Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154725 από Savra19
Απαντήθηκε από Savra19 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλησπερα σε ολα τα μελη.Εχω μια σομπα ravveli flavia εδω και 3-4 χρονια αλλα τελευταια δεν μου αρεσει οπως λειτουργει.Δηλ ανεβαζει φλογα για 5 λεπτα και μετα πεφτει σαν καντηλι για 10-15 λεπτα και μετα παλι τα ιδια.Βεβαια την λειτουργω στο 2 η 3 γιατι ακομη δν εχει πολλα κρυα αλλα δεν φενεται να λειτουργει καλα.Θελω να μαθω αν υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που πρεπει να κανω η τιποτα αλλο,γιατι περα απο την πρωτη ρυθμιση του rds που εγινε την πρωτη φορα απο τον μηχανικο δεν ξαναπειραξα κατι περα απ θερμοκρασια φυσικα και τωρα τελευταια το πελλετ με τν αερα τ εβαλα 4:1 λογω οτι χρησιμοποιω λιγο πιο μεγαλα πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154729 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Savra19 έγραψε: Καλησπερα σε ολα τα μελη.Εχω μια σομπα ravveli flavia εδω και 3-4 χρονια αλλα τελευταια δεν μου αρεσει οπως λειτουργει.Δηλ ανεβαζει φλογα για 5 λεπτα και μετα πεφτει σαν καντηλι για 10-15 λεπτα και μετα παλι τα ιδια.Βεβαια την λειτουργω στο 2 η 3 γιατι ακομη δν εχει πολλα κρυα αλλα δεν φενεται να λειτουργει καλα.Θελω να μαθω αν υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που πρεπει να κανω η τιποτα αλλο,γιατι περα απο την πρωτη ρυθμιση του rds που εγινε την πρωτη φορα απο τον μηχανικο δεν ξαναπειραξα κατι περα απ θερμοκρασια φυσικα και τωρα τελευταια το πελλετ με τν αερα τ εβαλα 4:1 λογω οτι χρησιμοποιω λιγο πιο μεγαλα πελλετ.


Δεν νομίζω ότι μπορείς να κανεις και πολλά πέραν απο ένα reset στα factory defaults και να δεις πως παει. Διαφορετικά υποψιάζομαι χαμηλή ροή αερα στο θάλαμο καύσης είτε γιατι θέλει καθαρισμα είτε γιατι παρουσίασε βλάβη.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155725 από takismg
Απαντήθηκε από takismg στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλημέρα energiers!
Είμαι ο Παναγιώτης από Κομοτηνή και πρόσφατα απέκτησα το τζάκι R1000 της RAVELLI 10KW. Είπα να μπω κι εγώ στην παρέα σας για να μένω ενήμερος επί του θέματος και για πιθανές ερωτήσεις που θα μου προκύψουν. Γνωρίζω βέβαια κάποια πράγματα σε σχέση με το πέλλετ μιας που ο πατέρας μου έχει ήδη εδώ και 4 χρόνια μια PIAZZETTA Ρ963 11KW και φυσικά μαντέψτε ποιος είναι αυτός που ασχολείται αποκλείστηκα με τη σόμπα..... B). Για την PIAZZETTA έχω να πω τα καλύτερα! Το τζάκι της RAVELLI όπως είπα και παραπάνω το έχω ελάχιστα (15 ημέρες) αλλά για την ώρα τα πάει τέλεια αν το συγκρίνω με την PIAZZETTA! Το μόνο θέμα που μου παρουσιάζει είναι ότι ενώ τις πρώτες ημέρες είχε σχετικά μικρή κατανάλωση περίπου 15 κιλά την ημέρα στο επίπεδο 1 (ο κατασκευαστής στο επίπεδο 1 του δίνει 0,5 κιλά την ώρα) τις τελευταίες ημέρες χωρίς να αλλάξω επίπεδο χρειάζεται αρκετά περισσότερο από ένα σακί και χωρίς καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις (δεν έχω κωδικό) ο κοχλίας του ενεργοποιείται κάθε 2 δευτερόλεπτα. Βέβαια αυτό δε γνωρίζω αν ήταν έτσι από την αρχή γιατί ουσιαστικά αυτό το Σαββατοκύριακο άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο (στη PIAZZETTA ο κοχλίας στο επίπεδο 1 ενεργοποιείται κάθε 6 δευτερόλεπτα αλλά η κίνηση που κάνει διαρκεί λίγο περισσότερο). Δε θέλω φυσικά να σας πρήζω ακόμα δεν μπήκα στην παρέα σας..... είμαι ακόμα στο ψάξιμο... Πάντως το κακό είναι ότι δεν θέλω να ξαναμπλέξω με αυτόν από τον οποίο την προμηθεύτηκα γιατί στην καλύτερη των περιπτώσεων θα τον πετάξω από το μπαλκόνι..... Οπότε αν έχετε να μου προτείνετε κάτι θα ήταν ευπρόσδεκτο. Επίσης αν και διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες του θέματος δεν βρήκα αν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις τις ρυθμίσεις των πέντε επιπέδων θέρμανσης και τον κωδικό για να το κάνεις αυτό.
Αυτά για την ώρα. Χαίρομαι που μπήκα στην παρέα σας! Καλημέρα σε όλους!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155737 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli

takismg έγραψε: Καλημέρα energiers!
Είμαι ο Παναγιώτης από Κομοτηνή και πρόσφατα απέκτησα το τζάκι R1000 της RAVELLI 10KW. Είπα να μπω κι εγώ στην παρέα σας για να μένω ενήμερος επί του θέματος και για πιθανές ερωτήσεις που θα μου προκύψουν. Γνωρίζω βέβαια κάποια πράγματα σε σχέση με το πέλλετ μιας που ο πατέρας μου έχει ήδη εδώ και 4 χρόνια μια PIAZZETTA Ρ963 11KW και φυσικά μαντέψτε ποιος είναι αυτός που ασχολείται αποκλείστηκα με τη σόμπα..... B). Για την PIAZZETTA έχω να πω τα καλύτερα! Το τζάκι της RAVELLI όπως είπα και παραπάνω το έχω ελάχιστα (15 ημέρες) αλλά για την ώρα τα πάει τέλεια αν το συγκρίνω με την PIAZZETTA! Το μόνο θέμα που μου παρουσιάζει είναι ότι ενώ τις πρώτες ημέρες είχε σχετικά μικρή κατανάλωση περίπου 15 κιλά την ημέρα στο επίπεδο 1 (ο κατασκευαστής στο επίπεδο 1 του δίνει 0,5 κιλά την ώρα) τις τελευταίες ημέρες χωρίς να αλλάξω επίπεδο χρειάζεται αρκετά περισσότερο από ένα σακί και χωρίς καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις (δεν έχω κωδικό) ο κοχλίας του ενεργοποιείται κάθε 2 δευτερόλεπτα. Βέβαια αυτό δε γνωρίζω αν ήταν έτσι από την αρχή γιατί ουσιαστικά αυτό το Σαββατοκύριακο άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο (στη PIAZZETTA ο κοχλίας στο επίπεδο 1 ενεργοποιείται κάθε 6 δευτερόλεπτα αλλά η κίνηση που κάνει διαρκεί λίγο περισσότερο). Δε θέλω φυσικά να σας πρήζω ακόμα δεν μπήκα στην παρέα σας..... είμαι ακόμα στο ψάξιμο... Πάντως το κακό είναι ότι δεν θέλω να ξαναμπλέξω με αυτόν από τον οποίο την προμηθεύτηκα γιατί στην καλύτερη των περιπτώσεων θα τον πετάξω από το μπαλκόνι..... Οπότε αν έχετε να μου προτείνετε κάτι θα ήταν ευπρόσδεκτο. Επίσης αν και διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες του θέματος δεν βρήκα αν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις τις ρυθμίσεις των πέντε επιπέδων θέρμανσης και τον κωδικό για να το κάνεις αυτό.
Αυτά για την ώρα. Χαίρομαι που μπήκα στην παρέα σας! Καλημέρα σε όλους!


Τζάκι με ξύλο η πελλετ ; Η ravelli εχει και τζάκι με πελλετ. Αν ειναι με ξύλο ίσως θα έχεις περισσότερη βοήθεια σε άλλο topic που εχει σχέση με ξύλο.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155770 από takismg
Απαντήθηκε από takismg στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλημέρα.
Και το τζάκι και η σόμπα είναι αερόθερμες και ως καύσιμη ύλη χρησιμοποιούν το πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155776 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
χωρις να ξερω την σομπα σου ...αν εχεις δυνατοιτητα δες την τιμη της ριψης πελλετ σε καποια σκαλα ....καποιες σομπες ασχετα ρυθμισης και κυριως στις χαμηλες σκαλες αυτορυθμιζουν την καταναλωση και τον αερα αναλογα με καποιες παραμετρους ωστε να λειτουργουν σωστα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ