Αντιψυκτικό σε λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51199 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αντιψυκτικό σε λέβητα πετρελαίου
αλλα εκανες ενα λαθακι ... πρωτα επρεπε να ανακατεψεις καλα το αντιψυκτικο με το νερο
ειναι γενικα πολυ ακραιο αυτο.... η πιο απλη αντιπαγετικη προστασια ειναι με ενα θερμοστατη να δινει εντολη στον κυκλοφορητη να γυρναει τα νερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51208 από Mal
Απαντήθηκε από Mal στο θέμα Αντιψυκτικό σε λέβητα πετρελαίου

dimlyk έγραψε: αλλα εκανες ενα λαθακι ... πρωτα επρεπε να ανακατεψεις καλα το αντιψυκτικο με το νερο
ειναι γενικα πολυ ακραιο αυτο.... η πιο απλη αντιπαγετικη προστασια ειναι με ενα θερμοστατη να δινει εντολη στον κυκλοφορητη να γυρναει τα νερα



καλο αυτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51212 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Αντιψυκτικό σε λέβητα πετρελαίου
Εγώ πάντως έχω ακούσει ότι το παραφλού γενικά κάνει καλό στο υδραυλικό κύκλωμα του καλοριφέρ και κάνει και μια σχετική οικονομία στο πετρέλαιο λόγω της καλύτερης επαγωγικότητας που έχει σε σχέση με το απλό νερό.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51213 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Αντιψυκτικό σε λέβητα πετρελαίου

dimlyk έγραψε: αλλα εκανες ενα λαθακι ... πρωτα επρεπε να ανακατεψεις καλα το αντιψυκτικο με το νερο
ειναι γενικα πολυ ακραιο αυτο.... η πιο απλη αντιπαγετικη προστασια ειναι με ενα θερμοστατη να δινει εντολη στον κυκλοφορητη να γυρναει τα νερα


Ήταν ήδη αραιωμένο το παραφλού και εκ των υστέρων μπήκε και σκέτο νερό στο κύκλωμα από τον πληρωτή, την στιγμή που ο κυκλοφορητής γυρνούσε τα νερά σε 3 ορόφους και μέσα στον λέβητα. Θεωρώ ότι ανακατεύτηκε αρκετά με το σκέτο νερό. Αν το ξανακάνω μετά από 2-3 χρόνια, ή όποτε βάλω πελλετολέβητα, θα βάλω όλο το κύκλωμα παραφλού (14-15 τετράκιλα πρέπει να παίρνει).

Αντιπαγωτική προστασία έχει ενσωματωμένη ο Kiturami, κάποιο κρύα βράδια πέρυσι τον άκουγα που άνοιγε μόνος του, χωρίς να ζητήσω εγώ θέρμανση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51218 από dimlyk
αστερη εσυ μιλας για λεβητα σε λειτουργια,,,αυτο ειναι αλλο πραγμα ...αρκετοι λεβητες η εγκαταστατες προβλεπουν αντιπαγωτικη προστασια ..και σ αυτη την [περιπτωση το παραφλου το θεωρω υπερβολη (με ελαχιστες εξαιρεσεις)

rivol τα σχετικα με οικονομια τα θεωρω υπερβολες ...κανενας μας δεν ειναισ ε θεση να κανει πραγματικα σωστες μετρησεις
σχετικα με την παρουσια του αντιψυκτικου στο κυκλωμα γνωριζω μονο οτι η buderus και καποιοι μεγαλοι κατασκευαστες δεν το συνιστουν
οπως γνωριζω οτι καποιες συστασεις-απαγορευσεις απο τετοιες εταιρεις γινονται για νομικους λογους

καλο ειναι παντως οποιος χρησιμοποιησει αντιψυκτικο να ειναι με βαση τις γλυκολες ...τα περισσοτερα αντιψυκτικα αυτοκινητου ειναι δηλητηρια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51247 από Mal
Απαντήθηκε από Mal στο θέμα Απ: Αντιψυκτικό σε λέβητα πετρελαίου

dimlyk έγραψε: η πιο απλη αντιπαγετικη προστασια ειναι με ενα θερμοστατη να δινει εντολη στον κυκλοφορητη να γυρναει τα νερα


ολα οκ εφαρμοσα αυτο που μου ειπες δηλαδη αλλαξα την επαφη στον θερμοστατη(ΥΔΡΟΣΤΑΤΗΣ)κυκλοφοριτης και τωρα ανοιγει οταν πεφτει η θερμοκρασια εκει που το εχω ρυθμισει εγω.

ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ