Προβλήματα με σόμπες

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79836 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Προβλήματα με σόμπες

kastr έγραψε: Έχω μια σόμπα red dalia 6kw, αλλά μου παρουσιάζει κάποια προβλήματα. Μετά από 7-8 ώρες λειτουργίας γεμίζει το δοχείο καύσης από υπολείμματα πέλλετ άκαυστα και μαυρίζει το τζάμι. Έχω δοκιμάσει 4-5 μάρκες πέλλετ, έχω τη ροή πέλλετ στο -2, τον αέρα στο τέρμα, τη φλόγα στο τέρμα και τη θερμοκρασία 22 περίπου. Έχω κάνει διάφορους συνδυασμούς αέρα-πέλλετ-θερμοκρασία-φλόγα αλλά πάλι τα ίδια. Αν γνωρίζει κάποιος κάποια ρύθμιση ας μου πει. Ευχαριστώ!!!

Ποια πέλλετ δοκίμασες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79838 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Προβλήματα με σόμπες

kastr έγραψε: Έχω μια σόμπα red dalia 6kw, αλλά μου παρουσιάζει κάποια προβλήματα. Μετά από 7-8 ώρες λειτουργίας γεμίζει το δοχείο καύσης από υπολείμματα πέλλετ άκαυστα και μαυρίζει το τζάμι. Έχω δοκιμάσει 4-5 μάρκες πέλλετ, έχω τη ροή πέλλετ στο -2, τον αέρα στο τέρμα, τη φλόγα στο τέρμα και τη θερμοκρασία 22 περίπου. Έχω κάνει διάφορους συνδυασμούς αέρα-πέλλετ-θερμοκρασία-φλόγα αλλά πάλι τα ίδια. Αν γνωρίζει κάποιος κάποια ρύθμιση ας μου πει. Ευχαριστώ!!!


Βασικό η ποιότητα του πελλετ, όπως είπε ο Doom, αλλά γιατί τέρμα αέρα? φλόγα τι εννοείς?? θερμοκρασία 22, δε γίνεται να λειτουργεί η σόμπα στη φουλ σκάλα. Όσο πέφτει η λειτουργία, πρέπει να μειώνεται και η ποσότητα πελλετ και αέρα.
Το φουλ αέρας σημαίνει μεγάλη θερμοκρασία καυσαερίων. Μήπως θέλει γενικό καθάρισμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80115 από kastr
Απαντήθηκε από kastr στο θέμα Προβλήματα με σόμπες
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, λοιπόν έχω δοκιμάσει μακή, di legno, alfa wood κι άλλα 2 τα οποία δεν θυμάμαι. Τις ίδιες μάρκες χρησιμοποιούν και δυο γείτονες και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα. Όσο για τις ρυθμίσεις είναι ιδέα κάποιου τεχνικού ότι έτσι πρέπει για να λειτουργεί σωστά, αλλά αποτέλεσμα κανένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80117 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Προβλήματα με σόμπες
ποιον αερα εχεις στο τερμα ?...
καυσαεριων η καθαρισμου ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80127 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Προβλήματα με σόμπες
Αφού διευκρινίσεις ποια ταχύτητα ανεμιστήρα αλλάζεις θα πρέπει να γνωρίζεις ότι αν η θερμοκρασία του χώρου ξεπεράσει τη επιθυμητή στο θερμοστάτη τοτε η σόμπα λειτουργεί στο εκο και καίει με προρυθμισμένες παραμέτρους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80145 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Προβλήματα με σόμπες

kastr έγραψε: Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, λοιπόν έχω δοκιμάσει μακή, di legno, alfa wood κι άλλα 2 τα οποία δεν θυμάμαι. Τις ίδιες μάρκες χρησιμοποιούν και δυο γείτονες και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα. Όσο για τις ρυθμίσεις είναι ιδέα κάποιου τεχνικού ότι έτσι πρέπει για να λειτουργεί σωστά, αλλά αποτέλεσμα κανένα.

Συγγνώμη που το λέω, αλλά MAKH και Alfa Pellets δεν είναι καύσιμα για troubleshooting.

Το "di legno" σημαίνει "από ξύλο". Υποθέτω η μάρκα που έκαψες είναι το Silva.

Γνώμη μου είναι να κάψεις κι ένα πιστοποιημένο πέλλετ από κωνοφόρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ