Τοποθέτηση Βεντιλατέρ

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134669 από ΛΕΩΝ1976
Τοποθέτηση Βεντιλατέρ δημιουργήθηκε από ΛΕΩΝ1976
Πως μπορώ να τρυπήσω μαντεμένια ξυλόσομπα? Και θέλω να τοποθετήσω βεντιλατέρ σαλίγκαρο με ανοξείδωτους σωλήνες που θα περνάνε μέσα από την σόμπα πάνω από την εστία φωτιάς ώστε να έχω ζεστό αέρα. Πόσο εφικτό είναι αυτό και τι προβλήματα μπορεί να συναντήσω στο μέλλον. Εαν ξέρει κάποιος η το έχει κάνει κάποιος φίλος σε δικιά του σόμπα. Μου προτείνανε να βάλω διπλό καθρέφτη για καλύτερη αποφυγή θερμοκρασίας τι προτείνεται?
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134674 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α.
Απαντήθηκε από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α. στο θέμα ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ
Γίνε λίγο πιο σαφής. Στο άκουσμα και μόνο να τρυπήσεις την ξυλοσομπα το βλέπω λάθος. Ανέλυσε λίγο περισσότερο, τι έχεις σκεφτεί?

Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134675 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ

ΛΕΩΝ1976 έγραψε: Πως μπορώ να τρυπήσω μαντεμένια ξυλόσομπα? Και θέλω να τοποθετήσω βεντιλατέρ σαλίγκαρο με ανοξείδωτους σωλήνες που θα περνάνε μέσα από την σόμπα πάνω από την εστία φωτιάς ώστε να έχω ζεστό αέρα. Πόσο εφικτό είναι αυτό και τι προβλήματα μπορεί να συναντήσω στο μέλλον. Εαν ξέρει κάποιος η το έχει κάνει κάποιος φίλος σε δικιά του σόμπα. Μου προτείνανε να βάλω διπλό καθρέφτη για καλύτερη αποφυγή θερμοκρασίας τι προτείνεται?


(για το μαντέμι δεν παίρνω ευθύνες) αλλά καλύτερα να μην ανοιχτούν τρύπες (στρόγγυλες) και να ανοίξεις τετράγωνες τρύπες από την μια πλευρά στην άλλη (με ταχυτροχό) στην συνέχεια θα φτιάξεις περσίδες με σωλήνες σιδερένιους είτε στρογγυλούς είτε τετραγωνικούς με πάχος σίδερου 2,5 χιλιοστά τουλάχιστον . στην μια πλευρά θα βάλεις αντί για σαλίγκαρο , τους άλλους ανεμιστήρες που έχουν κυλινδρικά πτερύγια (ανεμιστήρες χώρου ) αυτός ο ανεμιστήρας χώρου έχει μεγάλο πλάτος πτερυγίων και αυτός ο αέρας θα περνάει από όλες τις σιδερένιες περσίδες που θα φτιάξεις.

Το καλύτερο είναι να μην τρυπηθεί το μαντέμι και να κάνεις το ίδιο με το παραπάνω αλλά με βεβιασμένη κυκλοφορία από τις εξωτερικές επιφάνειες της σόμπας
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134679 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ
Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις την σόμπα στην ησυχία της.
Πως σου ρθε να θέλεις να τρυπήσεις το μαντέμι της...αλλο και τούτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134681 από ΛΕΩΝ1976
Απαντήθηκε από ΛΕΩΝ1976 στο θέμα ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ
Να τοποθετήσω βεντιλατέρ με σωλήνες που θα περνάνε μέσα απο την σομπα ωστε να περναει αερας και να βγαινει απο μπροστα η απο πλαγια ζεστος
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134683 από ΛΕΩΝ1976
Απαντήθηκε από ΛΕΩΝ1976 στο θέμα ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ
Τι εννοείς με βεβιασμένη από την εξωτερική πλευρά μπορείς να με βοηθήσεις περισσότερο.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ