Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151901 από aaaffers
Απαντήθηκε από aaaffers στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Αέρα παίρνω απο απέξω, δυστυχώς το πρόβλημα είναι στο καπάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151904 από Δημήτρης Κατσούνης
Yπάρχει και μία άλλη πιθανότητα που είδα εγώ στη δική μου (αερόθερμη 12kw) όταν κάπου κάπου (όχι συνέχεια) και τις πιο πολλές φορές την πρώτη μισή ώρα που ήταν αναμένη και μερικές φορές αργότερα αρκετά όταν η σόμπα ήταν πλέον σε max temp. Αμέσως απέκλεισα την πιθανοτητα διαροής (παρά το ότι το κορδόντι της μπρος πόρτας σε δύο σημεία είναι στα τελευταία του) επειδή το φαινόμενο ήταν περιοδικά και μάλιστα ακανόνιστα και όχι συνεχές. Εντόπισα λοιπόν κόκκους πέλλετ που ξεφεύγαν από το άδειασμα τσουβαλιού στο ντεπόζιτο και καθόντουσαν σε μεταλλικά μέρη που αναπτύσεται υψηλή θερμοκρασία. Και αυτά σε κάποιο στάδιο της υπερθέρμανσής τους βγάζαν αυτή ακριβώς τη μυρουδιά του ξύλου που πάει να ανάψει. Κάτι που θυμίζει λίγο το πρώτο άναμμα το φθινόπωρο που καίγεται η κάθε φύσης σκόνη (κυρίως) που έχει κάτσει σχεδόν παντού. Όταν στο εξής τα καθάριζα τακτικά και πρόσεχα το φαινόμενο σχεδόν σταμάτησε. Και λέω σχεδόν γιατί υπάρχουν και τέτοια μέρη που δεν είναι άμεσα προσβάσιμα. Στο εξής λοιπόν προσοχή στην τροφοδοσία με πέλλετ.
Α και κάτι άλλο. Το μονοξείδιο (του άνθρακα) που είπες φίλε μου σε κάποια στιγμή πιο πάνω (και για το οποίο έχουν γίνει εκτενείς συζητήσεις στο φόρουμ) είναι ΑΟΣΜΟ! Και γιαυτό πέρα από αυτή καθαυτή την τοξικόητά του σαν αέριο, γίνεται πιο επικίνδυνο επειδή δεν ανιχνεύεται από την μύτη μας.
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Δημήτρης Κατσούνης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151983 από zetakias
Απαντήθηκε από zetakias στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η 7ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151998 από aaaffers
Απαντήθηκε από aaaffers στο θέμα Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Δημήτρης Κατσούνης έγραψε: Yπάρχει και μία άλλη πιθανότητα που είδα εγώ στη δική μου (αερόθερμη 12kw) όταν κάπου κάπου (όχι συνέχεια) και τις πιο πολλές φορές την πρώτη μισή ώρα που ήταν αναμένη και μερικές φορές αργότερα αρκετά όταν η σόμπα ήταν πλέον σε max temp. Αμέσως απέκλεισα την πιθανοτητα διαροής (παρά το ότι το κορδόντι της μπρος πόρτας σε δύο σημεία είναι στα τελευταία του) επειδή το φαινόμενο ήταν περιοδικά και μάλιστα ακανόνιστα και όχι συνεχές. Εντόπισα λοιπόν κόκκους πέλλετ που ξεφεύγαν από το άδειασμα τσουβαλιού στο ντεπόζιτο και καθόντουσαν σε μεταλλικά μέρη που αναπτύσεται υψηλή θερμοκρασία. Και αυτά σε κάποιο στάδιο της υπερθέρμανσής τους βγάζαν αυτή ακριβώς τη μυρουδιά του ξύλου που πάει να ανάψει. Κάτι που θυμίζει λίγο το πρώτο άναμμα το φθινόπωρο που καίγεται η κάθε φύσης σκόνη (κυρίως) που έχει κάτσει σχεδόν παντού. Όταν στο εξής τα καθάριζα τακτικά και πρόσεχα το φαινόμενο σχεδόν σταμάτησε. Και λέω σχεδόν γιατί υπάρχουν και τέτοια μέρη που δεν είναι άμεσα προσβάσιμα. Στο εξής λοιπόν προσοχή στην τροφοδοσία με πέλλετ.
Α και κάτι άλλο. Το μονοξείδιο (του άνθρακα) που είπες φίλε μου σε κάποια στιγμή πιο πάνω (και για το οποίο έχουν γίνει εκτενείς συζητήσεις στο φόρουμ) είναι ΑΟΣΜΟ! Και γιαυτό πέρα από αυτή καθαυτή την τοξικόητά του σαν αέριο, γίνεται πιο επικίνδυνο επειδή δεν ανιχνεύεται από την μύτη μας.

Δημήτρη το θέμα με την τροφοδοσία μου το έχει επισημάνει και ο τεχνικός μου μιας και το πέλλετ που χρησιμοποιώ έχει αρκετή σκόνη και πλέον κατα την τροφοδοσία σκεπάζω κάποια τμήματα της σόμπας με μία μεγάλη πετσέτα.
Τώρα οσον αφορά την διαρροή, σήμερα που έγινε και η αλλαγή του κορδονιού είδα απο τα σημάδια του καπακιού οτι το παλιό όντως δεν εφάρμοζε καλά.
Το κορδόνι λοιπόν αντικαταστάθηκε με ένα φαρδύτερο και παχύτερο και εκτός απο το βίδωμα το άνοιγμα του καπακιού σφραγίστηκε με μαυρη σιλικόνη αντοχής 1200 celsiu ,ο θάλαμος καύσης ελέγχθηκε για τυχόν ρηγματώσεις και βλέπουμε,σήμερα κατά τις 2230 το πρώτο άναμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #152109 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Ένα θέμα το οποίο μου προκύψει αν και έχω την εντύπωση ότι ίσως εχει αναφερθεί και στο παρελθόν.

Μετα απο αντικατάσταση σωλήνωσεων δικτύου νερού στη γειτονιά μου και φυσικά αέρα το πρώτο διάστημα η ένδειξη πίεσης της Υδραυλικής μου μετα τα πρώτα 30 λεπτά λειτουργείας δεν συμβαδίζει με την ένδειξη του μετρητή παροχής νερού στο δίκτυο.

Ενώ πριν ξεκινήσει τη λειτουργία της η σόμπα δείχνει πίεση 1bar όπως και ο μετρητής πλήρωσης στη συνέχεια μετα απο 30 περίπου λεπτά η σόμπα δείχνει πχ 2bar ενώ ο μετρητής πλήρωσης πχ 1.4bar.

Αδειάζω μισό ποτηράκι νερό απο κάποιο σώμα και μετα οι πιέσεις εξισορροπούνται προς τα κάτω δηλαδή 1.4bar.

Τι γινεται ; Υπάρχει αέρας στα σώματα ; Έκανα εξαερωση σχεδόν από όλα τα σώματα και κάθε φορά που η σόμπα ανάβει πρέπει να κανω την ίδια δουλειά.

Τι μπορεί να συμβαίνει ;

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152403 από fox
Απαντήθηκε από fox στο θέμα Re:Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Εχεις προβλημα στο δοχειο διαστολης,τρυπησε η μεμβρανη η εχασε την πιεση του εαρα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ