Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118543 από γιαννης-δραμα

sdancer75 έγραψε:
Εγώ πάντως Γιάννη δεν κατάλαβα και πολλά από το βίντεο το πως ρυθμίζεται το RDS. Καταρχήν το 1ο εικονίδιο πάνω πάνω που μετράει m/s τι είναι ? Και το ακριβώς από κάτω που μοιάζει με βιντιλατέρ επίσης τι είναι ? Πως καταλαβαίνει τι πρέπει να αλλάξει ? Ο χρόνος επίσης το ρόλο παίζει ?

Αν κατάλαβες μπορείς να μας κάνεις μια σύντομη περιγραφή ?

Ευχαριστώ,

Το πρωτο εικονιδιο ειναι η ροη του αερα προς το ποτηρακι και δεν μας ενδιαφερει αμεσα,το δευτερο εικονιδιο ειναι η στροφες του βεντυλατερ καυσαεριων και ειναι αυτο που μας ενδιαφερει πιο πολυ γιατι αυτο πειραζουμε στην ουσια.Ειπαμε και πιο πανω οτι ρυθμιζουμε εμεις αναλογος με την φλογα που βλεπουμε(υποψην οτι στην ρυθμιση μπαινει σε φουλ ρυθμους στο 5 για τις αεροθερμες και στο max αν δεν κανω λαθος για τις υδρο, αυτοματα)πατωντας τα κουμπια 1 για ανεβασμα και 2 για κατεβασμα μεχρι να δουμε καλη φλογα.Ο χρονος ειναι για την ρυθμιση και δεν μας ενδιαφερει και πολυ αρκει να πετυχουμε μεσα σ'αυτο τον χρονο αυτο που θελουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118588 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε: Αν προσεξεις καλυτερα το βιντεο θα δεις οτι ρυθμιζεις τις στροφες του βεντυλατερ καυσαεριων αναλογα με την φλογα που βλεπεις.
Οταν ας πουμε η φλογα κοκκινιζει και ειναι μεγαλη ανεβαζουμε τις στροφες(με τα κουμπια 1 και 2 ανεβοκατεβαζουμε στροφες) μεχρι να δουμε να κιτρινιζει και να ειναι πλουσια(πιο ανοιχτοχρωμη δηλαδη),αν μετα απο λιγα λεπτα πεφτει πολυ η φλογα τοτε κατεβαζουμε τις στροφες γιατι μας καιει τα πελλετ πολυ γρηγορα κτλ.
Στην αρχη στα πρωτα λεπτα που δειχνει απλα ζεσταινει την σομπα γιατι η ρυθμιση γινεται με ζεστη την σομπα(εδω ρυθμιζουμε μονο αν δεν κανει σωστη εναυση), και στο τελος παιρνει ολες αυτες τις πληροφοριες αυτοματα και ρυθμιζει το rds.
Η ρυθμιση του rds στο βιντεο ειναι απο 3,08 εως 8,35.
Καλο ειναι η σομπα να ειναι ζεστη απο πριν,δηλαδη δουλευει την σβηνουμε και μετα παμε στο μενου του rds βαζουμε τον κωδικο και ξεκιναμε οπου μας ενδιαφερει να ειναι σωστη η φλογα,και ενα τιπ που διαβασα απο ιταλο τεχνικο ειναι η φλογα να ειναι 15-20 ποντους.


Γιάννη,

Λες ότι ρυθμίζεις τη φλόγα με το βεντυλατέρ καυσαερίων..... αυτό δεν θα έπρεπε κανονικά να γίνει με τον αέρα στο ποτηράκι ? Διαφορετικά αυτός ο αέρας τι ρόλο παίζει ?

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118589 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Μάλλον ο Γιάννης εννοεί πως ανεβάζωντας ή κατεβάζωντας τις στροφές του βεντυλατέρ καυσαερίων αναγκαστικά η σόμπα τραβά περισσότερο ή λιγότερο αέρα καύσης.Κάπως έτσι λειτουργεί τουλάχιστον στην δική μου σόμπα που δεν μπορείς να ρυθμίσεις αλλιώς την ποσότητα του αέρα εισαγωγής

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118602 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Βρήκα οδηγίες στα αγγλικά για το σωστό σετάρισμα του RDS. Το επισυνάπτω.

sdancer75
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118607 από γιαννης-δραμα
Εχει δικιο ο theoilia ετσι ειναι,παραληψης μου να το εξηγησω αυτο με το πως δουλευει το συστημα:εξαγωγη καυσαεριων= υποπιεση στον θαλαμο καυσης= εισαγωγη ΄φρεσκου΄ αερα απο τον σωληνα.
Αλλα πιστευα οτι αυτο το γνωριζουν ολοι οσοι εχουν σομπα πελλετ(ειναι το ιδιο σε ολες τις μαρκες σομπων πελλετ),λανθασμενα :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118627 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε: Εχει δικιο ο theoilia ετσι ειναι,παραληψης μου να το εξηγησω αυτο με το πως δουλευει το συστημα:εξαγωγη καυσαεριων= υποπιεση στον θαλαμο καυσης= εισαγωγη ΄φρεσκου΄ αερα απο τον σωληνα.
Αλλα πιστευα οτι αυτο το γνωριζουν ολοι οσοι εχουν σομπα πελλετ(ειναι το ιδιο σε ολες τις μαρκες σομπων πελλετ),λανθασμενα :unsure:


Ε εντάξει εγώ τουλάχιστον δεν το γνώριζα. Θα προσπαθήσω να το ρυθμίσω μπας και γλιτώσω το μαύρισμα του τζαμιού μου.

Γιάννη έχεις ιδέα τι ακριβώς σημαίνει το μήνυμα "cleaning" και "do cleaning" ? Η σόμπα κάνει shut down όταν το εμφανίζει.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ