Πρόβλημα με σόμπα Edilkamin Cherry (σβήνει)

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141684 από tzo
καλησπέρα.έχω το εξης πρόβλημα.έχω καταρχην edil kamin σόμπα αεροθερμη.κ μοντέλο cherry 10kw.το πρόβλημα μου είναι οτι σε ένα 15 κιλο τσουβάλι πελετ, 2- 3 φορές... η να το πω καλύτερα ανα 8 ώρες περίπου κάυσης γεμιση μέσα το ποτηράκι πέλετ ακόμη κ μέχρι μεσα στην τρύπα που πέφτουν τα πέλετ με αποτελεσμα να σβήνη η σόμπα.δηλ δεν προλαβαινει να τα κάψει κ γεμίζει γεμίζει μέχρι μέσα κ τελικα σβηνη.τι μπορω να κάνω γιαυτό;γνώρίζει κανείς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141686 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα Edilkamin Cherry (σβήνει)
Α. Αυξανεις τον αερα που παει στην καυση
Β. μειωνεις λιγο την τροφοδοσία.

Αυτο στο εκανε παντα?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tzo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141694 από tzo
Απαντήθηκε από tzo στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα Edilkamin Cherry (σβήνει)
όχι με όλα τα πέλετ.έχω αηξηση κ τον αερα κ έχω μειωση τη ποσοτηα πελετ που ρίχνει.τον αερα τον έχω 0.40 βασικά όλα τα έχω στο 0.40 το είδα εδω στο forum δηλ κ το έκανα γιατί δεν ήξερα τι άλλο να κανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141699 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα Edilkamin Cherry (σβήνει)
Στο ποτηρακι εχει μεσα ακαυτα πελλετμονο η και σκληρη σταχτη ; .... Και δεν καταλαβα αν το κανει με ολα τα πελλετ η μερικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141701 από tzo
Απαντήθηκε από tzo στο θέμα Πρόβλημα με σόμπα Edilkamin Cherry (σβήνει)
το ποτηράκι έχει κ σταχτη κ ακαυτα πελετ.κ στάχτη ξέρεις σαν τσιμέντο που είναι.κ ακαυτα πέλετ όπως σου είπα μέχρι μέσα στη τρύπα απο την οποια βγαίνουν.κ το κάνει με όλα σχεδον τα πέλετ μεσαιας κατηγορίας ας πόυμε.πχ δοκίμασα κανα 3-4 τσουβάλια Schweighofer κ η σόμπα δουλευε μια χαρα ( αλλα δεν είναι για την τσέπη μου) alfa wood, pirin pelet , karipidis pelet εεε...τι να σου πω;είναι κ κανα 2-3 μάρκες που δεν θυμάμαι.έχω πάρει τα πάντα απο πελετ.κ δεν ξέρω αν φταίει η σόμπα η τα πέλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141705 από dimlyk
Δυστυχως καποια. Πελλετ θα δυσκολευτεις να τα καψεις .... Ισως. Μια λυση ειναι το ανακατεμα ..... Η σομπα σου ειναι προχωρημενη και λειτουργει και λιγο ανεξαρτητα απ τις δικες σου ρυθμισεις ..... Αυτο το τσιμεντο ειναι το κλινκερ .... Δυστυχως για καλυτερες ρυθμισεις πρεπει να μπεις στο κρυφο μενου αν ξερεις κωδικους ...κι εκει παλι αερα θα πρεπει να πειραξεις εκτος αν μπορεις να αυξησεις την διαρκεια καθαρισμου του μαγγαλιου .... Το να μειωνεις τελειως το πελλετ και να αυξανεις αερα πιθανοτατα εχεις κακη καυση και δεν βοηθαει .... Δοκιμαζε ενα καθε φορα .....και φροντιζε να μην φραζει τιτοτα την εισαγωγη αερα για καυση..... Αν εχεις εκει κανα σωληνα να παιρνεις αερα απ εξω δοκιμασε να το βγαλεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ