Τσιμεντένιο καπέλο σε χτιστή/τσιμεντένια καμινάδα

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147911 από sledgehammer_999
Θα γράψω συνοπτικά την κατάσταση για να μην κουράσω.

Έχω ξυλόσομπα με σωλήνα διαμέτρου 12-13 εκ. Είμαι σε μονοκατοικία με ταράτσα και η σωλήνα περνάει κάθετα στην ταράτσα και βγαίνει στον εξωτερικό χώρο. Μέσα στο σπίτι έχει την ελάχιστη δυνατή διαδρομή. Δυο μέτρα πάνω, μισό αριστερά και μετά κατευθείαν έξω.

Φέτος, για έξω έχω αγοράσει τσιμεντόλιθους/κυβόλιθους/κισσερόλιθους για την κατασκευή καμινάδας. Ξέρετε αυτοί που είναι τετράγωνοι τσιμεντόλιθοι με στρογγυλή διατομή στην μέση για να περνάει η σωλήνα. Οι μικρότεροι που βρήκα και αγόρασα είναι με διατομή 20εκ.

Έχω ερώτηση για το καπέλο τώρα.
Αυτό που αγόρασα είναι το τσιμεντένιο που είναι 4 "φέτες" και τις βάζεις την μια πάνω στην άλλη. Σαν κι αυτό:


Βέβαια σε μένα το υλικό του δικού μου μοιάζει σαν συμπαγές και βαρύ κεραμίδι παρά σαν τσιμέντο, αλλά τέλος πάντων.

Σήμερα πήγα από το μαγαζί της γειτονιάς για να πάρω σωλήνες.(πάω συχνά σε αυτόν).
Όταν του είπα τι φτιάχνω μου είπε ορθά κοφτά ότι θα έχω τεράστιο πρόβλημα με αυτό το καπέλο και ότι κακώς το αγόρασα χωρίς να τον ρωτήσω. Και ότι κακώς δεν μου είπαν τίποτα από εκεί που το πήρα.
Ισχυρίζεται ότι θα μου γυρνάει ο καπνός πίσω και αν έχει και ισχυρό αέρα η σόμπα θα καπνίζει στο σπίτι ακόμα και με κλειστή την πόρτα. Το δικαιολόγησε αυτό λέγοντας ότι ο καπνός θα κτυπάει στο καπάκι και θα γυρνάει πίσω. Μου είπε ότι θα πρέπει να βάλω κάποιο μεταλλικό είτε στρογγυλό είτε διάφορα αντιανεμικά απλά.

Εγώ ρωτώ: Υπάρχει όντως τέτοιο πρόβλημα με αυτό το τσιμεντένιο καπέλο; Πρέπει να ξοδευτώ κι άλλο για να αγοράσω μεταλλικό; Το έχει κανείς αυτό και του δουλεύει;
Γενικά παρακαλώ σχολιάστε. Θέλω να δω τι θα κάνω προτού αρχίσω και το χτίζω.

Για να ξέρετε ο σκοπός μου είναι την εσωτερική σωλήνα να την ανεβάσω μέχρι εκεί που αρχίζει το καπέλο ή λίγα εκατοστά παρακάτω.
Για να λύσω το πρόβλημα των υγροποιήσεων οικονομικά, θα ντύσω κάτι παλιές(αλλά λειτουργικές) σωλήνες που έχω με πετροβάμβακα και θα τις βάλω στο κομμάτι που περνάει μέσα από την καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147913 από fotisbasm
Αδερφε sorry αλλα εισαι πολυυυυ newbie

Βασικα δεν φταις γιατι κανενας δεν γνωριζε αλλα εχει που φταις:

1.προφανος αγορασες ξυλοσομπα απο "μπακαλικο" κ οχι απο καποιο σωστο επαγγελματια , οποτε και δεν σε ενημερωσε

2.προφανος τοποθέτησες μονος σου την σομπα με οτιιι συνεπαγετε απο "προβληματα"

3.αγορασες υλικα καμιναδας προτου να ρωτησεις ,και βρεθηκε καποιος οπου σου εβαλε ψιλους στα αυτια ΚΑΙ τωρα μας ρωτας

4.υπαρχει εδω μεσα ολοκληροοοοο θεμα περι καμιναδας και τα σχετικα

Σορρυ αλλα ο μαστορας ναι εχει δικιο , επεισης ξεκινα το διαβασμα , και μην στραβωνεις ετσι που σου μιλησα , ετσι ειμαι .

επιγραμματικα πρεπει να ανεβει η καμιναδα 30 ποντους ποιο ψηλα απο τον κορφιατη , μονομενη ανοξειδωτη και με αντιανεμικο καπελο
Last edit: 8 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fotisbasm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 7 Μήνες πριν #147915 από sledgehammer_999

fotisbasm έγραψε: Αδερφε sorry αλλα εισαι πολυυυυ newbie

Βασικα δεν φταις γιατι κανενας δεν γνωριζε αλλα εχει που φταις:

1.προφανος αγορασες ξυλοσομπα απο "μπακαλικο" κ οχι απο καποιο σωστο επαγγελματια , οποτε και δεν σε ενημερωσε

2.προφανος τοποθέτησες μονος σου την σομπα με οτιιι συνεπαγετε απο "προβληματα"


Την σόμπα την έχω τουλάχιστον 5 χρόνια. Τις έχω αλλάξει 2 φορές θέση στο σπίτι γιατί αρχικά είχα πολύ μεγάλη διαδρομή με τις σωλήνες και στο τέλος του χρόνου είχαν φράξει από την κάπνα (και πιθανότατα κρεόζοτο).

3.αγορασες υλικα καμιναδας προτου να ρωτησεις ,και βρεθηκε καποιος οπου σου εβαλε ψιλους στα αυτια ΚΑΙ τωρα μας ρωτας


Μέχρι πέρσι είχα μπουρί σκέτο και αμόνωτο να περνάει μέσα και έξω από την ταράτσα. (με ένα απλό ΗΤΑ στο τέλος).
Είχα όμως πρόβλημα με το κλείσιμο της τρύπας στην ταράτσα(από την οποία περνούσε το μπουρί). Ότι και να έβαζα έξω, όταν είχαμε πολύ βροχή έσταζαν νερά.
Εντάξει δεν ρώτησα εδώ αλλά ρώτησα αλλού στο internet για τρόπους για να γλιτώσω από τα νερά που έμπαιναν. Μια από τις ιδέες που είπε κάποιος ήταν και αυτό το να έχω την τσιμεντένια καμινάδα ως κέλυφος και να περνάει από μέσα η σωλήνα. Εμένα μου φάνηκε λογικό και για αυτό προχώρησα.

(το energ.gr το είχα ξεχάσει εντελώς)

4.υπαρχει εδω μεσα ολοκληροοοοο θεμα περι καμιναδας και τα σχετικα


Sorry, αλλά δεν ξέρω για πιο θέμα μιλάς. Διάβασα μερικά αλλά ΚΑΝΕΝΑ δεν καταπιάνεται με τα τσιμεντένια καπέλια και την καταλληλότητα τους.

Σορρυ αλλα ο μαστορας ναι εχει δικιο , επεισης ξεκινα το διαβασμα , και μην στραβωνεις ετσι που σου μιλησα , ετσι ειμαι .


Μήπως έχεις link; Μήπως μπορείς να εξηγήσεις γιατί το καπέλο αυτό δεν δουλεύει;

επιγραμματικα πρεπει να ανεβει η καμιναδα 30 ποντους ποιο ψηλα απο τον κορφιατη , μονομενη ανοξειδωτη και με αντιανεμικο καπελο


Αν "κορφιάτη" εννοείς το υψηλότερο σημείο της στέγης που υπάρχει δίπλα στην καμινάδα, τότε να σε διαβεβαιώσω ότι σίγουρα θα είναι πάνω από 30cm η καμινάδα από αυτό.
Αν εννοείς κάτι άλλο, παρακαλώ διαφώτισε με.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147920 από fotisbasm
Το απλό ητα είναι αντιανεμικό γιαυτο και δεν είχες πρόβλημα , θέμα με τσιμεντένιο καπέλο δεν θα βρεις γιατί πολύ απλά "απαγορεύετε" για εμάς που καίμε ξύλο , ναι Κορφιάτης το ψηλότερο σημείο της κεραμοσκεπής , όπως σου είπα μονομερή ανοξείδωτη σωλήνα και καπέλο αντιανεμικό


Sent from my iPhone using Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spartah3ad

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147928 από dimlyk
αρα ξεκινησες με λαθος ερωτηση
ποιο ειναι το προβλημα ?,,,η μονωση ? και με τα τουβλα θα χρειαστεις καποια μονωση και μαλιστα διπλη μια στην ταρατσα και μια στο τελειωμα αν δεν βαλεις το τσιμεντενιο καπελο
απο τραβηγμα μπουκωματα καπνισματα εισαι ενταξει μεχρι τωρα ?
ποιο το συνολικο υψος της καμιναδας ? και ποιο το υψος της πανω απο την ταρατσα ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147934 από sledgehammer_999
Θα χρησιμοποιήσω το τσιμεντένιο για 2 λόγους. Δεν είναι ότι αμφισβητώ εντελώς αυτά που μου λέτε ότι δεν είναι αντιανεμικό. Αλλά:
1. ενδεχομένως εγώ να μην έχω τόσο πρόβλημα
2. αν είναι να το αλλάξω έπειτα, θα είναι 20 λεπτά υπόθεση. Σπάω το μπετόν στις ενώσεις του καπέλου, το αφαιρώ και εγκαθιστώ το μεταλλικό, που θα έχει μεταλλική τετράγωνη βάση και θα μπαίνει φορετό στον κυβόλιθο.

Γιατί έτσι; Πολύ απλά μήπως και γλιτώσω τα extra 30-40€ που θα χρειαστεί για τετράγωνη μεταλλική βάση με στρογγυλή τρύπα στην μέση για το μπουρί+καπέλο και για το καπέλο.

dimlyk έγραψε: αρα ξεκινησες με λαθος ερωτηση
ποιο ειναι το προβλημα ?,,,η μονωση ? και με τα τουβλα θα χρειαστεις καποια μονωση και μαλιστα διπλη μια στην ταρατσα και μια στο τελειωμα αν δεν βαλεις το τσιμεντενιο καπελο


Για αρχή θα βάλω το τσιμεντένιο όπως είπα. Αλλά και το μεταλλικό να βάλω, όπως περιγράφω ανωτέρω, δεν νομίζω ότι θα τραβάει από πάνω νερά.

Μέχρι τώρα είχα κάνει σχετικά καλή μόνωση στο κάτω μέρος, αλλά δεν αρκεί. Παρατήρησα ότι μου τραβούσε νερά όταν α)είχα πολύ βροχή και β) όταν η σόμπα ήταν κρύα. Το α μάλλον ήταν από λιμνάζοντα νερά, καθώς δεν είχα κάνει ιδιαίτερη κατασκευή να απομακρύνονται 100%. Το β ήταν υποθέτω λόγω συστολής της αμόνωτης σωλήνας από το κρύο οπότε δημιουργούσε μικρό κενό με το τσιμέντο και περνούσαν τα νερά μέσα.

Για το α τώρα θα σοβατίσω τους κυβόλιθους και στο κάτω μέρος δεν θα κάνω ορθές γωνίες με την ταράτσα, αλλά κύλες. Επίσης θα κάνω μια τσιμεντένια βάση μεγαλύτερη από τους κυβόλιθους σε πλάτος-μήκος και θα της δώσω κλίση προς την γενικότερη κλίση της ταράτσας για τα νερά.

Το β πιστεύω θα διορθωθεί εκ των πραγμάτων λόγω της καμινάδας-κελύφους.

απο τραβηγμα μπουκωματα καπνισματα εισαι ενταξει μεχρι τωρα ?


Όχι δεν είχα τέτοια προβλήματα.

ποιο το συνολικο υψος της καμιναδας ? και ποιο το υψος της πανω απο την ταρατσα ?


Με το καπέλο είναι ~ 1,85μ. πάνω στην ταράτσα. Στην μια πλευρά της υπάρχει ένα μικρό τμήμα στέγης, αλλά το ξεπερνάει κατα ~60 πόντους.

Αν συνολικό ύψος εννοείς και στο εσωτερικό τότε: 2 μέτρα από την σόμπα, στρίβει για 0,5μ στα αριστερά και μετά ξαναστρίβει κατακόρυφα και βγαίνει στην ταράτσα. Το τμήμα που είναι εντός της ταράτσας και της τελικής γωνίας είναι κάτι λιγότερο από 0,5 μέτρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ