Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157205 από cuprakias
Απαντήθηκε από cuprakias στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Συνημμένο αρχείο:

Παιδια τη βοηθεια σας η σομπα μου πισω εχει ενα πιεσοστατη...
πιεσοστατης ειναι ενας αυτόματος ηλεκτρικός διακόπτης που ενεργοποιείται με τη μεταβολή της πίεσης.
οπως θα δειτε και στη φοτο ειναι το μαυρο εξαρτημα απο την εξαγωγη του μοτερ το οποιο ειναι δεξιοστροφο φευγει ενα σωληνακι το οποιο πηγαινει σε μια υποδοχη του πιεσοστατη με την ενδειξη R υπαρχει και η ενδειξη L η οποια ειναι κενη
Eπισης εχει και τρεις θεσεις που κουμπωνουν καποια καλωδια χρησιμοποιουνται οι δυο πρωτες θεσεις η μια ηταν κενη ...
Το προβλημα ειναι οτι δεν θυμαμαι πιο χρωμα παει πρωτο και πιο δευτερο τα εχω συνδεσει στη πρωτη το μαυρο στη δευτερη το μπλε επειδη ομως δεν θυμαμαι αν το εχω κανει σωστα.
θα μπορουσε καποιος που εχει το ιδιο μοντελο να ριξει μια ματια και να μου πει αν τα καλωδια ειναι σωστα και το σωληνακι ειναι στο R ή στο L .... η σομπα ειναι η ravelli flavia 9kw στο πανω post ειναι το τηλ μου στειλτε μου ενα μηνυμα να σας καλεσω και εγω.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by cuprakias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν - 7 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #158928 από aaaffers
Απαντήθηκε από aaaffers στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Εδω και δυο ημέρες η σόμπα μου χτυπάει alarm 09 air flow meter καθε 20 λεπτα ,οταν λειτουργει.
Η λειτουργία φαίνεται να μην επηρεάζετε. Ξέρει κανείς τι παίζει; Είναι η hrv 160 νερού.
Last edit: 7 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν by aaaffers.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159664 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλο χειμώνα να έχουμε παιδια και απο μένα.. Ελπίζω να αργήσει βέβαια αρκετά και να ειναι πιο ηπιος σε σχέση με πέρυσι.

Φέτος είπα να κανω γενικό καθαρισμα της υδραυλικης ravelli hrv 120.

Την άνοιξα λοιπόν απο πίσω για να καθαρίσω τα πτερυγια του μοτέρ καυσαεριων κτλ. Απο περιέργεια προσπάθησα να βγάλω και την αντισταση για τον αναμα του πελετ κατα την έναρξη.

Το θέμα ήταν ότι πίσω απο την αντισταση βρίσκεται ο κοχλιας και δεν εχει αρκετό χωρο ώστε να το αφαιρέσεις πλήρως. Έλυσα τον Κοχλια με αποτέλεσμα να πέσει πελετ μεσα στο χωρο των εξαρτημάτων. Το καθάρισα αλλα με προβλημάτισε αν και οποτε χρειαστεί να αντικαταστησω την αντισταση. Έκανα κατι λάθος ; Προσπάθησε κανένας να λύσει και να αφαιρέσει την αντισταση με άλλον τροπο ;




sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #159665 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλησπερα.αφου μπηκες στη διαδικασια δεν εβαζες μια κεραμεικη αντισταση και τη μαμισια αυτη ρεζερβα!!!!!!!!!!!απο οτι βλεπω ειναι περιορισμενος ο χωρος και θα πρεπει πρωτα να ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΣΙΛΟ να βγαζεις το μοτερ και το κοχλια και μετα με το 17 κλειδι να λυνεις την αντισταση.ειναι λιγο στριμωχτα!!!!!!!!!βαλε και καμια σακκουλα απο το πελλετ να μην γεμιζει ο τοπος ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159671 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Εχει μια βιδα ΑΛΕΝ αναμεσα στο μοτέρ και το ΚΟΧΛΙΑ. Αυτή έπρεπε να ξεβιδώσεις και θα έβγαινε το μοτέρ χωρίς να πεσει πελετ.
Δεν υπαρχει άλλος τροπος για να βγει η αντισταση.
Last edit: 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159859 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

dimitris11 έγραψε: Εχει μια βιδα ΑΛΕΝ αναμεσα στο μοτέρ και το ΚΟΧΛΙΑ. Αυτή έπρεπε να ξεβιδώσεις και θα έβγαινε το μοτέρ χωρίς να πεσει πελετ.
Δεν υπαρχει άλλος τροπος για να βγει η αντισταση.


Δημήτρη και Κώστα ευχαριστώ. Με τα τρέχαματα που εχω τώρα τα είδα τα μηνύματα.

Δημήτρη την επόμενη φορά θα το εχω υποψιν μου. Το μήκος της αντίστασης ειναι 12.5εκ οπως το μέτρησα στα γρήγορα το πάχος δεν το μέτρησα. Ξέρεις μήπως εσύ τις ακριβείς διαστάσεις και αν χρειαστεί που μπορώ να απευθυνθώ ;

Το ρωτάω για να τα σημειώσω διοτι αν χρειαστεί η δουλειά θα επίγει ....

sdancer75
Last edit: 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ