Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88753 από Θωμας
Απαντήθηκε από Θωμας στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
καλησπερα να ρωτησω εχω μια rc120.οταν αναβω την σομπα μου ζηταει set rds καθε φορα βαζω τον κωδικο C2 οπως μου ειχατε πει απο το φορουμ και η σομπα λεει show off..το θεμα ειναι οτι καθε φορα μου ζηταει set rds απο καθε ξεκινημα της σομπας..επισης μπορει καποιος να μου ποσταρει τους κωδικους για τα μενου της σομπας ωστε να μπορω να σεταρω και αλλες ρυθμισεις?
Κατι τελευταιο..το self control της σομπας τι ακριβως κανει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90670 από Mal
Απαντήθηκε από Mal στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Εχω μια γειτονισα που έχει την σόμπα Ravelli R 70. Οταν την δουλεύει στις μεγαλύτερες σκάλες την βγάζει στην βεράντα πολλά σωματίδια από στάχτες .
Μπορεί να υπάρχει κάποια ρύθμιση στα καυσαέρια ώστε να ελαχιστοποιηση το πρόβλημα;;;.
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90758 από γιαννης-δραμα

Mal έγραψε: Εχω μια γειτονισα που έχει την σόμπα Ravelli R 70. Οταν την δουλεύει στις μεγαλύτερες σκάλες την βγάζει στην βεράντα πολλά σωματίδια από στάχτες .
Μπορεί να υπάρχει κάποια ρύθμιση στα καυσαέρια ώστε να ελαχιστοποιηση το πρόβλημα;;;.
Ευχαριστώ.

Οχι δεν υπαρχει ρυθμιση για τα μικροσωματιδια που βγαζει,απλα μπορει να χρησιμοποιει καλης ποιοτητας πελλετ(πιστοποιημενα)και να βαλει και ενα φιλτρο απο αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο για αυτη τη δουλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94336 από Mal
Απαντήθηκε από Mal στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

Mal έγραψε: Εχω μια γειτονισα που έχει την σόμπα Ravelli R 70. Οταν την δουλεύει στις μεγαλύτερες σκάλες την βγάζει στην βεράντα πολλά σωματίδια από στάχτες .
Μπορεί να υπάρχει κάποια ρύθμιση στα καυσαέρια ώστε να ελαχιστοποιηση το πρόβλημα;;;.
Ευχαριστώ.

Οχι δεν υπαρχει ρυθμιση για τα μικροσωματιδια που βγαζει,απλα μπορει να χρησιμοποιει καλης ποιοτητας πελλετ(πιστοποιημενα)και να βαλει και ενα φιλτρο απο αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο για αυτη τη δουλεια.


Βάλαμε το φιλτρο του Μοσχαλη αλλά έχουμε πρόβλημα .1) από το φιλτρο βγαίνει καπνός .2) η στάχτη που παει στο φιλτρο ειναι παρα πολύ που κάνει το νερό του φιλτρου να αφριζει με αποτέλεσμα να μπουκωνει και να σβήνει η σόμπα .
Το pellet που χρεισιμοποιουμε ειναι Αυστριακό.
Σήμερα ήρθε και είδε το φιλτρο και ο Tsimp και είπε ότι χρειάζεται ρύθμιση η σόμπα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94347 από γιαννης-δραμα

Mal έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

Mal έγραψε: Εχω μια γειτονισα που έχει την σόμπα Ravelli R 70. Οταν την δουλεύει στις μεγαλύτερες σκάλες την βγάζει στην βεράντα πολλά σωματίδια από στάχτες .
Μπορεί να υπάρχει κάποια ρύθμιση στα καυσαέρια ώστε να ελαχιστοποιηση το πρόβλημα;;;.
Ευχαριστώ.

Οχι δεν υπαρχει ρυθμιση για τα μικροσωματιδια που βγαζει,απλα μπορει να χρησιμοποιει καλης ποιοτητας πελλετ(πιστοποιημενα)και να βαλει και ενα φιλτρο απο αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο για αυτη τη δουλεια.


Βάλαμε το φιλτρο του Μοσχαλη αλλά έχουμε πρόβλημα .1) από το φιλτρο βγαίνει καπνός .2) η στάχτη που παει στο φιλτρο ειναι παρα πολύ που κάνει το νερό του φιλτρου να αφριζει με αποτέλεσμα να μπουκωνει και να σβήνει η σόμπα .
Το pellet που χρεισιμοποιουμε ειναι Αυστριακό.
Σήμερα ήρθε και είδε το φιλτρο και ο Tsimp και είπε ότι χρειάζεται ρύθμιση η σόμπα .

Μηπως δεν ειναι καπνος αλλα υδρατμοι?Το αφρισμα το εκανε μηπως με πολυ χαμηλες θερμοκρασιες(ισως επιασε παγο στο φιλτρο),γιατι κατι τετοιο εχουν αναφερει τα αλλα παιδια που το δοκιμαζαν,εγω παντως δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα με το ιδιο φιλτρο(το καθαριζω καθε 10-15 μερες).
Επειδη ιδια σομπα εχουν τα πεθερικα μου εχω δωσει 2% παραπανω αερα(p6+p7 μαζι και σε βαζει στο μενου πελετ-αερα)και ειναι μια χαρα!Αλλα για το αφρισμα κατα πασα πιθανοτητα ειναι ο παγετος!
Το καθαρισμα που κανω ειναι να αδειαζω το νερο να το γεμιζω παλι με φρεκο να το αφηνω να δουλεψει 10-15 λεπτα σκετο για να ξεπλυθει το εσωτερικο φιλτρο,και να το ξαναδειαζω για να φυγουν ολα και μετα γεμισμα και λειτουργια.
Της πολυ κρυες μερες δεν σβηνω την σομπα το βραδυ και για να μην παγωνει το νερο στο φιλτρο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94359 από Mal
Απαντήθηκε από Mal στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Γιάννης-δραμα ευχαριστω για την απάντηση.
Δεν υπάρχει θέμα παγετού εξωτερική θερμοκρασία σήμερα ήταν 10 βαθμούς περίπου.
Πέρα από τους υδρατμους έχει και καπνό κατα της λειτουργίας της σομπας+φιλτρου αυτό το διπιστωσε και ο Tsimp που έχει εμπειρία με το ίδιο φιλτρο.
Πιστεύω ότι ειναι θέμα ρύθμισης της σομπας μπορείς να μου δώσεις βήμα βήμα κάποιες ρυθμίσεις να δώσω λίγο αέρα παραπάνω .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ