Προσφορές - Δοκιμές φίλτρου νερού για σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60936 από georgepap31
Οι μηχανισμοί του ενυδρείου είναι χρήσιμοι για το φίλτρο νερού. Εγώ σκέφτομαι να δοκιμάσω (όχι τώρα- μάλλον το καλοκαίρι) να τοποθετήσω και αντλία νερού ενυδρείου, η οποία θα διαβρέχει μια σίτα από την οποία θα περνά ο καπνός που τώρα περνά ελεύθερα και ότι πιάσει το νερο που λιμνάζει από κάτω.
Μιλώ για το απλό φίλτρο, όχι του Μόσχαλη που έχει ήδη τέτοιο σύστημα.
Έχω όμως μια υπόνοια πως θα υπάρχουν προβλήματα με τη μαυρίλα που παίζει εκεί μέσα. Επίσης, ο θερμοστάτης νομίζω πως θέλει μια σχετικα΄σταθερή στάθμη νερού και πως στο πάνω σημείο του δεν είναι στεγανός, άρα θέλει προσεκτική μελέτη τοποθέτησης ώστε να μη βραχεί και να αποδίδει. Επίσης, για να σου πιάσει 26 βαθμούς που είναι για τα ενυδρεία, μάλλον θα δουλεύει συνέχεια, γιατί ποτέ δεν θα τους πιάσει στην Ορεστιάδα σε ένα κουτί νερό που είναι έξω. Αυτό σημαίνει πως θα έχεις και κάποια κατανάλωση ρεύματος που ίσως να μην είναι αμελητέα.

Η δική μου επέμβαση στο φίλτρο νερού που έχω είναι η εξής: του έβαλα ένα σωληνάκι-μακαρόνι από το αυτόματο πότισμα των γλαστρών του μπαλκονιού που έχω, κι έτσι κάθε μέρα γεμίζει (και υπερχειλίζει) για 5 λεπτά. Αυτό μου κρατά τη στάθμη εκεί που θέλω και ανανεώνει κάπως το υπάρχον βρωμόνερο.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61039 από michalisgr
γεια χαρα... καλο ειναι επισης να βγαζετε αν 2μηνο τη σομπα απο τα μπουρια και να ρουφατε με ηλ. σκουπα το σωληνα εξοδο καυσαεριων της ιδιας της σομπας.. επισης την εισαγωγη αερα.. θα δειτε μεγαλη διαφορα.. Οσο για το φιλτρο το εκανα και εγω.. Εριξα μεσα ΦΕΡΙ για τα πιατα και αφησα το φιλτρο να δουλεψει 2 ωρες με καθαρο νερο.. μετα εκκενωσα 3 φορες.. μου εβγαζε απο το καπελο αφρο σε μαυρο χρωμα αλλα τωρα ειναι πεντακαθαρο.. Παρατηρησατε οτι αν δουλεψετε τη σομπα σας στη τελευταια σκαλα για αρκετες ωρες οτι το καπελο μαυριζει;; εμενα επισης σταζει το καπελο και απο κατω εβαλα εναν κουβα να πεφτει μεσα το νερο. Επισης ειδα οτι στο ΤΑΦ απο κατω ειναι ανοιχτο και οτι σταζει κιτρινο νερο.. Εχετε βρει καμια λυση;; εβαλα σωληνα αλλα εβγαζε καυσαερια.. λεω να το κλεισω τελειως με μονωτικη ταινια..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61045 από dimlyk

love.bacardi έγραψε: αυτο λεω για να μην παιρνουμε παραφλου καθε τοσο γιατι περιπου την ημερα συμπληρωνω 1,5 λιτρο νερου που φευγει σε μορφη υδρατμων. ετσι περνεισ τον θερμοστατη τον βαζεισ μεσα και τελος.


αυτο που εννουσα ειναι οτι σε μακροχρονη διακοπη ρευματος μπορει να παγωσει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61062 από alex.
το φιλτρο του κ. Μοσχαλη πηγε στα 400 ευρο.
αρα κανει καλη δουλεια.
εγω παντως δεν μπορω να το παρω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61078 από γιαννης-δραμα
Eγω παντως δεν εχω κανενα θεμα με το φιλτρο μεχρι στιγμης και δουλευει 24 ωρες το 24ωρο και σβηνει ανα 4 μερες για καθαρισμα τις σομπας,θεμα παγωματος εγω δεν εχω γιατι δουλευει συνεχεια και κραταει μια καλη θερμοκρασια το νερο(το καταλαβαινω απο την θερμοκρασια εισαγωγης αερα που ειναι συνεχεια στους 20 βαθμους +-1 απο την ενδειξη που εχει η σομπα για τον εισερχομενο αερα),αν για καποιο λογο καποια στιγμη μεινει σβηστει η σομπα τοτε εχω σκεφτει να μονωσω το φιλτρο με κατι κοματια πολυστερινης που εχουν περισεψει απο την μονωση που καναμε σε καποια σημεια στο πατρικο μου με 3cm!
Η σομπα μεχρι στιγμης εχει 622 ωρες λειτουργιας και το φιλτρο δουλευει αψογα!
ΥΓ.Το καπελο απο το φιλτρο το εχω βγαλει εντελως!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61139 από georgepap31

michalisgr έγραψε: γεια χαρα... καλο ειναι επισης να βγαζετε αν 2μηνο τη σομπα απο τα μπουρια και να ρουφατε με ηλ. σκουπα το σωληνα εξοδο καυσαεριων της ιδιας της σομπας.. επισης την εισαγωγη αερα.. θα δειτε μεγαλη διαφορα.. Οσο για το φιλτρο το εκανα και εγω.. Εριξα μεσα ΦΕΡΙ για τα πιατα και αφησα το φιλτρο να δουλεψει 2 ωρες με καθαρο νερο.. μετα εκκενωσα 3 φορες.. μου εβγαζε απο το καπελο αφρο σε μαυρο χρωμα αλλα τωρα ειναι πεντακαθαρο.. Παρατηρησατε οτι αν δουλεψετε τη σομπα σας στη τελευταια σκαλα για αρκετες ωρες οτι το καπελο μαυριζει;; εμενα επισης σταζει το καπελο και απο κατω εβαλα εναν κουβα να πεφτει μεσα το νερο. Επισης ειδα οτι στο ΤΑΦ απο κατω ειναι ανοιχτο και οτι σταζει κιτρινο νερο.. Εχετε βρει καμια λυση;; εβαλα σωληνα αλλα εβγαζε καυσαερια.. λεω να το κλεισω τελειως με μονωτικη ταινια..


OXI!μην ταπώσεις το ταυ. Το έκανα εγώ με το ίδιο σκεπτικό και όλο το νερό πήγε μέσα στη σόμπα. Είναι για να φεύγουν οι εσωτερικές υγροποιήσεις. Δοκίμασα να βάλω σωλήνα εύκαμπτη από αποχέτευση Αιρ κοντίσιον αλλά τον ζέσταινε και τον έκαιγε. Τώρα το ταυ το έχω πάλι ανοιχτό και καθαρίζω το μπαλκόνι πιο συχνά. Προσεχώς λέω να βάλω κάτι που να μην το καίει σε σωλήνα ως την αποχέτευση. Καμια ιδέα?

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ