Προσφορές - Δοκιμές φίλτρου νερού για σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94760 από Moschalis

stelios έγραψε: ΠΡΟΒΛΗΜΑ

εδω και 3 μηνες εχω το φιλτρο νερου του κ.ΜΟΣΧΑΛΗ και εχω λυση το θεμα μαυρισματος.
το θεμα ειναι το τραβηγμα απο την αρχη ειχα καταλαβει πως τα pascal ειχαν πεσει κατα 10 μοναδες.
τον τελευταιο καιρο τα αλαρμ στην σομπα ηταν καθημερινα για χαμηλο τραβηγμα.
προχθες η σομπα καπνισε για πρωτη φορα ενω ειταν ΚΛΕΙΣΤΗ.
εχω καθαρισει απειρες φορες τα εξωτερικα μπουρια.
και μεχρι τωρα εχω καψει σχεδον 2 τον. GOLDEN NUGGETS που αν θυμαστε μου αφηνουν απιστευτο κλιγκερ και δεν εχω καταφερει με διαφορες ρυθμισεις να τα καψω σωστα και να εχω οσο γινετε ποιο ψηλα τα pascal.

σημερα αποφασισα να λυσω το φιλτρο και να το καθαρισω προς μεγαλη μου εκπληξη ανακαλυψα πως το φιλτρο αλουμινιου ειχε σχεδον λιωσει με αποτελεσμα να εχει τρυπησει.εδω να πω η μεση θερμοκρασια καυσαεριων ειναι 160c με μεγιστη την 205c.

εχω βγαλει και φωτο την συνδεση που εκανα με τον μαστορα που την περασε.θελω να πειτε αν ειναι τοσο μεγαλο λαθος που εχω κρατησει και τα δυο ταυ.
επισης ποσο μεγαλο ρολο παιζει αυτη η πτωση της πιεσης στην αποδωση της σομπας.

θα εκτιμουσα καθε γνωμης σας και φυσικα του κ. Μοσχαλη

εδω και 2 φωτο.


Καλημέρα σας,

Οπως καταλαβαινετε επάνω στο φίλτρο αλουμινίου γίνεται όλος ο καθαρισμός, σκεφτείτε το φίλτρο αέρα στο αυτοκίνητο ή το φίλτρο στον απορροφητήρα. Δυο φαγητά (μοσχαράκι κατά προτίμηση που να μην είναι βραστερό ) να κάνεις, μαζί με το μαγείρεμα της σως μπερνέζ και το δέσιμο για το σιρόπι του γλυκού που θα ακολουθήσει , δε θέλει καθάρισμα το φίλτρο?. Στη περίπτωσή μας λοιπόν είναι λογικό να θέλει καθάρισμα , μετά απο καύση περίπου ενός τόνου πέλλετ. Σίγουρα και η ποιότητα του κάθε πέλλετ παίζει ρόλο, αλλά ένα καθάρισμα ποτέ δεν βλάπτει. Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έχετε πολύ κλίνγκερ με το golden nugget που θεωρείται ενα απο τα καλύτερα πέλλετ. Πολλά κατάλοιπα σημαίνει ατελής καύση , δηλαδή πολλά καυσαερια. Αρα 2 τόνοι με κακή καύση θα μπορούσε να είναι ίσως και 5 τόνοι με καλή καύση. Μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων της σόμπας σας?

Παρόλα αυτά , το πρόβλημά στο φίλτρο σας δεν είναι τραγικό , επικοινωνήστε με την εταιρεία να το λύσουμε άμεσα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94765 από stelios
Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση στο προβλημα μου.

δυστηχως δεν ειναι προβλημα ρυθμισεων της σομπας αλλα απο κακης ποιοτητας πελλλετ.
εδω μπορει να παει στο θεμα τη μπορεις να παθεις απο κακη ποιοτητας πελλετ.

πιστοποιησεις και "βλακειες" χθες δοκιμαζα το PROGETTO και ειχα αριστη καυση.

δεν θελω να το ξαναδω το παλιο GOLDEN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94768 από theoilia
Προς τον κ.Μοσχαλη.Καλό δεν θα ήταν μέσα στη συσκευασία του φιλτρου να υπήρχε και ένας οδηγός για την συντήρηση του φίλτου;Ή έστω να τον "ανεβάσετε" κάπου σε ηλεκτρονική μορφή αυτόν τον οδηγό για να ξέρουμε εμείς οι χρήστες της συσκευής σας πως να την συντηρούμε.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94770 από Moschalis
Ναι σωστά , θα το προσθέσουμε σε όλες τις συσκευασίες των φίλτρων άμεσα.
Καταλαβαίνετε βέβαια ότι παίζει τεράστιο ρόλο η ποιότητα του πέλλετ, οπότε η έκφραση κάθε ένα τόνο πέλλετ θέλει καθάρισμα είναι σχετική. Αν όλα είναι φυσιολογικά ισχύει , αν όμως όχι , τότε πιθανόν να χρειάζεται και νωρίτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95021 από Gdevil
Καλημέρα,
Χωρίς να θέλω να φανώ ειδικός νομίζω πως σε ένα πιθανό μάνουαλ του φίλτρου θα πρέπει να αναφερθεί πως κάθε ένδειξη πτώση πίεσης των καυσαερίων θα πρέπει να ακολουθείτε από έλεγχο της κατάστασης του φίλτρου.
Μπορεί και παντελώς λάθος η σκέψη μου αλλά βλέποντας της φώτο λίγο πριν δεν μπορώ να μη φανταστώ πως η πτώση πίεσης στα καυσαέρια που είχε ο συνφορουμίτης δεν οφειλόταν στο "μπούκωμα" που είχε το φίλτρο


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95060 από stelios
καλημερα και απο μενα.

πρωτα απο ολα ενα μεγαλο ευχαριστω στον κ.Μοσχαλη που ηταν ταχυτατος στο θεμα μου(βρειτε αλλη courier ΟΧΙ ΤΗΝ ACS ειναι πανακριβη)

χθες το απογευμα αλλαξα και το φιλτρο το παλιο ειχε διαλυθει εντελως με μια τεραστια διαμπερες τρυπα και πιτα στην μαυριλα.
με την αλλαγη του φιλτρου αρχισανε τα ΘΑΥΜΑΤΑ.
πρωτα απο ολα μετα απο 2 ωρες καυσης μετρησα τα pascal στον θαλαμο εκπληκτος ειδα πως ειχαν ανεβει κατα 5 μοναδες πολυ καλο αποτελεσμα.
δευτερον οπως ειπα εχω μεγαλο προβλημα στην καυση με το golden nuggets και εδω εγινε ΤΟ ΘΑΥΜΑ.
σημερα μετα απο 17 ωρες συνεχωμενης καυσης για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΙΑΤΟ ΗΤΑΝ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ :woohoo:
πραγμα που συμαινει δυο πραγματα την μεγαλη ευσθησια του golden.και φυσικα τον ποσο μεγαλο ρολο παιζει τελικα η πιεση στον θαλαμο.(εδω να σημειωσω πως η χθεσινη νυχτα στην βεροια ηταν σχετικα ζεστη και με υγρασια μετα απο πολυ καιρο κοντα στο 50% δεν ξερω ποσο ρολο ειχε για την καλη καυση)

αποτελεσμα εγω πλεον θα καθαριζω το φιλτρο αλουμινιου καθε 300κιλα.
το θεμα ειναι πως ο καθαρισμος του φιλτρου δεν ειναι κατι τοσο ευκολο με την κατασκευη που εχει.

προταση για τον κ.ΜΟΣΧΑΛΗ για βελτιωση. το φιλτρο αλουμινιου να ειναι καλα κολημενο με το εξωτερικο καπακι εως να ειναι ενα σωμα.επισης αν ειναι δυνατον στο εξωτερικο καπακι να υπαρχει μια πυριμαχη φλατζα για τυχων διαροες καυσαεριων και για να αφαιρειτε ποιο ευκολα και να κουμπωνει καλυτερα.γιατι τωρα με τη σιλικονη πρεπει συνεχεια να την κοβεις και να ξαναπρωσθετεις οποτε τελιωνεις

συγγνωμη για τα πολλα που ειπα και παλι ενα να μπραβο στον κ.Μοσχαλη για την πολυ καλη δουλεια του
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by stelios.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ