Υπολογισμός κατανάλωσης πετρελαίου σε τριώροφο

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24616 από Ηλίας Μ.
Αγαπητοί φίλοι, σας διαβάζω τακτικά αλλά δεν έτυχε να γράψω κάτι μέχρι τώρα.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο παρακάτω θέμα:

Ζω στον 1ο όροφο μιας τριώροφης κατοικίας στην οποία ο 2ος και ο 3ος όροφος είναι ένα διαμέρισμα μεζονέτα (οι 2 όροφοι της μεζονέτας επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα).
Στην τριώροφη κατοικία υπάρχουν 2 μετρητές οι οποίοι μετρούν τις ώρες που δουλεύει ο καυστήρας.
Ο ένας μετρητής είναι ο δικός μου (του 1ου ορόφου) και ο άλλος είναι της μεζονέτας (του 2ου και 3ου ορόφου μαζί).
Κάθε όροφος είναι 75 τετραγωνικά, δηλαδή ο 1ος (το δικό μου διαμέρισμα) είναι 75 τετραγωνικά και η μεζονέτα (2ου και 3ου ορόφου) είναι συνολικά 75 x 2 = 150 τετραγωνικά.

Μέχρι στιγμής πληρώνουμε βάση των ωρών κατανάλωσης. Δηλαδή αν ο μετρητής μου (για τον 1ο όροφο - δηλαδή τα 75 τετραγωνικά) γράψει για παράδειγμα 10 ώρες λειτουργίας του καυστήρα για μένα και ο άλλος μετρητής (της μεζονέτας 150 τετραγωνικών) γράψει άλλες 10 ώρες, τότε πληρώνουμε το πετρέλαιο που θα βάλουμε μισό - μισό.


Σκέφτομαι όμως ότι η μεζονέτα έχει διπλάσια σώματα και διπλάσια τετραγωνικά απ ότι το δικό μου.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω:

1. Σωστά πληρώνουμε βάση των ορών λειτουργίας χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη μας ότι το ένα διαμέρισμα είναι στον πρώτο όροφο με 75 τετραγωνικά ενώ το άλλο διαμέρισμα είναι στον 2ο + 3ο με 150 τετραγωνικά με διπλάσια σώματα και επομένως διπλάσιες θερμίδες στα σώματα?

2. Αν πληρώνω υπέρογκα χρήματα για πετρέλαιο έτσι όπως το υπολογίζουμε τώρα τότε πως θα μπορούσαμε να υπολογίζουμε την κατανάλωση για να είναι το σύστημα πιο δίκαιο? Υπάρχει μαθηματικός τύπος και πως εφαρμόζεται στην περίπτωσή μου?

Περιμένω απαντήσεις από μέλη τα οποία ξέρω ότι γνωρίζουν και ότι μπορούν να βοηθήσουν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά - παρακαλώ βοηθήστε με.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Ηλίας Μ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24633 από jnet
Επειδή παλιά νοίκιαζα το ισόγειο μου χρησιμοποιούσα 3 διαφορετικούς τρόπους υπολογισμού.
Ο ένας είχα να κάνει με τα σώματα που είχε το κάθε σπίτι. Ο άλλος με τα κυβικά του χωρου που ζεστενεται και ο τρίτος δεν θυμάμαι. Σε κάθε περίπτωση υπήρχε ένα ποσοστό μικρό για την κοινή χρήση.

Ενα παραδειγμά.
Εαν ο τύπος εχει καταλάβει τι ωρα ανοιγείς τον Θερμοστάτη σου και τον ανοίγει 15' μετά αυτός εκείνα τα πρωτα 15' που ερχονται τα νερά στην ικανοποιητική θερμοκρασία είναι κακή καραγραφή εις βαρος σου.

Θα ψαξω να βρώ τα excelakia και θα τα ανεβάσω.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24640 από stergiosbik
Οι μετρητες αρχιζουν να γραφουν ωρα απο την στιγμη που αρχιζουν να κυκλοφορουν τα ΖΕΣΤΑ νερα για το διαμερισμα σου.
Στην μελετη του μηχανολογου υπαρχει πινακας κατανομης δαπανων θερμανσης(με τα χιλιοστα) που συμφωνα με αυτον επιβαρυνεται το καθε διαμερισμα.
Λογικα τα χιλιοστα της μεζονετας ειναι πολυ περισσοτερα απο τα δικα σου.
Υπαρχει ειδικο προγραμμα με βαση τα χιλιοστα κ τις ωρες που βγαζει το τι θα πληρωσεις.
Ο διαχειριστης οφειλει να το εχει.Εκτος αν τα βγαζετε μονοι σας τα κοινοχρηστα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ηλίας Μ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24643 από jnet

stergiosbik έγραψε: Οι μετρητες αρχιζουν να γραφουν ωρα απο την στιγμη που αρχιζουν να κυκλοφορουν τα ΖΕΣΤΑ νερα για το διαμερισμα σου.

Οι ωρομετρητες που εγκατεστησα εγώ λειτουργούσαν από την στιγμή που εδεινε εντολή ο θερμοστάτης. Ίσως να είχε γίνει λάθος συνδεσμολογία ή να θυμάμαι λάθος. Θα το ελέγξω μόλις ανοίξω το λέβητα. Δηλαδή σε ενα μήνα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ηλίας Μ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24644 από Ηλίας Μ.

stergiosbik έγραψε: Οι μετρητες αρχιζουν να γραφουν ωρα απο την στιγμη που αρχιζουν να κυκλοφορουν τα ΖΕΣΤΑ νερα για το διαμερισμα σου.
Στην μελετη του μηχανολογου υπαρχει πινακας κατανομης δαπανων θερμανσης(με τα χιλιοστα) που συμφωνα με αυτον επιβαρυνεται το καθε διαμερισμα.
Λογικα τα χιλιοστα της μεζονετας ειναι πολυ περισσοτερα απο τα δικα σου.
Υπαρχει ειδικο προγραμμα με βαση τα χιλιοστα κ τις ωρες που βγαζει το τι θα πληρωσεις.
Ο διαχειριστης οφειλει να το εχει.Εκτος αν τα βγαζετε μονοι σας τα κοινοχρηστα.



Ευχαριστώ για την απάντηση. Μόνοι μας βγάζουμε τα κοινόχρηστα (γι αυτό και σας ρωτώ άλλωστε)

Τα χιλιοστά συμμετοχής στις κοινόχρηστες δαπάνες του σπιτιού σύμφωνα με τα τετραγωνικά μας είναι:
333χιλιοστά εγώ (1ος όροφος)
667χιλιοστά ο άλλος (2ος και 3ος όροφος)
Δηλαδή, για παράδειγμα, αν βάλουμε κάγκελα στην πυλωτή και κοστίσουν 10 ευρώ, τότε εγώ πρέπει να πληρώσω 3.33 ευρώ και ο άλλος ιδιοκτήτης 6.67 ευρώ.

Τα χιλιοστά του καθενός στη θέρμανση πως θα καθοριστούν? Υπάρχει κάποιος μαθηματικός τύπος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24647 από aithio

Υπαρχει ειδικο προγραμμα με βαση τα χιλιοστα κ τις ωρες που βγαζει το τι θα πληρωσεις.
Ο διαχειριστης οφειλει να το εχει.Εκτος αν τα βγαζετε μονοι σας τα κοινοχρηστα.


Και για να συνεχίσω απο την τελευτια πρόταση του Στέργιου αν πράγματι πληρώνεις έτσι όπως περιγράφεις παραπάνω και όχι βάση κάποιου πίνακα κατανομής δαπανών που έγινε υποχρεωτικός μετά το 1985 συγνώμη φίλε μου Ηλία αλλά έχεις πιαστεί κορόιδο.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ηλίας Μ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ