Αγόρασα τη σόμπα pellet. Και μετά;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33991 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αγόρασα τη σόμπα pellet. Και μετά;
Δεν κάνεις λάθος.....τα διπλάσια κοστίζει. :) Απο την τιμή φυσικά του πρώτου UPS

Όλα εξαρτώνται από την περιοχή που μένεις, και πόσο προβληματικοί είναι εκεί οι υποσταθμοί της ΔΕΗ Στην δική μου περιοχή το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο, που ακόμα και το καλύτερο UPS να βάλεις, θα το βγάλει τα μάτια η ΔΕΗ. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33992 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Αγόρασα τη σόμπα pellet. Και μετά;
και τα δυο, αν κοπει το ρευμα εχεις καποια λεπτα να την κλεισεις αν θελεις για υπερτασεις
παρε αυτο www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701152

απο οτι ειδα στο μανουαλ και χωρις να παραλαβω την σομπα ακομα ειδα οτι ειναι 400watt καταναλωση.

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33993 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Αγόρασα τη σόμπα pellet. Και μετά;

mastoras έγραψε: Δεν κάνεις λάθος.....τα διπλάσια κοστίζει. :) Απο την τιμή φυσικά του πρώτου UPS

Όλα εξαρτώνται από την περιοχή που μένεις, και πόσο προβληματικοί είναι εκεί οι υποσταθμοί της ΔΕΗ Στην δική μου περιοχή το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο, που ακόμα και το καλύτερο UPS να βάλεις, θα το βγάλει τα μάτια η ΔΕΗ. :lol:


πιστευω κατα την δικαι μου γνωμη ειναι κορυφαια τα APC αν καταφερει να τους βγαλει τα ματια η ΔΕΗ τοτε κανε αυτο
www.flashnews.gr/page.ashx?pid=3&aid=96806&cid=2

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33996 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αγόρασα τη σόμπα pellet. Και μετά;
Αυτό ισχύει για μεγάλες πόλεις, όπου εκεί η καταγγελία είναι "απρόσωπη" και ο καταγγέλλων χάνεται μέσα στο πλήθος.

Στην δική μου περίπτωση.....που έχω πάθει άπειρες ζημίες.......εάν καταγγείλω, θα πρέπει να την κοπανήσω και άμεσα από το σπίτι. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67027 από johann
Απαντήθηκε από johann στο θέμα Αγόρασα τη σόμπα pellet. Και μετά;
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και καλή χρονιά με υγεία,
Λοιπόν (χωρίς να κάνω διαφήμιση) θέλω να ευχαριστήσω όλους από το φόρουμ που είτε με βοήθησαν με τις απορίες μου ,είτε μου έλυσαν απορίες που μου είχαν δημιουργηθεί, είτε μου λύθηκαν απορίες που θα μου σχηματιζόταν πριν αγοράσω την κινεζική σόμπα ,καθώς και το προσωπικό από του κο. Μασχάλη που πήρα την σόμπα.
Μετά από μια χρήση 2 μηνών και κάψιμο περίπου ενός τόνου πελλετ alfawood (έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος γιατί μόνο αυτό δοκίμασα) έχω μερικές απορίες που μπορεί να υπάρχουν απαντήσεις αλλά άντε να τις βρεις.
1.Σας στέλνω φωτογραφίες και βίντεο σχετικά με τις σπίθες που βγάζει κατά την διάρκεια της καύσης και επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό η χρειάζεται κάποια ρύθμιση στα μοτερ. Επίσης σας στέλνω και Φώτο της καμινάδας.

2. Έχει 2 μοτέρ από ότι είδα στο μενου,ΜΟΤΕΡ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΜΟΤΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ.
Επειδή σωστά σας άκουσα και πήρα μεγαλύτερο μοντέλο και με τα λιγοστά κρύα που μας κάνει προς το παρόν στην Κρήτη στην θέση χειροκίνητη 1 ζεσταίνει πολύ το καθιστικό ήθελα να ρωτήσω αν πειράξω το μοτέρ ανακύκλωσης από τα 190ν στα 150ν τι αλλάζει. Προφανώς δεν βγάζει τόσο ζεστό αέρα στον χώρο άρα έχει και συνέπεια να καίει λιγότερο πελλετ ή απλός η ζεστή που μένει στον θάλαμο φεύγει από την εξάτμιση??
Αν πειράξω το μοτέρ καυσαερίων τι κάνει στα απλά ελληνικά γιατί από το Μανουήλ δεν το κατάλαβα?
Με ποιο τρόπο μειώνεται η ποσότητα κατανάλωσης
Μπορεί να ρυθμιστεί το μοτέρ του κοχλία για να χαμηλώσω την ζεστή που βγάζει στον χώρο αν δ γίνεται με ρύθμιση του μοτέρ ανακύκλωσης??
3.ΣΤΟ ΜΑΝΟΥΑΛ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ 15 ΓΡΑΦΕΙ 6.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΙΝΑΚΑΣ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ??
4.Από ότι διάβασα στο Μανουήλ η σόμπα έχει 3 ΜΟΤΕΡ.ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ,ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΧΛΙΑΣ.Σωστα?
Μπορεί να ρυθμιστεί το μοτέρ του κοχλία για να χαμηλώσω την ζεστή που βγάζει στον χώρο αν δ γίνεται με ρύθμιση του μοτέρ ανακύκλωσης??
5. Βεβαια θα μου πείτε ότι γιατί δεν δουλεύω στο πρόγραμμα με τον θερμοστατη.Εκει πιστεύω ότι πάσχει λίγο η σόμπα και ο σχεδιασμός της λόγο του ότι το αισθητήριο είναι παρά πολύ κοντά στην σόμπα.
ΠΧ. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΑΛΩΝΙΟΥ 24,5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΑΠΟ ΕΝΑ 8ΕΡΜΟΜΕΤΡΟ
Η σόμπα γραφεί αριστερά 32ΒΑΘΜΟΥΣ και με έντονα γράμματα δεξιά 22ΒΑΘΜΟΥΣ, δηλαδή αν έχω καταλάβει σωστά το αριστερά είναι θερμοκρασία δωματίου και το δεξιά είναι σε τι θερμοκρασία την έχω προγραμματίσει. ΣΩΣΤΑ??
6. Διαβάζω από πολλούς ότι αδειάζετε την στάχτη κα8ε 3μερες περιπου για πιο λόγο ?
Εγώ με δέκα σακιά την εβδομάδα αδειάζω την στάχτη από το συρτάρι κάθε εβδομάδα και την σκουπίζω και με την σκούπα. Βέβαια κάθε 3μερες βλέπω το χώρο καύσης μήπως έχει φράξει η τρύπα με τα κλικλερ που ακούω στο φόρουμ η έχει μαζευτεί πολύ σταχτη κάτω από το δοχείον καύσης.
Συνολικά με 1τοννο πελετ έχω πετάξει ένα τσουβάλι από τα πελλετ στάχτη και όχι γεμάτο.
Μήπως κάνω λάθος και γιαυτο μου βγάζει σταχτί έξω στο μπαλκόνι. Είναι φυσιολογική η στάχτη που βγαίνει έξω? Είναι λίγο αλλά υπάρχει.
7. Το πιατάκι που υπάρχει στο τελείωμα την καμινάδας τι ρολό έχει? Αν το αφήσω ανοιχτό από κάτω και βάλω ένα πλαστικό κουβαδάκι ??

8.Πρόσφατα μου μαύρισε το μπαλκόνι από έξω και ο λόγος ήταν επειδή ένας φίλος που βγάζει στο Ρέθυμνο πάλλε από πυρήνα μου έδωσε να δοκιμάσω.
Έκαψα 5κιλα περίπου αλλά εσύ που ξέρετε περισσότερο πρέπει να μην τα καεί σωστα.Ετσι?
Βεβαία με ένα θερμόμετρο που έβαλα στην έξοδο τον αεραγωγών και με τις ίδιες ρυθμίσεις που είχα όταν
έκαιγα alfawood είδα ότι βγάζει 15βαθμους παραπάρω θερμοκρασία.


Ευχαριστώ εκ το προτέρων
Γιάννης

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67034 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγόρασα τη σόμπα pellet. Και μετά;
καλησπερα κι εσενα ,,,το βιντεακι ειναι απορρητο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ