Πατέντα για ροή αέρα σε Ravelli RC120

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109869 από fanis83
Καλησπέρα παιδιά. Πέρυσι έβαλα στο διαμέρισμά μου μια Ravelli RC120. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο την αγορά και ειλικρινά δεν καταλάβαμε καθόλου χειμώνα για δεδομένα Αθήνας. Το μόνο θεματάκι που έχω είναι οτι η σόμπα βρίσκεται στο σαλόνι και απο την θέση της σόμπας και την διάταξη του σπιτιού, το σαλόνι γίνεται φούρνος (27-28 βαθμούς) ενώ τα υπόλοιπα δωμάτια έχουν 20-22 βαθμούς. Παραθέτω σχετικό διάγραμμα του σπιτιού.
Συνημμένο αρχείο:


Μήπως έχει κανείς καμμιά καλή ιδέα έτσι ώστε να μπορέσω να κάνω την σόμπα να στέλνει μέρος του αέρα προς τα αριστερά που είναι τα υπόλοιπα δωμάτια και όχι όλο τον αέρα ευθεία στο σαλόνι;

Κάτι σε γρίλιες ή γωνία απο μπουρί σόμπας κομμένο και ραμμένο στα μέτρα που θέλω θα κάνουν δουλειά;
Έχει κάνει κάποιος κάτι ανάλογο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές καύσεις σε όλους.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fanis83.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110002 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Πατέντα για ροή αέρα σε Ravelli RC120
Οι σόμπες pellet με αεραγωγούς της RAVELLI srl, δίνουν τη δυνατότητα να θερμάνουμε χώρους χωρίς υπάρχουσα εγκατάσταση καλοριφέρ, μεταφέρωντας την παραγώμενη ζέστη σε έναν ή δύο επιπλέον χώρους. Ενδύκνειται για εξοχικές κατοικίες, αλλά και κύριες κατοικίες, με εύκολη και γρήγορη εγκατάσταση της σόμπας pellet. Οι σόμπες πέλλετ της RAVELLI με αεραγωγούς, προσφέρουν οικονομικό τρόπο θέρμανσης με την τεχνολογία pellet.
(το πήρα από την περιγραφή της σόμπας σε ιστότοπο.)

Άρα λοιπόν μπορείς να προσθέσεις αεραγωγούς στα δυο κανάλια για να λύσεις εύκολα και ουσιαστικά το πρόβλημα.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110005 από γιαννης-δραμα

Panos έγραψε: Οι σόμπες pellet με αεραγωγούς της RAVELLI srl, δίνουν τη δυνατότητα να θερμάνουμε χώρους χωρίς υπάρχουσα εγκατάσταση καλοριφέρ, μεταφέρωντας την παραγώμενη ζέστη σε έναν ή δύο επιπλέον χώρους. Ενδύκνειται για εξοχικές κατοικίες, αλλά και κύριες κατοικίες, με εύκολη και γρήγορη εγκατάσταση της σόμπας pellet. Οι σόμπες πέλλετ της RAVELLI με αεραγωγούς, προσφέρουν οικονομικό τρόπο θέρμανσης με την τεχνολογία pellet.
(το πήρα από την περιγραφή της σόμπας σε ιστότοπο.)

Άρα λοιπόν μπορείς να προσθέσεις αεραγωγούς στα δυο κανάλια για να λύσεις εύκολα και ουσιαστικά το πρόβλημα.

Πανο προφανως ο φιλος εχει κανει λαθος στο μοντελο,δεν ειναι η rc120 αλλα μαλον η rv120 που δεν εχει επιπλεον αεραγωγους!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110006 από γιαννης-δραμα
Φανη σου βαζω αυτες τις φωτο καποιου μερακλη μπας και παρεις καμια ιδεα ;)



Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Xaroulis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110007 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Πατέντα για ροή αέρα σε Ravelli RC120
Στα περισσότερα σπίτια η θέση του κλιματιστικού (βλέπει προς τα δωμάτια) είναι βολική για να στέλνει θερμότητα από το σαλόνι στους υπόλοιπους χώρους. Το βάζεις σε λειτουργία βεντιλατερ με κατεύθυνση προς το χωλ και κάνει πολύ καλύτερη κατανομή της θερμοκρασίας.
Μήπως ισχύει και στην δική σου περίπτωση και δεν χρειάζεται να κάνεις πατέντες?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110025 από Xaroulis
Απαντήθηκε από Xaroulis στο θέμα Re:Πατέντα για ροή αέρα σε Ravelli RC120

γιαννης-δραμα έγραψε: Φανη σου βαζω αυτες τις φωτο καποιου μερακλη μπας και παρεις καμια ιδεα ;)




Εχω μια σομπα Pellet Royal Clima 9.Αποφασισα να φτιαξω μια τετοια κατασκευη. Η απορια μου ειναι αν θα εχει αρνητικη επιδραση στην αποδοση της σομπας γιατι η σομπα δεν προβλεπει καποιο τετοιο αξεσουαρ.
Εχει καποιος εμπειρια σε τετοιες ιδιοκατασκευες;



Sent from my iPad using Tapatalk HD

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ