Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55417 από γιαννης-δραμα

Θωμας έγραψε:

t123321 έγραψε: Αν ο τεχνικός είναι είδος προς εξαφάνιση, τότε μπορείς να ρθυμίσεις το rds μόνος σου ως εξής:
Καθάρισε καλά τη σόμπα. Βεβαιώσου ότι έχει αρκετό πελλετ μέσα. Τις ρυθμίσεις pellet αέρα άστες και τις δύο στο μηδέν.
Πήγαινε στο μενού στη δεύτερη επιλογή δεξιά εκεί που λέι set rds. O κωδικός είναι c2. Η σόμπα θα ξεκινήσει κανονικά. Μην πειράξεις τίποτε. Θα κάνει όλες τις ρυθμίσεις μόνη της. Μετά από 25 λεπτά περίπου θα τελειώσει.

Αφου τελειώσει κάνε αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση σχετικά με το pellet και τον αέρα. Πχ εγώ στο biotherm έβαλα pellet +3 γιατί είναι αρκετά μακρύτερο από τα 20mm


ευχαριστω για την συμβουλη.
Μιλησα με τον τεχνικο και μου ειπε οτι πρεπει επειγοντος να βγαλω στο μπαλκονι την φ40 σωληνα που τραβαει αερα η σομπα για να κανει καυση..διαφορετικα ο αερας εντος του σαλονιου ειναι ανεπαρκης με απαοτελεσμα να αναβει η σομπα και στα πρωτα λεπτα να σβηνει..μου κανει εντυπωση γτ μου ειχαν πει οτι δεν ειναι απαραιτητο..εχει κανεις αλλη αποψη?
Αθριο θα προχωρησω στην λυση που μου προτεινανε

Και γιατι δεν δοκιμαζεις να αφησεις ενα παραθυρο η μπαλκονοπορτα σε ανακληση για να δεις αν φταιει ο εισερχομενος αερας ;) !Οσο για την εισαγωγη του αερα ειναι φ50mm: www.ecoteck.it/_media/images/flow_line/RC120/skt-RC120-ita.pdf
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Θωμας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56357 από Θωμας
Απαντήθηκε από Θωμας στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
ευχαριστω γισ τις συμβουλες..την πεμτη θα γινουν οι δοκιμες και η εγκατασταση της σωληνας.
Ο κωδικος C2 ειναι για την rc120 να φανταστω?
δοκιμασα να αμοιξω την μπαλκονοπορτα που ειναι διπλα σχεδον απο την σομπα με αποτελεσμα να ζωηρεψει η φλογα αλλα μετα απο λιγο να πεσει και να γραψει μνμ no ignition και να μπει σε διαδικασια σβησιματος.Θα παρω και ενα καινουργιο τσουβαλι πελλετ.Ευτυχως υπαρχει το φορουμ και βγαζουμε ακρη.. :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56766 από LEFTIS
Απαντήθηκε από LEFTIS στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλησπέρα σε όλο το forum!
Είμαι κάτοχος μιας σόμπας (λέβητας) νερού ravelli hrv160.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση της και καθαρίζεται εύκολα.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στη καθαριότητα του τζαμιού(μαυρίλα).
Έχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω ένα λεπτό γιαλόχαρτο νερού για τον καθαρισμό αλλά θα ήθελα την γνώμη σας πριν το επιχειρήσω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56769 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

LEFTIS έγραψε: Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στη καθαριότητα του τζαμιού(μαυρίλα).
Έχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω ένα λεπτό γιαλόχαρτο νερού για τον καθαρισμό αλλά θα ήθελα την γνώμη σας πριν το επιχειρήσω!


Ουτε να το διανοηθείς φίλε μου. :) Βρεγμένο πανάκι όταν είναι κρύο το τζάμι, και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": LEFTIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56993 από γιαννης-δραμα

Θωμας έγραψε: ευχαριστω γισ τις συμβουλες..την πεμτη θα γινουν οι δοκιμες και η εγκατασταση της σωληνας.
Ο κωδικος C2 ειναι για την rc120 να φανταστω?
δοκιμασα να αμοιξω την μπαλκονοπορτα που ειναι διπλα σχεδον απο την σομπα με αποτελεσμα να ζωηρεψει η φλογα αλλα μετα απο λιγο να πεσει και να γραψει μνμ no ignition και να μπει σε διαδικασια σβησιματος.Θα παρω και ενα καινουργιο τσουβαλι πελλετ.Ευτυχως υπαρχει το φορουμ και βγαζουμε ακρη.. :cheer:

Το C2 ειναι για την ρυθμιση του rds,για το default settings ειναι το Α9 αλλα μην πειραζεις τιποτα απο ρυθμισεις γιατι ακομα ειναι νωρις για σενα,εκτος και αν το κατεχεις το αθλημα ;) !
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57009 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Όταν είχα πρωτοπειράξει τη ρύθμιση αέρα στο rds είχα καταφέρει να μου βγάζει το no ignition. Βασικά αυτό που είχα κάνει ήταν το εξής: Η ρύθμιση του rds περιλαμβάνει 3 φάσεις:
1-ignition: βλέπουμε στην οθόνη το flame waiting.
2-Flame on: Έχουμε φλόγα
3-work: Κανονική λειτουργία της σόμπας

Σε κάθε φάση χρησιμοποιώντας το + και το - μπορούμε να ρυθμίσουμε τις στροφές των καυσαερίων ώστε να έχουμε όσο το δυνατό καλύτερο αποτέλεσμα.
Εγώ στην πρώτη φάση είχα δώσει περισσότερες στροφές για να επισπεύσω την εκκίνηση με αποτέλεσμα να ανάβει η φλόγα και μετά απο λίγο από τον πολύ αέρα να σβήνει και να έχω μηνυμα no ignition. Μήπως λοιπόν θα πρέπει να μειώσεις λίγο τις στροφές στην πρώτη φάση; Στη θέση σου θα το δοκίμαζα, εξάλλου μπορείς να γράψεις τις τρέχουσες ρθυμίσεις σε ένα χαρτί και να της επαναφέρεις μετά.

Αλήθεια βρε παιδιά εκείνος ο τεχνικός της ravelli που ξεκίνησε το topic τι έγινε, χάθηκε;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by t123321.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ