Ρυθμίσεις σε καυστήρα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35704 από giorgopap
καλησπερα ο καυστηραs μου εχει 2 ενδειξειs
BURNER REGUL KAI PUMP REGUL
ΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΑΥΤΑ?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35705 από giorgopap
Απαντήθηκε από giorgopap στο θέμα Ρυθμίσεις σε καυστήρα πετρελαίου
ο καυστηραs πετρελαιου εχει 2 ενδειξειs

BURNER REGUL
PUMP REGUL

τι βαθμουs πρεπει να ρυθμισω σε αυτεs τιs ενδειξειs για να εχω και αποδοση και οικονομια?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35749 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ρυθμίσεις σε καυστήρα πετρελαίου
Αν και δεν είμαι ο σχετικός θα σου πω ότι εγώ τον Burner Regul τον είχα στο 55-60 Μέχρι να σφίξουν τα κρύα και μετά το πήγαινα 65-70.
Το Pump regul στο 40 το είχα από ότι θυμάμαι.

Καλά ας μιλήσει κανένας ειδικός όμως... γιατί μπορεί να τα έκανα λάθος. :)

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35750 από giorgopap
Απαντήθηκε από giorgopap στο θέμα Ρυθμίσεις σε καυστήρα πετρελαίου
σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα εχω ακουσει οτι πρεπει να ειναι κοντα στουs 85 βαθμουs αλλα δεν γνωριζω πιο απο τα 2 !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35759 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Ρυθμίσεις σε καυστήρα πετρελαίου
Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα δυο έχουν να κάνουν με τον αέρα και την πίεση του πετρελαίου που πρέπει να ψεκάζει το μπέκ. Αλλά όλα αυτά δεν γίνονται στο πόδι, χρειάζεται αναλυτής καυσαερίων για να γίνει σωστή ρύθμιση.
Υπάρχει και σχετικός πίνακας.

Αλέξης

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35779 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Ρυθμίσεις σε καυστήρα πετρελαίου
Ωραιότατο θέμα άνοιξες, για μας που ξεμείναμε στα παλιοπετρέλαια.

Με επιφύλαξη, γιατί με αυτά δεν παίζουμε και ΔΕΝ είμαι ειδικός:

Το πρώτο είναι η θερμοκρασία του λέβητα.
Το δεύτερο στους πόσους βαθμούς ανοίγει ο κυκλοφορητής.

Θα σου πω για τη δική μου εγκατάσταση:

Σε μένα το δεύτερο νομίζω δε λειτουργεί (απομονωμένο), λόγω διαφορετικής συνδεσμολογίας απ' ότι κατάλαβα (θερμοστάτης χώρου συνδεδεμένος στον κυκλοφορητή και ηλεκτροβάνες ξεχωριστά για 1ο όροφο, 2ο όροφο και μπόιλερ, που δίνουν τις εντολές ή κάπως έτσι). Βασικά δεν το πειράζω ποτέ.

Ως προς το άλλο:

Το καλοκαίρι, που καίω μόνο για ΖΝΧ, κατεβάζω τη ρύθμιση κάπου στο 35, οπότε μου δίνει θερμοκρασία λέβητα (το εσωτερικό θερμόμετρο) περίπου 45C. Το πήγα με δοκιμές και είδα ότι στη θερμοκρασία αυτή, μου δίνει μια χαρά ζεστά νερά (προσοχή, πάνω από 37 με 40 C, αλλιώς αναπτύσσεται βακτήριο που λέγεται λεγιωνέλα ή κάπως έτσι).

Tώρα που ξεκίνησα θέρμανση και δεν υπάρχουν ακόμα απαιτήσεις, το ανέβασα στους 60, με αποτέλεσμα να μου δίνει στο οργανάκι του λέβητα 70C, ενώ αν δεν ανοίξει κυκλοφορητής και τα νερά παραμείνουν στο λέβητα, ανεβάζει μέχρι και 80C, λόγω του ζεστού μαντεμιού υποθέτω.
Και τα σώματα καίνε στους βαθμούς αυτούς.
Αν αργότερα στα βαρβάτα κρύα δω ότι δε ζεσταίνομαι, θα το ανεβάσω λίγο ακόμα, στο 70 ας πούμε και βλέπουμε.
Αυτά με τη συμβουλή του καυστηρατζή συντηρητή μου (αδειούχος κανονικά, όχι υδραυλικός / μαϊμού καυστηρατζής).

Επίσης, ο συντηρητής μου μίκρυνε το μπεκ από 0,75 σε 0,50, όπως φαίνεται στον πίνακα του rivol, για να μειώσει τις θερμίδες στις απαιτούμενες, λόγω της κλασσικότατης και ελληνικότατης σούπερ υπερδιαστασιολόγησης του λέβητα / καυστήρα από τον εγκαταστάτη, "για να ζεσταθεί στα σίγουρα ο πελάτης". Αυτό ψιλοπειραματικά, αν δε μας βγει, βάζουμε το 0,60 και βλέπουμε.

Τέλος, πέρασα όλες τις σωληνώσεις στο λεβητοστάσιο (κλειστό) με μόνωση, για να μειώσω τις απώλειες. Πραγματικά, ενώ πριν έσκαγες μέσα, τώρα έχει πολύ μικρότερη θερμοκρασία, άρα λιγότερες απώλειες.

Αγαπητέ συμφορουμίτη εγώ αυτά έκανα για φέτος, μιας και εγκλωβίστηκα στο πετρέλαιο, μήπως και γλιτώσω κανένα λίτρο.
Ελπίζω να μου βγουν.
Είναι η πρώτη χρονιά που το κάνω.

Καλό χειμώνα και ο Θεός βοηθός...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ