Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81959 από zevooazaz
Απαντήθηκε από zevooazaz στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

katsar έγραψε: Καλησπέρα σας φίλοι μου. Είμαι τεχνικός για τις σόμπες pellet και συγκεκριμένα στις Ravelli.Ήμουν τεχνικός σε ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη αλλά έφυγα από εκεί και τώρα είμαι ανεξάρτητος. Μπορώ να βοηθήσω αρκετά πάνω σε θέματα όπως τοποθέτησης, ρύθμισης, αντιμετώπιση προβλημάτων δεδομένης της εμπειρίας μου. Αν κάποιος από εσάς έχει σόμπα Ravelli και έχει κάποιο πρόβλημα μπορεί να μου στείλει ένα mail και να μου πει τι χρειάζεται και εγώ θα τον βοηθήσω όπως μπορώ. Σας ευχαριστώ.


καλημέρα και απο μένα...

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την RV80 που αγόρασα πρόσφτα...
Η σόμπα δουλευει τρένο, τόσο τρένο που δεν έχω καταλάβει ακόμα πως μπορώ να ενεργοποιήσω το πρόγραμα ανάματος και σβησίματος.
δηλαδή θέτοντας τα on, off και την ημέρα στο πρόγραμμα δεν μου τα ενεργοποιεί.
την πρώτη φορά που το έκανα είχα πογρραμματίσει να ανάψει το πρωϊ. Θεώρησα ότι δεν το έκανε γιατι το προηγούμενο βράδυ την έκανα off για να σβήσει (λογικό ακούγεται να μην κρατήσει το πρόγραμμα που είχα βάλει).
την επόμενη μέρα καθώς δούλευε είπα να δοκιμάσω να βάλω μόνο ώρα σβησίματος.. ούτε τοτε δούλεψε.(δηλαδη έθεσα ημερα και ώρα off).
Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάτι που ενεργοποιεί το πρόγραμμα αναματος/σβησίματος και δεν το πατάω.
Μπορείτε να με βοηθήσετε ???

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82062 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Παιδια να ρωτήσω κάτι. Έχω την ravelli monica. Πατώντας στο stove status σου βγάζει θερμοκρασία καυσαερίων και στροφές. Πατώντας στο κάτω βελάκι βγάζει:
real flow
1,05 m/s (υποθέτω είναι η μετρήση του αέρα)
Τ.DEB.
μια θερμοκρασία που παίζει γύρω στους 60 βαθμούς
μία δεύτερη θερμοκρασία που παίζει γύρω στους 30 βαθμους

Και μετά από λίγο βγάζει
Τ.SK
μία θερμοκρασία γύρω στους 35-40 βαθμούς
0.00 ALL.N

Τι είναι αυτά τα νούμερα και τι δείχνουν



Το ίδιο και σε μένα, βρήκες κάποια απάντηση στο θέμα ?

sdancer75
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82075 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

zevooazaz έγραψε:

katsar έγραψε: Καλησπέρα σας φίλοι μου. Είμαι τεχνικός για τις σόμπες pellet και συγκεκριμένα στις Ravelli.Ήμουν τεχνικός σε ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη αλλά έφυγα από εκεί και τώρα είμαι ανεξάρτητος. Μπορώ να βοηθήσω αρκετά πάνω σε θέματα όπως τοποθέτησης, ρύθμισης, αντιμετώπιση προβλημάτων δεδομένης της εμπειρίας μου. Αν κάποιος από εσάς έχει σόμπα Ravelli και έχει κάποιο πρόβλημα μπορεί να μου στείλει ένα mail και να μου πει τι χρειάζεται και εγώ θα τον βοηθήσω όπως μπορώ. Σας ευχαριστώ.


καλημέρα και απο μένα...

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την RV80 που αγόρασα πρόσφτα...
Η σόμπα δουλευει τρένο, τόσο τρένο που δεν έχω καταλάβει ακόμα πως μπορώ να ενεργοποιήσω το πρόγραμα ανάματος και σβησίματος.
δηλαδή θέτοντας τα on, off και την ημέρα στο πρόγραμμα δεν μου τα ενεργοποιεί.
την πρώτη φορά που το έκανα είχα πογρραμματίσει να ανάψει το πρωϊ. Θεώρησα ότι δεν το έκανε γιατι το προηγούμενο βράδυ την έκανα off για να σβήσει (λογικό ακούγεται να μην κρατήσει το πρόγραμμα που είχα βάλει).
την επόμενη μέρα καθώς δούλευε είπα να δοκιμάσω να βάλω μόνο ώρα σβησίματος.. ούτε τοτε δούλεψε.(δηλαδη έθεσα ημερα και ώρα off).
Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάτι που ενεργοποιεί το πρόγραμμα αναματος/σβησίματος και δεν το πατάω.
Μπορείτε να με βοηθήσετε ???

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων

Στο user menu εχει μία επιλογή με ένα ρολογάκι (set clock). Εκεί κάτω δεξιά θα βρεις ένα κουτάκι που το τσεκάρεις. Αυτό ενεργοποιεί το πρόγραμμα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82077 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

sdancer75 έγραψε:

Παιδια να ρωτήσω κάτι. Έχω την ravelli monica. Πατώντας στο stove status σου βγάζει θερμοκρασία καυσαερίων και στροφές. Πατώντας στο κάτω βελάκι βγάζει:
real flow
1,05 m/s (υποθέτω είναι η μετρήση του αέρα)
Τ.DEB.
μια θερμοκρασία που παίζει γύρω στους 60 βαθμούς
μία δεύτερη θερμοκρασία που παίζει γύρω στους 30 βαθμους

Και μετά από λίγο βγάζει
Τ.SK
μία θερμοκρασία γύρω στους 35-40 βαθμούς
0.00 ALL.N

Τι είναι αυτά τα νούμερα και τι δείχνουν



Το ίδιο και σε μένα, βρήκες κάποια απάντηση στο θέμα ?

Δεν βρήκα τίποτε. Τα ίδια νούμερα βγάζει και σε σένα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82281 από γιαννης-δραμα
Αυτα τα νουμερα ειναι για την μετρηση της ροης του αερα ας πουμε οτι το πρωτο μετραει την θερμοκρασια εισερχομενου αερα(πρωτος αισθητηρας)για να βρει ποσα m/sec περνανε απο εκει μπαινει σε λειτουργια ο δευτερος αισθητηρας προθερμασμενος κατα 30 βαθμους και ετσι βγαινει ποση ροη αερα εχουμε ανα πασα στιγμη(debimetro)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82435 από zevooazaz
Απαντήθηκε από zevooazaz στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε: Αυτα τα νουμερα ειναι για την μετρηση της ροης του αερα ας πουμε οτι το πρωτο μετραει την θερμοκρασια εισερχομενου αερα(πρωτος αισθητηρας)για να βρει ποσα m/sec περνανε απο εκει μπαινει σε λειτουργια ο δευτερος αισθητηρας προθερμασμενος κατα 30 βαθμους και ετσι βγαινει ποση ροη αερα εχουμε ανα πασα στιγμη(debimetro)!


μιλαμε για κατι πολυ σημαντικό λοιπον... η θερμοκρασία του αέρα που βγαίνει στο χώρο... ή κάνω λάθος ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ