Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38303 από γιαννης-δραμα

t123321 έγραψε: Σε modulation δεν μπαίνει ή όταν μπαίνει το γράφει στην οθόνη.
Σ' ευχαριστω πολύ για τις ρυθμίσεις αλλά που τις βρίσκουμε όλες αυτές για να τις δούμε;
Ώπα τις βρήκα.
Βασικά όλες ήταν ίδιες με αυτές που μου έδωσες. Πείραξα τις παρακάτω:
altitude Έβαλα το 400 μέτρα
και recipe έβαλα το high (μήπως και φταίει ο εκλυσμός της καμινάδας δηλαδή είναι πολύ ψηλός, αν κατάλαβα δηλαδή τι κάνει η συγκεκριμένη παράμετρος)
Η φλόγα μου φαίνεται πιο σταθερή αλλά η θερμοκραασία στο status παραμένει στο 140-150

Η καμιναδα σου ειναι μια χαρα(βαλε το recipe παλι στο off),το recipe εχει μεσα 4 συνταγες οπως καλα καταλαβες για τον ελκυσμο,αλλα εσυ εχεις μια χαρα καμιναδα.Τι πελλετ καις?Ποτε την πηρες?Βγαζει καλη ζεστη?Εγω την δικια μου την καιω στο 2 αυτες τις μερες και ανεβαζω γρηγορα 23 βαθμους στον ενιαιο χωρο που την εχω.Η φλογα στο 5 πρεπει να χτυπαει επανω στο flame trap(το επανω μερος του θαλαμου)σχεδον συνεχεια,εσενα απ' οτι καταλαβαινω καιει σαν καντηλι!Καλυτερα θα ελεγα να απευθυνθεις απο εκει που την αγορασες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38323 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλησπέρα. Το recipe το έβαλα πάλι στο off. Ζέστη έχω πολύ καλή αυτές τις μέρες αν και εδώ στα Γιάννενα δεν έχει κανει ακόμα κρύα. Βασικά το βάζω στους 21 βαθμούς και η σόμπα το πιάνει σχετικά εύκολα. Ηλ/κό θερμόμετρο στο διπλανό χώρο δείχνει σταθερά 22 βαθμούς. Ο χώρος είναι σχετικά μεγάλος για τη συγκεκριμένη σόμπα (τα οικονομικά δυστυχώς δεν έφταναν για μεγαλύτερη) , περίπου 60 τμ ενιαίος σχεδόν χώρος, και διάδρομος με τρία δωμάτια και μπάνιο άλλα 50 τμ. Τα δωμάτια είναι στους 19 βαθμούς.
Στο 5 η σόμπα έχει μεγάλη φλόγα αλλά δεν είναι σταθερή. Μεγαλώνει πολύ (φτάνει οπως λες το flame trap) για μερικά δευτερόλεπτα και μετά πέφτει για λίγο. Μετά πάλι το ίδιο.
Η καμινάδα όντως είναι πολύ καλή. Αγοραασμένη από Agogos Θεσσαλονίκη και τοποθετημένη σύφωνα με τις οδηγίες.
Ίσως φταίει και το pellet. Θα δοκιμάσω και κανένα αυστριακό και βλέπουμε.
Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.
Έστειλα και mail στη ravelli μπας και με ενημερώσουμε για τη θερμοκρασία των καυσαερίων. Μόλις (και αν) μου απαντήσουνε θα ποστάρω εδώ την απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39912 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Ήθελα να ρωτήσω κατά τη διάρκεια της ρύθμισης του rds τι πρέπει να προσέξει κάποιος; Υπάρχουν απ' ότι κατάλαβα 3 φάσεις:
1 φάση: αναμονή φλόγας - Εκεί ρυμίζεις τις στροφές του 'extractor'; δηλαδή του απαγωγέα καυσαερίων; Και τι πρέπει να προσέχεις; Από ότι είδα οι στροφές είναι στο 1600

2 φάση: φλόγα - Πάλι εκεί ρυθμίζεις τις στροφές. Τι πρέπει να ελέγχεις; Προεπιλογή πάλι οι 1600 στροφές

3 φάση: working - H σόμπα δουλεύει για 20 λεπτά σε επίπεδο 5 και μπορεις να ρυθμίζεις τις στροφές ώστε να έχεις την καλύτερη φλόγα. Προεπιλογή είναι οι 1800 στροφές. Τα τελευταία 2 λεπτά η σόμπα κλειδώνει και κάνει κάποιες αυτόματες ρυθμίσεις απ' ότι κατάλαβα.

Μήπως γνωρίζει κανείς τη διαδικασία; Ποιές είναι οι πιο συνηθισμένες ρυθμίσεις;

Στη δική μου η ρύθμιση του rds δεν είχε γίνει (το κατάλαβα γιατί μου έβγαζε μήνυμα set rds κάθε φορά που την άναβε ή εσβηνα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39921 από γιαννης-δραμα

t123321 έγραψε: Ήθελα να ρωτήσω κατά τη διάρκεια της ρύθμισης του rds τι πρέπει να προσέξει κάποιος; Υπάρχουν απ' ότι κατάλαβα 3 φάσεις:
1 φάση: αναμονή φλόγας - Εκεί ρυμίζεις τις στροφές του 'extractor'; δηλαδή του απαγωγέα καυσαερίων; Και τι πρέπει να προσέχεις; Από ότι είδα οι στροφές είναι στο 1600

2 φάση: φλόγα - Πάλι εκεί ρυθμίζεις τις στροφές. Τι πρέπει να ελέγχεις; Προεπιλογή πάλι οι 1600 στροφές

3 φάση: working - H σόμπα δουλεύει για 20 λεπτά σε επίπεδο 5 και μπορεις να ρυθμίζεις τις στροφές ώστε να έχεις την καλύτερη φλόγα. Προεπιλογή είναι οι 1800 στροφές. Τα τελευταία 2 λεπτά η σόμπα κλειδώνει και κάνει κάποιες αυτόματες ρυθμίσεις απ' ότι κατάλαβα.

Μήπως γνωρίζει κανείς τη διαδικασία; Ποιές είναι οι πιο συνηθισμένες ρυθμίσεις;

Στη δική μου η ρύθμιση του rds δεν είχε γίνει (το κατάλαβα γιατί μου έβγαζε μήνυμα set rds κάθε φορά που την άναβε ή εσβηνα)

Α! εσυ εχεις σομπα με το καινουργιο firmware(3.01),μεσα στο αρχειο που ανεβασε ο sdancer75 εχει καποιες οδηγιες ρυθμισης του rds αλλα καλυτερα θα ηταν να φωναξεις τον εμπορο που την πηρες και να στο ρυθμισει.Εχει μεσα ενα βιντεο που ισως σε βοηθηση:http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=21&id=1124&limit=15&limitstart=285&Itemid=53#37547

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: SAT_01219....0ENG.pdf
Μέγεθος αρχείου:121 KB
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40016 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Γιάννη σ' ευχαριστώ πολύ!!

Τα είχα κατεβάσει τα αρχεία για τις σόμπες ravelli αλλά δεν είχα παρατηρήσει ότι είχε video για το rds μέσα. Να μην τα πολυλογώ η σόμπα κελαηδάει. Ανάβει στο μισό χρόνο, φλόγα σταθερη και μεγάλη, ανεβάζει θερμοκρασία εύκολα και γρήγορα κλπ κλπ. Λες και πήρα άλλη σόμπα είναι.
Όταν μου την έφερε ο τεχνικός το μόνο που μου είπε ήταν πως καθαρίζουμε το ποτηράκι και το δοχείο στάχτης και μεγειά μου.
Τελικά ο άερας που είχε από τις αρχικές ρυθμίσεις η σόμπα ήταν υπερβολικός με αποτέλεσμα σχεδόν να σβήνει τη φωτιά.
Το video είναι στα Ιταλικά αλλά έχει 'υπότιτλους' :) σε μερικά κρίσιμα σημεία και γενικά το καταλαβαίνεις εύκολα.
Τέλος πάντων αν χρειαστεί άλλος βοήθεια με το rds εδώ είμαστε ... :woohoo:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42349 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Katsar καλημέρα.Θα ήθελα αν μπορείς να με βοηθήσεις σ ένα πρόβλημα ας το πούμε πού έχω με το τζακι μου,είναι το Ravelli 901 canalizato.Όταν το ανάβω και όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές μετά από 2 λεπτά και για διάστημα 4 λεπτών βγάζει καπνό άσπρο καθαρό,μου είπανε από την Ιταλία να μειώσω το Delta Flemink από 20 σε 10 αλλά τίποτα Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ