Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95864 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλησπέρα φίλε Mal και Γιάννη Δράμα .Η σόμπα φίλε τις γειτόνισσας (r70) του Mal δουλεύει τελεια μετά απότις αλλαγές που κάναμε στις ρυθμίσεις και δεν φταίει ούτε το κακό πελλετ ούτε το φίλτρο του κ.Μοσχαλη αυτος που φταίει παντός σιγουρα είναι ο μα....ς ο έμπορος που δεν ξέρει την τύφλα του και εκμεταλλεύεται ανθρωπους
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95880 από Mal
Απαντήθηκε από Mal στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Tsimp έγραψε: Καλησπέρα φίλε Mal και Γιάννη Δράμα .Η σόμπα φίλε τις γειτόνισσας (r70) του Mal δουλεύει τελεια μετά απότις αλλαγές που κάναμε στις ρυθμίσεις και δεν φταίει ούτε το κακό πελλετ ούτε το φίλτρο του κ.Μοσχαλη αυτος που φταίει παντός σιγουρα είναι ο μα....ς ο έμπορος που δεν ξέρει την τύφλα του και εκμεταλλεύεται ανθρωπους


Να ευχαριστήσω το φίλο Tsimp και μέσου του forum όπου ήρθε και ρύθμισε την r70. Χάρη στον Tsimp Οντως η σόμπα λειτουργεί άψογα με καλή καύση και καλή απόδοση θερμοκρασίας και πολύ καλή συνεργασία με το φιλτρο του Κυρ. Μοσχαλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105506 από DroidAjax
Απαντήθηκε από DroidAjax στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Δείτε εδω ενα βιντεο για την ravelli R70
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ellikip

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115593 από Isaak
Απαντήθηκε από Isaak στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλημερα παιδια εχοντας φτασει σε επιπεδα απογοητευσης πλεον ειπα να γραψω μηπως και βγαλω καμια ακρη με αυτη την ravelli!!!!

Λοιπον ας τα παρω απο την αρχη εχω μια ravelli monica την πηρα περισυ δουλευε μια χαρα μεχρι που πεταξε σχεδον ολα τα μηνυματα που περιγραφετε ολοι εδω ξεκινησε με 13 μετα ειχα θεμα με τον πρεσοστατη αλλαχτηκε μετα πετπυσε cleaning με το παραμικρο εκει την πηρα χαμπαρι και εβγαλα το διαγνωστικο καθως ψειρας την καθαριζα επιμελως καθε μερα σε σημειο αηδιας.....ομως εχω να πω χωρις να θελω να αναφερω ονομα πως ειμαι αγανακτισμενος απο τον αντιπροσωπο καθως επειδη μας χωριζουν 35 χιλιομετρα μου βγαζει την ψυχη μεχρι να ερθει και αν να την δει με αποτελεσμα να κρυωνουμε και εχω και μωρακι 19 μηνων.....και τι δεν επαθα και το display χαθηκε και πολλα.....

Περισυ κατεληξα σε Αυστριακο pellet.Επειδη πιανουν τα χερια μου αλλα κοβει καιμτο μυαλο μου οταν εβλεπα την κατασταση λειτουργιας της σομπας εβλεπα πως σε ενταση 5 ( πουβμε συμβουλεψε να την εχω παντα) οι στροφες ανεβαιναν πολυ στις 2600 και καυσαερια εχω περασει τους 200 βαθμους οταν η σομπα ηαν σε λειτουργια work παιζοντας με τηις αναλογιες ειχα βρει μια λυση στις 2000 στροφες και 170 βαθμους εξοδο καυσαεριων.......ηρθε το καλοκαιρι εγινε το ετησιο service και τωρα παω να την ξαναδουλεψω.......δουλευει αψογα κτλ εως εχθες που κανει μπαμ και ριχνει ασφαλιες...Σηκωνω και βλεπω πως δεν λειτουργει την περνω πρεφα τηλ και πραγματικα ως εκ θαυματος ερχεται σημερα ο τεχνικος λεει καηκε η ασφαλεια μεσα αλλαζει αλλα παρατηρει οτι η φανα δουλευε συνεχεια οποτε λεει πρεπει να αλλαξω την πλακετα .....κοιτα να δεις εχει μια τσιλικι μαζι του την αλλαζει την αναβει ολα κομπλε φευγει.Εγω λειπω στην δουλεια και ολα γινονται παρουσια της συζυγου.Γυρναω πισω και παρατηρω τα εξης ....η φανα που βγαζει αερα εξω δουλευει πιο γλυκα πιο ηρεμα και επςιδη ολα εχουν σεταρει εξ αρχης στο 5 στροφες ψηλα 2600 και θερμοκρασια καυσαεριων 210 ......το μενου κλειδωμενο με την βοηθεια του φορουμ το ξεκλειδωνω και αλλαζω ρυθμισεις αλλα παλι ψηλα δουλευει οταν κανει modulation η ροη αερα μεσα στο σπιτι εχει μειωθει επισης την σβηνω και παω να την ξανα αναψω μπαααααα πυρωνε χαμηλα μεσα στο pot και φλογα γιοκ γιατι ο ανεμηστηρας που φυσαει δουλευε χαμηλα τελικως την 5 φορα παιρνει μπρος αλλα τιποτα δεν ειναι οπως πριν κατι ειναι περιεργο να σημειωσω πως οταν αναβει η σομπα λεει recipes off και μετα set rds ...δςν θυμαμαι εαν ηταν ετσι πςρισυ δυστυχως......τα εχω παιξει πραγματικα μηπως καποιος γενικως μπορει να βοηθησει ως προς το σεταρισμα στροφες θερμοκρασιες ...;;;;;;;;

Εαν αλλο που παρατηρησα ειναι πως περισυ στο final cleaning φυσουσε αερα εξω οκ αλλα και μεσα δλδ ενα μερος της θερμοκρασιας το διοχετευε μεσα στο χωρο τωρα οχι φυσαει μονο εξω αλλα μεσα τιποτα ....

Λετε οπως διαβαζω πως η φλογα πρεπει να ειναι μεγαλη καθετη εμενα απο περισυ ακομα και στο 5 οταν χαλαρωνε σε modulation η φλογα κατεβαινε και περιοριοταν μεσα στο pot πολλες φορες....

Καμια βοηθειααα θα πηδηξω απο το πααθυροοοοοο
Συγνωμη για την εκθεση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115641 από γιαννης-δραμα
Καταρχην καλως ηρθες στη παρεα μας.
Λες στην αρχη οτι εβγαλες το διαγνωστικο,τι εννοεις το rds?Αν ναι κακως το εβγαλες ειναι λαθος!
Για το display μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα πατας μερικες φορες το ΟΚ απο το κομπιουτερακι και επανερχεται.
Οι 2600 στροφες του βεντυλατερ καυσαεριων σιγουρα ειναι λαθος και η μονη περιπτωση να ανεβαζει τοσες στροφες ειναι οταν κανει καθαρισμο καθε μιση η 1 ωρα,η οταν οι τρυπες απο το ποτηρακι ειναι βουλομενες και επειδη το συστημα rds ειναι για αυτο τον λογο(ροομετρο)δηλαδη μετραει την ροη του αερα που εισερχεται,προσπαθει να ανεβασει τα m/sec χωρις να τα καταφερνει λογο που ειπαμε των βουλωμενων τρυπων στο ποτηρακι,ετσι ανεβαζει τερμα στροφες για να αυξηση την ροη του αερα.
Ετσι λοιπον επειδη σε καθε βαθμιδα εντασης εχει και τα αναλογα m/sec πχ p1=1,20 p2=1,25 p3=1,30 κτλ.
εσυ οσο και να ανεβαζεις της στροφες του βεντυλατερ καυσαεριων εκεινο διαβαζει τα m/sec που ζηταει και κανει αυτο που του λεει το rds ;) ,στα μονα που μπορεις να επεμβεις με τις στροφες ειναι στην αναφλεξη(waiting flame και flame light),βασικα και στα αλλα μπορεις να επεμβεις αλλα οχι απο τις στροφες.Πρεπει να κανεις σεταρισμα στο rds(οσο για το recipe off ετσι πρεπει να ειναι)οπως δειχνει παρακατω το βιντεακι και επισης θα σου δωσω και τις εργοστασιακες ρυθμισης σε ενα pdf.
A!οταν κανει modulation η φλογα πεφτει σε ολους καθοτι πηγαινει σε συντηρηση απλα!
Πιθανοτατα περσι η πλακετα να ειχε την εκδοση 2 ενω η καινουργια να εχει την τελευταια 3,01 γιαυτο και καποιες αλλαγες στο μενου ισως και οχι αν ειχε και περσι την εκδοση 3,01.


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: MONICA_2013-11-12.pdf
Μέγεθος αρχείου:50 KB
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117398 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Cleaning...
Καλησπερα σε ολους,

Σημερα μου εβγαλε ενα μηνυμα : cleaning και do cleaning
Και μετα η σομπα εκλεινε. Τι ακριβως σημαινει ?εννοω τι θελει καθαρισμα γιατι το manual δε λεει τιποτε.

Εχω την hrv120


Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ