Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121877 από konstantinos_daver
Απαντήθηκε από konstantinos_daver στο θέμα Re:Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;

andreas72 έγραψε:

konstantinos_daver έγραψε: Το όνομα της πλακέτας δεν το βρήκα ( αν και την έχω αλλάξει )

γιατί την άλλαξες ?
σαν micronova μου μιαζει, τέλος πάντων

.
δεν ξέρω ,εγώ είχα έναυση σε 3 λεπτά και ανέβασα τον αέρα και τώρα έχω έναυση σε 2 λεπτά.


sorry δεν κατάλαβα , όταν είπες πλακέτα νόμιζα τον εγκέφαλο κάτω. Όντος η πλακέτα πάνω είναι σαν και αυτή πάνω δεξιά της φωτό σου , αυτήν δεν την έχω αλλάξει .

Addicted to ride

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121878 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;
Έχω παρατηρήσει στη σόμπα μου ότι αν αφήσω να συσσωρεύονται πολλά κατάλοιπα ("καρβουνίλα") στο καλαθάκι και την έξοδο της αντίστασης αργεί να ανάψει. Έτσι στην αρχή καθάριζα καθημερινά ενώ τώρα πλέον κατέληξα ότι καθάρισμα κάθε τρεις μέρες αρκεί για να μην υπάρχει επίπτωση στη λειτουργία της σομπας. Τρίψιμο με συρματόβουρτσα, οδοντόβουρτσα και κατσαβιδάκι για τις τρυπούλες. Προσοχή στο σωλήνα της αντίστασης που μπορεί να έχει κλείσει απο κάποιο κομματάκι μισοκαμένου πελετ και στο μικρό κενό που υπάρχει μεταξύ της αντίστασης και του περιβληματος της.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Δημήτριος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121881 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;
Μια χαρά είδα στο βίντεο την δοκιμή ένναυσης (παρόλο που πείραξε εμπόδισε την εισαγωγή) αλλά και η ταχύτητα αέρα , αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι δεν φαίνονταν καθόλου η άκρη της αντίστασης από το δοχείο. θαρρείς κρύβεται πάνω από ένα εκατοστό μέσα οπότε δεν προσπαθεί να ανάψει τα πελετ εξ επαφής με την αντίσταση αλλά με την επαγωγή αέρα .
καανονικά η αντίσταση ένναυσης πρέπει να εξέχει σε ίδιο ύψος με το εσωτ τοίχωμα του ποτηριού καύσης

Από περιέργεια πάνω κάτω πόσο κοστίζουν το καντράν + πλακέτα εγκέφαλος? κάνα τηλέφωνο ? έμπορας? διεύθυνση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121927 από konstantinos_daver
Απαντήθηκε από konstantinos_daver στο θέμα Re:Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;
Υπάρχει ρύθμιση fanseed in fuel ignition ?
Ο αναπτήρας είναι οντος 1 πόντο πιο μέσα αλλά δεν ρύθμιζε ρε αυτό .



Sent from my iPhone using Tapatalk

Addicted to ride

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121929 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;
Και εγώ όταν ζήτησα ανταλλακτικό αναπτήρα μου έδωσαν έναν πόντο μακρύτερο ! .. και δεν έμπαινε το ποτήρι καύσης !
Αν δεν βρεις το σωστό σε μήκος . τότε η μόνη λύση (με τον ίδιο αναπτήρα ) να βγάλεις όλο το εξάρτημα (σωλήνα όπου βιδώνεις επάνω τον αναπτήρα ) και να το κόψεις και να προσθέσεις έναν δακτύλιο 1 πόντου μάκρος για να μακρύνει !! (μην πειράξεις μόνο την περιοχή με τα εσωτερικά πάσα όπου βιδώνεται ο αναπτήρας.

Συγνώμη λάθος ! όχι να προσθέσεις 1 πόντο δακτύλιο ... αλλά να αφαιρέσεις 1 πόντο (και ξανακολλάς)
Βγάζεις συνήθως την βάση όπου στέκεται το ποτήρι (4 βίδες είναι ) και βγαίνει όλο μαζί , μαζί με τον σωλήνα στήριξης του αναπτήρα.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Κυριακίδης 2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122034 από konstantinos_daver
Απαντήθηκε από konstantinos_daver στο θέμα Σόμπα pellet: πώς λειτουργεί;
Κατέβασα τις στροφές στην έναυση , οντος έπεσε ο αέρας αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα έχω την εντύπωση ότι κάπου χάνετε ο αέρας και γίνεται ένας περίεργος στροβιλισμός εσωτερικά . Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα αναπτήρα διότι δεν έχει
αλλαχτεί η εργοστασιακή θέση.Με έχει γ@μiσ3ι αυτή η σόμπα.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...tstart=60&Itemid=384

Addicted to ride

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ