Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29104 από katsar
Απαντήθηκε από katsar στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
To rds δεν βγάζει από την μέση τη ρύθμιση ειδικά την πρώτη φορά, που είναι απαραίτητη η σωστή ρύθμιση ανάλογα με το πέλλετ. Τώρα το αν το πέλλετ είναι καλό θα το δείξει η δοκιμή. Αλλά η πρώτη ρύθμιση πρέπει να γίνει. Από εκεί και πέρα αναλαμβάνει το rds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29124 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

dasalis έγραψε: Ειμαι απο αθηνα και μου ζητανε 150 ευρο για το πρωτο ρυθμισμα.


Στην τιμή αυτή συμπεριλαμβάνονται και τα περαστικά [εγκατάσταση-καμινάδα κτλ] της σόμπας, όπως και το κουβάλημα μέχρι το σπίτι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29201 από dasalis
Απαντήθηκε από dasalis στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Εγκατασταση μονο. Μια τρυπα στο τοιχο δλδ. Η μεταφορα ειναι παντου τσαμπα , οπου ρωτησα. Το κοστος των μπουριων ειναι δικο μου
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=27414&Itemid=53 εδω που λενε ολοι οτι δε θελει ρυθμισμα, εχουν αδικο;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dasalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29311 από γιαννης-δραμα
Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας katsar.
θα ηθελα να μου πεις για καποια θεματακια που συναντησα περσι στην σομπα μου(flavia 9kw)οπως και αλλων φιλων σε ravelli και δεν πηρα σοβαρη απαντηση απο των εμπορο που την αγορασα:
1)hot smokes γιατι ανεβαζει 270 βαθμους στην εξοδο καυσαεριων στο p5 και χτυπαει το αλαρμ και ριχνει την ισχυ στο p1 μεχρι να κρυωσει λιγο(κατι που το συναντησαν πολλοι συμφορουμητες στις ravelli τους)
2)Η οθονη γιατι γινεται γαλαζια χωρις γραματα(στα μοντελα με το καινουργιο display)και επανερχεται μετα απο λιγο μονο του η με το πατημα του ok απ το κομπιουτερακι?Επισης σε πολλους!
3)Το αλαρμ 13 Alarm DRAUGHT INSUFFICIENT και σβηνει η σομπα?Αυτο δεν συμβαινει ποτε σε μενα αλλα σε πολλους φιλους του φορουμ!
Εδω ειναι το νημα για τις σομπες ravelli σευχαριστω προκαταβολικα για οποια βοηθεια προσφερεις στο φορουμ και θα διαπιστωσεις οτι ειναι πολλοι αυτοι που επελεξαν ravelli στην Ελλαδα(μην βαρατε εσεις οι κινεζοι :lol: )!
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...21&id=1124&Itemid=81

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29316 από katsar
Απαντήθηκε από katsar στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
-To hot smokes είναι κάτι το συνηθισμένο. Αρκεί να φύγει μετά από λίγη ώρα. Για να διορθωθεί θα πρέπει να μειώσεις την ποσότητα του πέλλετ που πέφτει στο Ρ5. Ή μπορείς να το αλλάξεις από το μενού για τη ρύθμιση του αέρα. Επίσης δες αν η κόφτρα σου είναι σωστά τοποθετημένη για να αποφύγεις τις μεγάλες θερμοκρασίες στα τούμπα.
-Το display είναι κάτι το συνηθισμένο και αυτό. Δες τα βησματάκια σου αν κάθονται καλά και ότι το καλώδιο δεν ζορίζεται όταν ανοίγεις το καπάκι. Αλλιώς μπορεί να οφείλεται στο software το οποίο με μια αλλαγή θα πρέπει να μην βγει.
-Το μεγάλο θέμα είναι το alarm 13 το οποίο έχει κουράσει κόσμο και κοσμάκι. Πρέπει να ρυθμιστεί η σόμπα σωστά μέσα από το μενού το οποίο έχει κωδικούς. Θα πρέπει να γίνει σωστά η δουλειά γιατί η σόμπα έρχεται ρυθμισμένη με άλλα δεδομένα και εδώ υπάρχει περίπτωση αυτά τα δεδομένα να παρουσιάσουν αυτό το πρόβλημα. Δυστυχώς το πρόβλημα αυτό μας λέει ότι το πέλλετ ή δεν είναι καλής ποιότητας ή πέφτει πάρα πολύ διότι είναι πιο ψιλοκομμένο από τα άλλα και περνάει από το κοχλία πιο εύκολα ή πέρναει αέρα για την καύση από κάπου αλλού παρακάμπτοντας τον αισθητήρα και για αυτό μπερδεύεται. Συνήθως το πρόβλημα αυτό το έχουν οι hydro γιατί καταναλώνουν πιο πολύ πέλλετ από αυτές που βγάζουν μόνο αέρα.
Όλη η δουλειά λοιπόν είναι να ρυθμιστεί σωστά από την αρχή και να καίμε όσο το δυνατόν καλύτερο πέλλετ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29531 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

dasalis έγραψε: Εγκατασταση μονο. Μια τρυπα στο τοιχο δλδ. Η μεταφορα ειναι παντου τσαμπα , οπου ρωτησα. Το κοστος των μπουριων ειναι δικο μου
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=27414&Itemid=53 εδω που λενε ολοι οτι δε θελει ρυθμισμα, εχουν αδικο;


Εαν το μετράς με τις τρύπες, έχω να σου πω ότι οι τρύπες είναι 6 στον αριθμό. Εισαγωγή εξαγωγή 2, και 4 στήριξη καμινάδας. :lol:

Η μεταφορά μέχρι στο σημείο που θα τοποθετηθεί η σόμπα......δεν είναι παντού τζάμπα. Εξαρτάτε με ποια τιμή θα πάρεις την σόμπα. Τι ίδιο ισχύει και για την εγκατάσταση...η τρύπα δηλαδή !!!

Οσο για το πρώτο άναμμα, έχουν δίκιο όλοι. Οι σόμπες όλες δουλεύουν άνετα με τις αρχικές ρυθμίσεις.

Τώρα όσον αφορά το θέμα για την βελτίωση της καύσης, ανάλογα με το πέλλετ, όπως λέει ο φίλος katsar έχει κάποιο δίκιο.....δεν είναι όμως κανόνας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ