Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54516 από Θωμας
Απαντήθηκε από Θωμας στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Καλησπερα, τα φωτα σας παιδια
Μολις αγορασα μια RC120 πριν κανενα μηνα.Η σομπα τοποθετηθηκε σωστα βαση των προδιαγραφων που οριζει η Ravelli και ολα τα σχετικα.
Ειχα αγορασει ενα noname ελληνικο τσουβαλι πελλετ και ειχα δοκιμασει τηνν σομπα μετα την εγκατασταση και ολα πηγαν καλως.
Μετα απο ενα μηνα λοιπον σημερα εκατσα να δοκιμασω την σομπα μιας και μπορουσα λογω εργασιας και εχω τα εξης θεματα...
1.Η σομπα κανει ignition, αναβει φλογα και σταδιακα εξασθενει μεχρι που πεταει μηνυμα no ignition και μετα σβηνει..
Προσπαθησα να πεξω με το flow αερα-πελλετ αλλα ματαια.
Επισης σε καθε εκκινηση μου λεει no RDS SET UP.
Ας με βοηθησει καποιος να μπω στο μενου της σομπας να τσεκαρω τα default settings και πως θα το κανω αυτο δλδ ποια κουμπια θα πατησω για να βαλω τον κωδικο..εχω αγχωθει λιγο γιατι τα χρηματα ειναι πολλα...

Υ.Γ υπαρχει περιπτωση το πελλετ να τοσο χαλια?
Υ.Γ2 για να αρχισει η σομπα να βγαζει αερα απο μπροστα ποση ωρα χρειαζεται?
ευχαριστω για την βοηθεια σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54607 από γιαννης-δραμα

Θωμας έγραψε: Καλησπερα, τα φωτα σας παιδια
Μολις αγορασα μια RC120 πριν κανενα μηνα.Η σομπα τοποθετηθηκε σωστα βαση των προδιαγραφων που οριζει η Ravelli και ολα τα σχετικα.
Ειχα αγορασει ενα noname ελληνικο τσουβαλι πελλετ και ειχα δοκιμασει τηνν σομπα μετα την εγκατασταση και ολα πηγαν καλως.
Μετα απο ενα μηνα λοιπον σημερα εκατσα να δοκιμασω την σομπα μιας και μπορουσα λογω εργασιας και εχω τα εξης θεματα...
1.Η σομπα κανει ignition, αναβει φλογα και σταδιακα εξασθενει μεχρι που πεταει μηνυμα no ignition και μετα σβηνει..
Προσπαθησα να πεξω με το flow αερα-πελλετ αλλα ματαια.
Επισης σε καθε εκκινηση μου λεει no RDS SET UP.
Ας με βοηθησει καποιος να μπω στο μενου της σομπας να τσεκαρω τα default settings και πως θα το κανω αυτο δλδ ποια κουμπια θα πατησω για να βαλω τον κωδικο..εχω αγχωθει λιγο γιατι τα χρηματα ειναι πολλα...

Υ.Γ υπαρχει περιπτωση το πελλετ να τοσο χαλια?
Υ.Γ2 για να αρχισει η σομπα να βγαζει αερα απο μπροστα ποση ωρα χρειαζεται?
ευχαριστω για την βοηθεια σας

Πρεπει να φωναξεις καποιον απο εκει που την πηρες,θελει σεταρισμα το rds,οσο για το πελλετ δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα.
Αν ειναι με την καινουργια αναβαθμιση v3.01 κανει περιπου 12 λεπτα.

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: HOLLYCRC120.pdf
Μέγεθος αρχείου:40 KB
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Θωμας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54717 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Αν ο τεχνικός είναι είδος προς εξαφάνιση, τότε μπορείς να ρθυμίσεις το rds μόνος σου ως εξής:
Καθάρισε καλά τη σόμπα. Βεβαιώσου ότι έχει αρκετό πελλετ μέσα. Τις ρυθμίσεις pellet αέρα άστες και τις δύο στο μηδέν.
Πήγαινε στο μενού στη δεύτερη επιλογή δεξιά εκεί που λέι set rds. O κωδικός είναι c2. Η σόμπα θα ξεκινήσει κανονικά. Μην πειράξεις τίποτε. Θα κάνει όλες τις ρυθμίσεις μόνη της. Μετά από 25 λεπτά περίπου θα τελειώσει.

Αφου τελειώσει κάνε αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση σχετικά με το pellet και τον αέρα. Πχ εγώ στο biotherm έβαλα pellet +3 γιατί είναι αρκετά μακρύτερο από τα 20mm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54955 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Θελω την βοηθεια σας.

Εχω την hrv160 και την ξεκιναω με τις εξης ρυθμισεις:

1)Power max
2)room ventilation 24
3)power ventilation med
4)self control system on
5)pellet 3% και flow 1%
6)θερμοκρασια νερου 70

Μετα απο κανα μισαωρο μου εβγαλε alarm για θαλαμο καυσης οτι ειναι βρωμικος,την σβηνω κανει self cleaning και τον καθαριζω.Μετα απο κανα 20λεπτο παλι τα ιδια.

Επισης μου λεει να ρυθμισω το rds..δηλαδη?

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55029 από ΚΑΤΣΟΥΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

katsar έγραψε: Καλησπέρα σας φίλοι μου. Είμαι τεχνικός για τις σόμπες pellet και συγκεκριμένα στις Ravelli.Ήμουν τεχνικός σε ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη αλλά έφυγα από εκεί και τώρα είμαι ανεξάρτητος. Μπορώ να βοηθήσω αρκετά πάνω σε θέματα όπως τοποθέτησης, ρύθμισης, αντιμετώπιση προβλημάτων δεδομένης της εμπειρίας μου. Αν κάποιος από εσάς έχει σόμπα Ravelli και έχει κάποιο πρόβλημα μπορεί να μου στείλει ένα mail και να μου πει τι χρειάζεται και εγώ θα τον βοηθήσω όπως μπορώ. Σας ευχαριστώ.


έχω μια σόμπα πελλετ raveli r70 και έχω δοκιμάσει πολλα είδη πέλλετ και το μονο που καίει καλά είναι το ασπρο το αυστριακο. Στα άλλα πελετ( Bionergy, forest , alfawood κτλ)το δοχείο γεμίζει μέχρι πανω και δεν τα καίει καθόλου.να φαναταστείτε βάζω αέρα στο 5 και πελλετ να ριχνει στο -5 και πάλι δεν τα καίει!!!!!!. αυτο το rds δεν είναι να προσαρμόζεται η σόμπα στην ποιοτητα του πελλετ;; μήπως εχω κάνει κάτι και δεν λειτουργεί;;; μήπως όταν έχει το rds δεν πρεπει να αλλάζω τις ρυθμίσεις του αέρα και του πέλλετ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55383 από Θωμας
Απαντήθηκε από Θωμας στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

t123321 έγραψε: Αν ο τεχνικός είναι είδος προς εξαφάνιση, τότε μπορείς να ρθυμίσεις το rds μόνος σου ως εξής:
Καθάρισε καλά τη σόμπα. Βεβαιώσου ότι έχει αρκετό πελλετ μέσα. Τις ρυθμίσεις pellet αέρα άστες και τις δύο στο μηδέν.
Πήγαινε στο μενού στη δεύτερη επιλογή δεξιά εκεί που λέι set rds. O κωδικός είναι c2. Η σόμπα θα ξεκινήσει κανονικά. Μην πειράξεις τίποτε. Θα κάνει όλες τις ρυθμίσεις μόνη της. Μετά από 25 λεπτά περίπου θα τελειώσει.

Αφου τελειώσει κάνε αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση σχετικά με το pellet και τον αέρα. Πχ εγώ στο biotherm έβαλα pellet +3 γιατί είναι αρκετά μακρύτερο από τα 20mm


ευχαριστω για την συμβουλη.
Μιλησα με τον τεχνικο και μου ειπε οτι πρεπει επειγοντος να βγαλω στο μπαλκονι την φ40 σωληνα που τραβαει αερα η σομπα για να κανει καυση..διαφορετικα ο αερας εντος του σαλονιου ειναι ανεπαρκης με απαοτελεσμα να αναβει η σομπα και στα πρωτα λεπτα να σβηνει..μου κανει εντυπωση γτ μου ειχαν πει οτι δεν ειναι απαραιτητο..εχει κανεις αλλη αποψη?
Αθριο θα προχωρησω στην λυση που μου προτεινανε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ