Συνδεση σομπας με ρουτερ wifi

Περισσότερα
6 Χρόνια 9 Μήνες πριν #159188 από geodag
Καλημέρα παιδιά έχει συνδέσει κανείς την σόμπα του με RS232 μέσω Ethernet με το ρουτερ να δει αν δουλεύει και από μακριά όπως εκείνες που έχουν από μόνες τους wifi? Ψήνομαι πολύ να παραγγείλω καλώδιακι από ebay να το δοκιμασω αλλά δεν ξέρω αν παίζει η αν χρειάζεται και τον ανταπτορα τον rs232 αν ξέρει κανείς η αν το έχει δοκιμάσει κάποιος ας μας πει να ξέρουμε το γίνεται....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 9 Μήνες πριν #159189 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Γεια σου Γιωργο δεν ειναι τοσο απλο μονο με ενα καλωδιο.θελει και το προγραμμα τις πλακετας δηλαδη το DATA MENOY.μπορει ουτε οι κατασκευαστες σομπας να μην το εχουν και να το εχουν μονο οι εταιριες που βγαζουν τις πλακετες.ειναι παντα κλειδωμενα με αρκετους κωδικους.Μονο αν εχει απο τη μανα της WIFI.ετσι ξερω καποτε που εψαχνα κατι τετοιο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160162 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Συνδεση σομπας με ρουτερ wifi
Εγω σε σομπα πελλετ το εχω κανει και την αναβω κλεινω απο μακρια αυξομειωση εντασης αλλα οχι με αμφιδρομο ελεγχο.

Δηλαδη
Εχω βαλει το παρακατω και ημουν απο τουσ τυχερους που η HP22 ειχε τηλεχηρηστριο
Ετσι εκανα learn το ρεμοτε στην συσκευη και μπορω και την ανοιγω απο μακρια.
Τωρα αν θελεις πιο σωστο αποτελεσμα μπορεις να βαλεις και μια wifi καμερα πανω στο πανελ




www.aliexpress.com/item/Broadlink-RM2-RM...2f-88de-f4817948a522

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160166 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Συνδεση σομπας με ρουτερ wifi
Και εγώ ενδιαφέρθηκα για αυτό για το λέβητα που είναι στο υπόγειο και ρώτησα τον κατασκευαστή στη Θεσσαλονίκη πριν από λίγα χρόνια. Μου απάντησε ότι γίνεται αλλά θα έπρεπε να αγοράσω ξεχωριστά το πρόγραμμα από τους Ιταλούς και δεν το συνέχισα. Δεν θυμάμαι το κόστος ακριβώς αλλά δεν ήταν μικρό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160228 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συνδεση σομπας με ρουτερ wifi

geodag έγραψε: Καλημέρα παιδιά έχει συνδέσει κανείς την σόμπα του με RS232 μέσω Ethernet με το ρουτερ να δει αν δουλεύει και από μακριά όπως εκείνες που έχουν από μόνες τους wifi? Ψήνομαι πολύ να παραγγείλω καλώδιακι από ebay να το δοκιμασω αλλά δεν ξέρω αν παίζει η αν χρειάζεται και τον ανταπτορα τον rs232 αν ξέρει κανείς η αν το έχει δοκιμάσει κάποιος ας μας πει να ξέρουμε το γίνεται....


Rs232 και Ethernet δεν κολλάνε αλλα υπάρχουν ανταπτορες που το κάνουν. Το θέμα νομίζω βρίσκεται στο λογισμικό που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κατι που ειδικά σε μια συσκευή οπως η σομπα σου θα ειναι προβλημα.

Ίσως μια λύση με GPRS modem και SMS κάρτα για έλεγχο απο το κινητο να ειναι πιο εύκολο.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ