Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118123 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

SR77GT έγραψε: Καλησπέρα έχω μια ravelli RC 120 και μου έβγαλε ένδειξη χθες για Service.
Οι ώρες είχαν ρυθμιστή στις 2500 πέρσι τον Οκτώβριο όπου και αγοράστηκε.
Ξέρει κάνεις πως μπορώ να μηδενίσω τις ώρες τι κωδικό θέλει να φύγει η ένδειξη του service και
vα τη ρυθμίσω πάλι σε άλλες ώρες;
Όσο αναφορά τη συντήρηση της είναι πάντα μια φόρα την εβδομάδα από μένα
που την καθαρίζω εξολοκλήρου (μπουριά-κανάλια-σκόνη κτλ)


Με ενδιαφέρει και εμένα όποιος ξέρει ας μας απαντήσει

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118183 από γιαννης-δραμα
O κωδικος ειναι το 35,παμε στο μενου view working hours και κατω κατω reset working hour και βαζουμε τον κωδικο και οκ.
Καλο ειναι παντως να γινει το service κανονικα ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118314 από dikodogi
Απαντήθηκε από dikodogi στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Χαιρετώ την παρέα. Μετα από ένα χρόνο σχεδόν παρακολούθησης του φόρουμ, έγινα κι εγω κάτοχος της Ravelli HRV120. Το καύσιμο που χρησιμοποιώ είναι golden nuggets και μονο. Η σόμπα δουλεύει ικανοποιητικά καλά αλλά έχω τις εξής απορίες

1)Κάθε φορά που ανοίγει και κλείνει μου εμφανίζει SET RDS. Ο θερμουδραυλικός μάλλον δεν το έχει ρυθμίσει και δεν έχει ιδέα πως γίνεται αυτό. Μπορώ να το ρυθμίσω μόνος μου? Έχω διαβάσει κάποιες οδηγίες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν και για το δικό μου πέλλετ. Please help.
2)Θέλω να προσθέσω έναν εξωτερικό θερμοστάτη. Αξίζει τον κόπο ή να επιμείνω με τη ρύθμιση του νερού?
3)Το βιντιλατέρ επηρρεάζει την απόδοση της σόμπας στο νερό ναί η όχι?
4)Κάποιες φορές αμέσως μετά την ανάφλεξη βγαίνει λίγος καπνός από τους αεραγωγούς της σόμπας στο χώρο. Είναι θέμα ελκυσμού ή μεγάλης ποσότητας πέλλετ στο κουπάκι (συνήθως όταν ανάβει είναι σχεδόν γεμάτο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118529 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

dikodogi έγραψε: Χαιρετώ την παρέα. Μετα από ένα χρόνο σχεδόν παρακολούθησης του φόρουμ, έγινα κι εγω κάτοχος της Ravelli HRV120. Το καύσιμο που χρησιμοποιώ είναι golden nuggets και μονο. Η σόμπα δουλεύει ικανοποιητικά καλά αλλά έχω τις εξής απορίες

1)Κάθε φορά που ανοίγει και κλείνει μου εμφανίζει SET RDS. Ο θερμουδραυλικός μάλλον δεν το έχει ρυθμίσει και δεν έχει ιδέα πως γίνεται αυτό. Μπορώ να το ρυθμίσω μόνος μου? Έχω διαβάσει κάποιες οδηγίες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν και για το δικό μου πέλλετ. Please help.
2)Θέλω να προσθέσω έναν εξωτερικό θερμοστάτη. Αξίζει τον κόπο ή να επιμείνω με τη ρύθμιση του νερού?
3)Το βιντιλατέρ επηρρεάζει την απόδοση της σόμπας στο νερό ναί η όχι?
4)Κάποιες φορές αμέσως μετά την ανάφλεξη βγαίνει λίγος καπνός από τους αεραγωγούς της σόμπας στο χώρο. Είναι θέμα ελκυσμού ή μεγάλης ποσότητας πέλλετ στο κουπάκι (συνήθως όταν ανάβει είναι σχεδόν γεμάτο)


Καλησπέρα,
1) Και σε μένα το βγάζει αυτό.... δεν νομίζω ότι μπορείς να το ρυθμίσεις, έτσι είναι η κανονική του λειτουργία διότι το RDS βλέπω να δουλεύει όταν λειτουργεί η σόμπα, ΕΚΤΟΣ και αν εννοεί να το επανα- ρυθμίσεις σύμφωνα με νέα δεδομένα... δεν ξέρω όποιος ξέρει ας μας απαντήσει. Αυτός που σου την εγκατέστησε δεν ήξερε ? Σημειωτέον ότι η σωστή ρύθμιση του RDS μπορεί να σχετίζεται και με το μαύρισμα στο τζάμι. Έχεις μαύρισμα ?

2) Ε και να πάρεις έναν δεν έχει μεγάλο κόστος οπότε δοκίμασε τι σου ταιριάζει καλύτερα.

3) Το βιντιλατέρ αέρος ίσως χωρίς να είμαι ειδικός να παίρνει ζέστη από το νερό έως ενός ορίου (μέχρι 4KW όπως λέει ο κατασκευαστής) και να το διανέμει στο χώρο, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο διότι η θερμική ενέργεια με άλλη μορφή (αέρος αυτή τη φορά) διαχέεται στο χώρο σου.

4) Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα αλλά όταν έχει πάρα πολύ καπνό μέσα στο θάλαμο που σημαίνει ίσως μεγάλη ποσότητα υγρασίας και αργό άναμμα.

Τέλος η δική μου, βγάζει μήνυμα με συνοδεία ηχητικού "cleaning" και "do cleaning" και η σόμπα σβήνει από μόνη της. Ξέρει κανένας τι καθάρισμα θέλει ακριβώς ? Γιατί κάνω όλα τα σχετικά καθαρίσματα (θαλάμου, συλλογής στάχτης, μπουριά κτλ) και μετά από μερικές ημέρες λειτουργίας μου το βγάζει πάλι, παρά το ημερήσιο ή ανά ημέρα καθάρισμα του θαλάμου.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118532 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε: Καταρχην καλως ηρθες στη παρεα μας.
Λες στην αρχη οτι εβγαλες το διαγνωστικο,τι εννοεις το rds?Αν ναι κακως το εβγαλες ειναι λαθος!
Για το display μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα πατας μερικες φορες το ΟΚ απο το κομπιουτερακι και επανερχεται.
Οι 2600 στροφες του βεντυλατερ καυσαεριων σιγουρα ειναι λαθος και η μονη περιπτωση να ανεβαζει τοσες στροφες ειναι οταν κανει καθαρισμο καθε μιση η 1 ωρα,η οταν οι τρυπες απο το ποτηρακι ειναι βουλομενες και επειδη το συστημα rds ειναι για αυτο τον λογο(ροομετρο)δηλαδη μετραει την ροη του αερα που εισερχεται,προσπαθει να ανεβασει τα m/sec χωρις να τα καταφερνει λογο που ειπαμε των βουλωμενων τρυπων στο ποτηρακι,ετσι ανεβαζει τερμα στροφες για να αυξηση την ροη του αερα.
Ετσι λοιπον επειδη σε καθε βαθμιδα εντασης εχει και τα αναλογα m/sec πχ p1=1,20 p2=1,25 p3=1,30 κτλ.
εσυ οσο και να ανεβαζεις της στροφες του βεντυλατερ καυσαεριων εκεινο διαβαζει τα m/sec που ζηταει και κανει αυτο που του λεει το rds ;) ,στα μονα που μπορεις να επεμβεις με τις στροφες ειναι στην αναφλεξη(waiting flame και flame light),βασικα και στα αλλα μπορεις να επεμβεις αλλα οχι απο τις στροφες.Πρεπει να κανεις σεταρισμα στο rds(οσο για το recipe off ετσι πρεπει να ειναι)οπως δειχνει παρακατω το βιντεακι και επισης θα σου δωσω και τις εργοστασιακες ρυθμισης σε ενα pdf.
A!οταν κανει modulation η φλογα πεφτει σε ολους καθοτι πηγαινει σε συντηρηση απλα!
Πιθανοτατα περσι η πλακετα να ειχε την εκδοση 2 ενω η καινουργια να εχει την τελευταια 3,01 γιαυτο και καποιες αλλαγες στο μενου ισως και οχι αν ειχε και περσι την εκδοση 3,01.


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: MONICA_2013-11-12.pdf
Μέγεθος αρχείου:50 KB


Εγώ πάντως Γιάννη δεν κατάλαβα και πολλά από το βίντεο το πως ρυθμίζεται το RDS. Καταρχήν το 1ο εικονίδιο πάνω πάνω που μετράει m/s τι είναι ? Και το ακριβώς από κάτω που μοιάζει με βιντιλατέρ επίσης τι είναι ? Πως καταλαβαίνει τι πρέπει να αλλάξει ? Ο χρόνος επίσης το ρόλο παίζει ?

Αν κατάλαβες μπορείς να μας κάνεις μια σύντομη περιγραφή ?

Ευχαριστώ,

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118540 από γιαννης-δραμα
Αν προσεξεις καλυτερα το βιντεο θα δεις οτι ρυθμιζεις τις στροφες του βεντυλατερ καυσαεριων αναλογα με την φλογα που βλεπεις.
Οταν ας πουμε η φλογα κοκκινιζει και ειναι μεγαλη ανεβαζουμε τις στροφες(με τα κουμπια 1 και 2 ανεβοκατεβαζουμε στροφες) μεχρι να δουμε να κιτρινιζει και να ειναι πλουσια(πιο ανοιχτοχρωμη δηλαδη),αν μετα απο λιγα λεπτα πεφτει πολυ η φλογα τοτε κατεβαζουμε τις στροφες γιατι μας καιει τα πελλετ πολυ γρηγορα κτλ.
Στην αρχη στα πρωτα λεπτα που δειχνει απλα ζεσταινει την σομπα γιατι η ρυθμιση γινεται με ζεστη την σομπα(εδω ρυθμιζουμε μονο αν δεν κανει σωστη εναυση), και στο τελος παιρνει ολες αυτες τις πληροφοριες αυτοματα και ρυθμιζει το rds.
Η ρυθμιση του rds στο βιντεο ειναι απο 3,08 εως 8,35.
Καλο ειναι η σομπα να ειναι ζεστη απο πριν,δηλαδη δουλευει την σβηνουμε και μετα παμε στο μενου του rds βαζουμε τον κωδικο και ξεκιναμε οπου μας ενδιαφερει να ειναι σωστη η φλογα,και ενα τιπ που διαβασα απο ιταλο τεχνικο ειναι η φλογα να ειναι 15-20 ποντους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ