Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

ΘΕΜΑ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #28936

• katsar
  • Το Άβαταρ του/της katsar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες5
    • Κάρμα: -1
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Είμαι τεχνικός για τις σόμπες pellet και συγκεκριμένα στις Ravelli.Ήμουν τεχνικός σε ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη αλλά έφυγα από εκεί και τώρα είμαι ανεξάρτητος. Μπορώ να βοηθήσω αρκετά πάνω σε θέματα όπως τοποθέτησης, ρύθμισης, αντιμετώπιση προβλημάτων δεδομένης της εμπειρίας μου. Αν κάποιος από εσάς έχει σόμπα Ravelli και έχει κάποιο πρόβλημα μπορεί να μου στείλει ένα mail και να μου πει τι χρειάζεται και εγώ θα τον βοηθήσω όπως μπορώ. Σας ευχαριστώ.
Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 8 Μήνες πριν από KERBEROS.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
The following user(s) said Thank You: Rokos, zetakias

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #28937

• jnet
  • Το Άβαταρ του/της jnet
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες967
    • Κάρμα: 36
katsar έγραψε:
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Είμαι τεχνικός για τις σόμπες pellet και συγκεκριμένα στις Ravelli.Ήμουν τεχνικός σε ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη αλλά έφυγα από εκεί και τώρα είμαι ανεξάρτητος. Μπορώ να βοηθήσω αρκετά πάνω σε θέματα όπως τοποθέτησης, ρύθμισης, αντιμετώπιση προβλημάτων δεδομένης της εμπειρίας μου. Αν κάποιος από εσάς έχει σόμπα Ravelli και έχει κάποιο πρόβλημα μπορεί να μου στείλει ένα mail και να μου πει τι χρειάζεται και εγώ θα τον βοηθήσω όπως μπορώ. Σας ευχαριστώ.

Καλωσόρισες και σε ευχαριστούμε για την διάθεση σου για βοήθεια. Δεν συνιστούμε την επικοινωνία με email.
Τα όποια προβλήματα θα πρέπει να περιγράφονται μέσα στο φόρουμ και να γίνεται προσπάθεια να δίνονται οι λύσεις στο δημόσιο μέρος του φόρουμ ή και σε κάποιες περιπτώσεις στα σημεία πρόσβασης των μελών. Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσε κάποιος μελλοντικά με το ίδιο πρόβλημα να βρει λύση από αυτά που έχουν γραφτεί.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

How selfish soever man may be supposed, there are evidently some principles in his nature, which interest him in the fortune of others, and render their happiness necessary to him, though he derives nothing from it except the pleasure of seeing it. Smith, Adam...

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #28939

• katsar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες5
Δεν με πειράζει καθόλου. Εννοείται ότι μπορούμε να λύνουμε τα θέματα στο forum. Καλή διάθεση να υπάρχει μόνο.
The following user(s) said Thank You: zetakias

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #28945

• mastoras
  • Το Άβαταρ του/της mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες563
    • Κάρμα: 23
katsar έγραψε:
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Είμαι τεχνικός για τις σόμπες pellet και συγκεκριμένα στις Ravelli.

Καλημέρα φίλε katsar. Και καλως ήρθες. :)

Ασχολείσαι μόνο με αερόθερμες [ηλεκτρονικά κτλ] η είσαι και υδραυλικός, οπότε κάνεις εγκατάσταση και τις σόμπες νερού ?

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, τι συμβαίνει με τις Ravelli και δεν παρέχονται εγχειρίδια χρήσης στα Ελληνικά ?

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #29025

• katsar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες5
Είμαι τεχνικός σε ότι αφορά τη ρύθμιση της φωτιάς και την αλλαγή κάποιου εξαρτήματος πάνω στη σόμπα. Έχω ασχοληθεί και με τις σόμπες νερού αλλά δεν είμαι υδραυλικός. Έχω παρευρεθεί όμως σε πάρα πολλές εγκαταστάσεις και έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα για το πως συνδέεται η σόμπα. Τώρα όσο αφορά νομίζω αυτό έχει λυθεί. Ήδη κάποιοι προμηθευτές τα έχουν.
The following user(s) said Thank You: mastoras

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #29044

• dasalis
  • Το Άβαταρ του/της dasalis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
    • Κάρμα: 0
μια απορια και απο μενα,χρεισαζετε καποιο ρυθμισμα στο πρωτο αναμα η σομπα αμα το πελλετ ειναι καλησ ποιοτητασ( rz pellet )? Ειμαι απο αθηνα και μου ζητανε 150 ευρο για το πρωτο ρυθμισμα.διαβασα ομως οτι οι ravelli εχουν το συστημα rds και ρυθμιζετε μονη τησ η σομπα για τη σωστη καυση.ισχυει κατι τετοιο?

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #29104

• katsar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες5
To rds δεν βγάζει από την μέση τη ρύθμιση ειδικά την πρώτη φορά, που είναι απαραίτητη η σωστή ρύθμιση ανάλογα με το πέλλετ. Τώρα το αν το πέλλετ είναι καλό θα το δείξει η δοκιμή. Αλλά η πρώτη ρύθμιση πρέπει να γίνει. Από εκεί και πέρα αναλαμβάνει το rds.

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #29124

• mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
dasalis έγραψε:
Ειμαι απο αθηνα και μου ζητανε 150 ευρο για το πρωτο ρυθμισμα.

Στην τιμή αυτή συμπεριλαμβάνονται και τα περαστικά [εγκατάσταση-καμινάδα κτλ] της σόμπας, όπως και το κουβάλημα μέχρι το σπίτι ?

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #29201

• dasalis
  • Το Άβαταρ του/της dasalis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Εγκατασταση μονο. Μια τρυπα στο τοιχο δλδ. Η μεταφορα ειναι παντου τσαμπα , οπου ρωτησα. Το κοστος των μπουριων ειναι δικο μου
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=27414&Itemid=53 εδω που λενε ολοι οτι δε θελει ρυθμισμα, εχουν αδικο;
Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν από dasalis.

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #29311

• γιαννης-δραμα
  • Το Άβαταρ του/της γιαννης-δραμα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες199
    • Κάρμα: 26
Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας katsar.
θα ηθελα να μου πεις για καποια θεματακια που συναντησα περσι στην σομπα μου(flavia 9kw)οπως και αλλων φιλων σε ravelli και δεν πηρα σοβαρη απαντηση απο των εμπορο που την αγορασα:
1)hot smokes γιατι ανεβαζει 270 βαθμους στην εξοδο καυσαεριων στο p5 και χτυπαει το αλαρμ και ριχνει την ισχυ στο p1 μεχρι να κρυωσει λιγο(κατι που το συναντησαν πολλοι συμφορουμητες στις ravelli τους)
2)Η οθονη γιατι γινεται γαλαζια χωρις γραματα(στα μοντελα με το καινουργιο display)και επανερχεται μετα απο λιγο μονο του η με το πατημα του ok απ το κομπιουτερακι?Επισης σε πολλους!
3)Το αλαρμ 13 Alarm DRAUGHT INSUFFICIENT και σβηνει η σομπα?Αυτο δεν συμβαινει ποτε σε μενα αλλα σε πολλους φιλους του φορουμ!
Εδω ειναι το νημα για τις σομπες ravelli σευχαριστω προκαταβολικα για οποια βοηθεια προσφερεις στο φορουμ και θα διαπιστωσεις οτι ειναι πολλοι αυτοι που επελεξαν ravelli στην Ελλαδα(μην βαρατε εσεις οι κινεζοι :lol: )!
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...21&id=1124&Itemid=81

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #29316

• katsar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες5
-To hot smokes είναι κάτι το συνηθισμένο. Αρκεί να φύγει μετά από λίγη ώρα. Για να διορθωθεί θα πρέπει να μειώσεις την ποσότητα του πέλλετ που πέφτει στο Ρ5. Ή μπορείς να το αλλάξεις από το μενού για τη ρύθμιση του αέρα. Επίσης δες αν η κόφτρα σου είναι σωστά τοποθετημένη για να αποφύγεις τις μεγάλες θερμοκρασίες στα τούμπα.
-Το display είναι κάτι το συνηθισμένο και αυτό. Δες τα βησματάκια σου αν κάθονται καλά και ότι το καλώδιο δεν ζορίζεται όταν ανοίγεις το καπάκι. Αλλιώς μπορεί να οφείλεται στο software το οποίο με μια αλλαγή θα πρέπει να μην βγει.
-Το μεγάλο θέμα είναι το alarm 13 το οποίο έχει κουράσει κόσμο και κοσμάκι. Πρέπει να ρυθμιστεί η σόμπα σωστά μέσα από το μενού το οποίο έχει κωδικούς. Θα πρέπει να γίνει σωστά η δουλειά γιατί η σόμπα έρχεται ρυθμισμένη με άλλα δεδομένα και εδώ υπάρχει περίπτωση αυτά τα δεδομένα να παρουσιάσουν αυτό το πρόβλημα. Δυστυχώς το πρόβλημα αυτό μας λέει ότι το πέλλετ ή δεν είναι καλής ποιότητας ή πέφτει πάρα πολύ διότι είναι πιο ψιλοκομμένο από τα άλλα και περνάει από το κοχλία πιο εύκολα ή πέρναει αέρα για την καύση από κάπου αλλού παρακάμπτοντας τον αισθητήρα και για αυτό μπερδεύεται. Συνήθως το πρόβλημα αυτό το έχουν οι hydro γιατί καταναλώνουν πιο πολύ πέλλετ από αυτές που βγάζουν μόνο αέρα.
Όλη η δουλειά λοιπόν είναι να ρυθμιστεί σωστά από την αρχή και να καίμε όσο το δυνατόν καλύτερο πέλλετ.
The following user(s) said Thank You: γιαννης-δραμα

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #29531

• mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
dasalis έγραψε:
Εγκατασταση μονο. Μια τρυπα στο τοιχο δλδ. Η μεταφορα ειναι παντου τσαμπα , οπου ρωτησα. Το κοστος των μπουριων ειναι δικο μου
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=27414&Itemid=53 εδω που λενε ολοι οτι δε θελει ρυθμισμα, εχουν αδικο;

Εαν το μετράς με τις τρύπες, έχω να σου πω ότι οι τρύπες είναι 6 στον αριθμό. Εισαγωγή εξαγωγή 2, και 4 στήριξη καμινάδας. :lol:

Η μεταφορά μέχρι στο σημείο που θα τοποθετηθεί η σόμπα......δεν είναι παντού τζάμπα. Εξαρτάτε με ποια τιμή θα πάρεις την σόμπα. Τι ίδιο ισχύει και για την εγκατάσταση...η τρύπα δηλαδή !!!

Οσο για το πρώτο άναμμα, έχουν δίκιο όλοι. Οι σόμπες όλες δουλεύουν άνετα με τις αρχικές ρυθμίσεις.

Τώρα όσον αφορά το θέμα για την βελτίωση της καύσης, ανάλογα με το πέλλετ, όπως λέει ο φίλος katsar έχει κάποιο δίκιο.....δεν είναι όμως κανόνας.

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #31328

• Akrit
  • Το Άβαταρ του/της Akrit
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Να κάνω και εγώ μία ερώτηση.
Έχω την RAVELLI HR100 υπάρχουν έτοιμα προγράμματά στο μενού, για καύση διαφορετικών σε ποιότητα pellets;
Και πως γίνεται η ρύθμιση για την καύση, κωδικός κ.λ.π.
Ευχαριστώ.
Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν από Akrit.

Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #33432

• sdancer75
  • Το Άβαταρ του/της sdancer75
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • I am easily satisfied with the very best
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες47
katsar έγραψε:
To rds δεν βγάζει από την μέση τη ρύθμιση ειδικά την πρώτη φορά, που είναι απαραίτητη η σωστή ρύθμιση ανάλογα με το πέλλετ. Τώρα το αν το πέλλετ είναι καλό θα το δείξει η δοκιμή. Αλλά η πρώτη ρύθμιση πρέπει να γίνει. Από εκεί και πέρα αναλαμβάνει το rds.
Τι ακριβώς περιλαμβάνει η πρώτη ρύθμιση ; Το σεταρισμα από το μενού η κάτι άλλο ;
sdancer75

Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli 6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #33461

• Tsimp
  • Το Άβαταρ του/της Tsimp
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες12
    • Κάρμα: 1
Eγω εχω το τζακι 901 canalizato το κομπιουτερ που εχει γιατι δεν εχει φως ετσι ειναι ξερεις
The following user(s) said Thank You: nestsam
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.380 δευτερόλεπτα