Ιδιοκατασκευές & βελτιώσεις σομπών pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128098 από eliasger

theoilia έγραψε: Ευχαριστώ για τις ιδέες και τις προτάσεις.Να πω την αλήθεια αυτό το σιλό πάνω από την σόμπα δεν ξέρω αν είναι βολικό μιας και είναι η οθόνη ελέγχου στο πίσω μέρος της σόμπας,όπως μπορείτε να δείτε στην φώτο.Άσε που και η σόμπα είναι στο σαλόνι...




Αυτό που με περνάει εμένα από το μυαλό είναι ένα δοχείο μεγαλούτσικο δίπλα στην σόμπα και με κάτι που θα ρουφάει το πέλλετ και θα τα ρίχνει στο δοχείο της σόμπας.Τώρα αν αυτό είναι κάτι εφικτό και με μικρό κόστος δεν το ξέρω.Το ποιο πιθανό είναι να λέω βλακείες αλλά ρε γαμώτο ψάχνω να δω αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να του διευκολήνω λίγο την κατάσταση




Δεν λες βλακείες .
Εάν πιάνουν λίγο τα χέρια σου , μια χαρα κάνεις την δουλειά σου και πολύ οικονομικά .
Πόσο νομιζεις ότι θα σου πάει ένα μοτέρ , ένας κοχλίας , μια σολήνα ;
Πιστεύω όχι πάνω από 150€ , και εάν ψαχτείς από γνωστούς και φίλους μπορεί και τσάμπα .
Θα σου πρότεινα να μην κάνεις μεγάλο δοχείο για να τον επισκέπτεσε συχνότερα .

Περαστικά στον πατέρα σου .

tzavars @ yahoo.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτριος, theoilia, degeor

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128100 από degeor
'' Θα σου πρότεινα να μην κάνεις μεγάλο δοχείο για να τον επισκέπτεσαι συχνότερα ''
+1 η πιο σοφή κουβέντα που διάβασα σ΄αυτό το τόπικ

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by degeor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128122 από Gdevil
Σαν πρώτη ιδέα (νομίζω έχει ξαναγραφτεί) είναι δοχείο στο μπαλκόνι, κοχλία να σηκώνει το πέλετ ψηλά και αγωγός από έξω ψηλά μέχρι μέσα πάνω από το δοχείο της σόμπας.
Αν δε θές να κάνεις στο μπαλκόνι δοχείο με κοχλία και αγωγό τότε..
Ας γράψω και εγώ την ιδέα μου και ας είναι και βλακεία...

Κάνεις στο μπαλκόνι πίσω από την σόμπα μία μεταλική αποθήκη. Η βάση της πρέπει να είναι κώνικη ώστε να υπάρχει ροή.
Στην βάση θα προσαρμόσεις ευκαμπτο σωλήνα 1 ίντσας ο οποίος (πάλι με κλίση) θα διαπεράσει τον τοίχο και θα φτάνει μέχρι το δοχείο της σόμπας. Για καλύτερη ροή βάζεις λείο μεταλικό σωλήνα από την αποθήκη μέχρι τον εσωτερικό τοίχο και εκεί ενώνεις ένα κομμάτι εύκαμπτο
Μόνο με την κλίση δεν θα ρέει το πέλλετ από την αποθήκη μέχρι την σόμπα.
Χρειάζεται και βοήθεια.
Οπότε....

Παίρνεις μία σκούπα στάχτης
:blink: :huh:
Την πάς σε ένα μηχανουργείο και κόβεται στον πάτο ένα άνοιγμα το οποίο να ανοίγει και να κλείνει (εδώ είναι η μαγκιά... πρέπει να κλείνει αεροστεγώς) με κάποιο χειριστήριο στα πλάγια.
Εσύ γεμίζεις μία αποθήκη στο μπαλκόνι
Ο παππούς θα πρέπει
α) να παίρνει την "τροποποιημένη" σκούπα στάχτης και να την βάζει πάνω από το δοχείο της σόμπας.
β) να κουμπώσει την εύκαμπτη από την μία στον αγωγό στον τοίχο και από την άλλη στη σκούπα.
γ) να βάλει σε λειτουργία την σκούπα μέχρι να γεμίσει το δοχείο της σκούπας (οπότε και να την σταματάει)
δ) να ανοίγει το άνοιγμα που κάνατε στην σκούπα ώστε να πέφτει το πέλλετ από το δοχείο της σκούπας στο δοχείο της σόμπας. Ίσως θα χρειάζεται να την ταρακουνάει λίγο (αναλόγως του μεγέθους του ανοίγματος που θα κάνετε) ώστε να αδειάσει όλη.
ε) να αποθηκεύει την σκούπα και τον εύκαμπτο

ΥΓ1 αν θές κάνεις εσύ diy την σκούπα... Χρειάζεσαι ίσως πιο δυνατό μοτέρ από αυτά που έχουν οι σκούπες στάχτης, ένα φίλτρο, και ένα αεροστεγές δοχείο (τώρα μπορείς να το κάνεις σε ότι διασταση θέλεις ώστε να βολεύει να "κάθεται" επάνω στο δοχείο της σόμπας) με ένα ελεγχόμενο άνοιγμα από κάτω.

ΥΓ2 ούτε το έχω δοκιμάσει ούτε μπορώ να πω αν θα πετύχει
:)
Πάντως σαν δοκιμή μπορείς να πάρεις ένα κομμάτι εύκαμπτο σωλήνα, να το προσαρμόσεις στην σκούπα σκούπα στάχτης που έχεις και να δεις αν μπορεί να λειτουργήσει σαν απορροφητήρας πέλλετ και με τι κλίσεις και σε τι απόσταση. (εννοείτε χωρίς να τρυπήσεις τον πάτο... απλά να δεις αν μπορεί να δουλέψει αυτή η ιδέα).


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ