Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77309 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Παιδιά λέω το Σαββατοκύριακο να κάνω ένα γενικό καθαρισμό στη σόμπα. Να βγάλω πλάκες βερμικουλίτη κλπ.
Κάπου στο manula λέει για τις θυρίδες επιθεώρησης (Inspection hatches) αριστερά και δεξιά. Αυτό το φοβάμαι κάπως. Έχει κάνει κανείς κατι παρόμοιο να δώσει καμία συμβουλή; Γενικά πιάνουν τα χέρια μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77375 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Εγώ φίλε μου έχω ανοίξει δεξιά αριστερά τις θυρίδες είναι εύκολο δεν ξέρω όμως αν τα καπάκια έχουν συλικονι η φλάντζα εμένα έχει φλαντζα και ειναι εύκολο το κανω συχνά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77610 από γιαννης-δραμα

t123321 έγραψε: Παιδιά λέω το Σαββατοκύριακο να κάνω ένα γενικό καθαρισμό στη σόμπα. Να βγάλω πλάκες βερμικουλίτη κλπ.
Κάπου στο manula λέει για τις θυρίδες επιθεώρησης (Inspection hatches) αριστερά και δεξιά. Αυτό το φοβάμαι κάπως. Έχει κάνει κανείς κατι παρόμοιο να δώσει καμία συμβουλή; Γενικά πιάνουν τα χέρια μου.

Και εγω το εχω κανει(ειναι ευκολο ειδικα στις δικες μας που τα κεραμικα βγαινουν ευκολα)) αλλα το καλοκαιρι στον ετησιο καθαρισμο,το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι βγαζοντας τα καπακια να μην σκιστουν η φλαντζες σιλικονης(αν και ειναι δυνατες),επισης να εχεις κλεισει τον διακοπτη της σομπας(για αποφυγη ατυχηματος)και με ενα βουρτσακι να καθαρισεις της διοδους και με την σκουπα να τραβηξεις τις σταχτες!Αλλα γιατι θελεις να το κανεις αυτο τωρα και οχι στο τελος της περιοδου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77677 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

t123321 έγραψε: Παιδιά λέω το Σαββατοκύριακο να κάνω ένα γενικό καθαρισμό στη σόμπα. Να βγάλω πλάκες βερμικουλίτη κλπ.
Κάπου στο manula λέει για τις θυρίδες επιθεώρησης (Inspection hatches) αριστερά και δεξιά. Αυτό το φοβάμαι κάπως. Έχει κάνει κανείς κατι παρόμοιο να δώσει καμία συμβουλή; Γενικά πιάνουν τα χέρια μου.

Και εγω το εχω κανει(ειναι ευκολο ειδικα στις δικες μας που τα κεραμικα βγαινουν ευκολα)) αλλα το καλοκαιρι στον ετησιο καθαρισμο,το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι βγαζοντας τα καπακια να μην σκιστουν η φλαντζες σιλικονης(αν και ειναι δυνατες),επισης να εχεις κλεισει τον διακοπτη της σομπας(για αποφυγη ατυχηματος)και με ενα βουρτσακι να καθαρισεις της διοδους και με την σκουπα να τραβηξεις τις σταχτες!Αλλα γιατι θελεις να το κανεις αυτο τωρα και οχι στο τελος της περιοδου!

Καλημέρα
Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις.
Λέω να το κάνω τώρα το καθάρισμα γιατί έχω κάψει περίπου ένα τόνο biothherm το οποίο άφηνε γενικά αρκετή στάχτη. Τώρα καίω golden nuggets και παρατηρώ ότι ενώ δεν έχω σχεδόν καθόλου στάχτη το ποηράκι μετά απο 14-15 ώρες γεμίζει μέχρι τη μέση περίπου με στάχτη (φαίνεται σαν πυρωμένο λιωμένο pellet). Επίσης στον πάτο του το μισό σχεδόν έχει κλείσει από klinker. Η σόμπα είναι ρυθμισμένη στους 21 βαθμούς στην ένταση 5 αλλά το περισσότερο διάστημα (σχεδόν το 80%) είναι σε modulation. Το πελλετ το έχω στο -3 γιατί παρατηρώ ότι πέφτει αρκετό. Έχω αυξήσει τον αέρα στις 2100 στροφές για την 5η σκάλα (και ανάλογα και στις άλλες σκάλες) αλλά δεν είχα σηματνική βελτίωση. Ο θάλαμος παραμένει καθαρός όπως και το τζάμι. Η θερμοκρασία καυσαερίων όταν δεν είναι σε modulation φτάνει τους 190 βαθμούς και σε modulation γύρω στους 160.
Έτσι για τις πρώτες 7-8 ώρες είναι σχετικά καθαρό το ποτήρι και οι στροφές παραμένουν στις 2100. Μετά σιγά σιγά αρχίζει να γεμίζει το ποτήρι με αποτέλεσμα το πρωί να φτάνει ο ανεμιστήρας τις 2600 στροφές.
Λέω λοιπον να αποκλείσω την περίπτωση να έχουν φράξει οι δίοδοι των καυσαερίων μιας και την καμινάδα την καθάρισα. Να πω ότι η καμινάδα ήταν σχετικά καθαρή, η περισσότερη στάχτη είναι στο μπαλκόνι μου :)
. Πιστεύω ότι αυτο οφείλεται και στο ότι η καμινάδα είναι μονωμένη και δεν κολλά τίποτε πάνω της από υγροποιήσεις. Με λίγο χτύπημα κατά μήκος φεύγουν κάτι λίγα. Έβγαλα και τον βερμικουλίτη και καθάρισα από πίσω. Είχε πολύ πράμα.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by t123321.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77735 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Εγω θα εχω προβλημα στο καθαρισμα γιατι η hrv160 που εχω δεν μπορω να καταλαβω πως καθαριζει μετα τον κοφτη και πισω,δηλαδη εκει που χτυπαει πανω η φωτια μεχρι να φτασει πισω στην εξαγωγη.
Στανταρ εχει μαζεψει πολυ σταχτη εκει αλλα δεν μπαινει χερι,ειχα προσπαθησει με φυσερο μια μερα αλλα γεμισα σταχτη.
Ξερει κανεις τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?
Τον θαλαμο τον καθαριζω σωστα αλλα απο εκει και περα??

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77926 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Την ίδια απορία έχω και εγώ. Λέω να πάρω κανένα κομμάτι σωλήνα (ποτίσματος), να τον συνδέσω με ταινία στην σκούπα και οσο πάει.
Μία πολύ καλή σειρά από videos για καθάρισμα σόμπας ravelli θα βρείτε εδώ:









αλλά άντε να φυσήξεις με το κομπρεσέρ μέσα στο σαλόνι :woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by t123321.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ