια,μετα ποσες ωρες θα δουλευει για να το ζεστανει,αν λειτουργει συνεχεια δεν κρυωνουν οι τοιχοι και μπορεις να ανεβασεις γρηγορα θερμοκρασια,με κρυους τοιχους η ζεστη δεν θα διαρκει αρκετα,και θα δουλευει πιο πολυ. Αυτα εγω σκεφτομαι με το φτωχο το μυαλο μου!!!!! :huh:

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55954 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Απ: Ωρες λειτουργιας λεβητα
Το να λειτουργει συνεχεια ολο το 24ωρο και να καιει συνεχεια αλλα απο λιγο...ειναι πιο οικονομικο απο το να ανοιξει μονο για 5 ωρες και να παρει φορα μεσα σε 5 ωρες να ζεστανει το σπιτι; αυτες οι 5 ωρες καυσης ειναι πιο σπαταλες απο τις 24 ωρες απο λιγο; αυτο δεν εχω συλλαβει....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55957 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Ωρες λειτουργιας λεβητα

lucky4444 έγραψε: Το να λειτουργει συνεχεια ολο το 24ωρο και να καιει συνεχεια αλλα απο λιγο...ειναι πιο οικονομικο απο το να ανοιξει μονο για 5 ωρες και να παρει φορα μεσα σε 5 ωρες να ζεστανει το σπιτι; αυτες οι 5 ωρες καυσης ειναι πιο σπαταλες απο τις 24 ωρες απο λιγο; αυτο δεν εχω συλλαβει....

Είναι πιο οικονομικό να δουλεύει σε χαμηλότερη ισχύ, αλλά κάνοντας τέλεια καύση κι ας αργεί να ζεσταίνει κι ας λειτουργεί και 24 ώρες το 24ωρο. Το ζητούμενο είναι να πάρεις τη θερμότητα που απαιτείται με τη μικρότερη δυνατή σπατάλη. Πάνω σ'αυτή τη λογική πατάνε οι αντλίες θερμότητας που θέλουν μέρες για να πιάσει θερμοκρασία το σπίτι.

Αλλά φυσικά, ένας λέβητας υπερδιαστασιολογημένος, αν καίει όλη μέρα λόγω των συχνών επανεκκινήσεων θα σπαταλάει πολύ καύσιμο. Οπότε αναγκάζεσαι να τον σβήνεις...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55958 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Απ: Ωρες λειτουργιας λεβητα

lucky4444 έγραψε: Το να λειτουργει συνεχεια ολο το 24ωρο και να καιει συνεχεια αλλα απο λιγο...ειναι πιο οικονομικο απο το να ανοιξει μονο για 5 ωρες και να παρει φορα μεσα σε 5 ωρες να ζεστανει το σπιτι; αυτες οι 5 ωρες καυσης ειναι πιο σπαταλες απο τις 24 ωρες απο λιγο; αυτο δεν εχω συλλαβει....

Νομιζω οτι θα καψει σχεδον το ιδιο,αλλωστε η ζεστη θα ειναι διαρκης μεσα στο σπιτι.Ας μας πει την γνωμη του και κανενας μαστορας.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ