Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #24095 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

γιαννης-δραμα έγραψε: Σε μενα παντως περσι εσβησε η σομπα απο διακοπη ρευματος και δεν ειχα κανενα προβλημα βεβαια δεν εχω σχεδον καθολου οριζοντιες διαδρομες.
Την εισαγωγη την εχω ακομα απο μεσα αλλα φετος θα την αλλαξω γιατι το μονο προβλημα ηταν ο ψυχρος αερας που περνουσε ορισμενες φορες πισω απο την πλατη μου ;)
Καποιες φορες που ξεχνουσαμε να βαλουμε νερο στον υγραντηρα της σομπας αισθανομασταν τον ξηρο αερα αλλα οχι κατι ιδιαιτερο!

Ο ψυχρός αέρας που περνούσε μπορεί να είναι και απο την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας απο τη σόμπα , ως γνωστό με το που θερμένεται ο αέρας (και μάλιστα με μεγάλη θερμοκρασία) ανακατεύεται βιαίως με αποτέλεσμα την αίσθηση ρεύματος.
Οσο για την ξηρότητα η συνεχή ανακύκλωση του αέρα του χώρου μας απο τη σόμπα με θερμοκρασίες μέχρι και 150 βαθμούς θα επιβαρύνει την ξηρότητα αλλά θα κερδίσεις στην απόδοση.
Ενώ αν διώχνουμε τον αέρα του χώρου μας μέσω της σόμπας ο αέρας που θα εισέρχεται απο τις χαραμάδες θα είναι φρέσκος υγρός και γεμάτος οξυγόνο , δηλ ανανεώνουμε την ατμόσφαιρα του χώρου μας με κόστος την μικρότερη απόδοση , κάτι σαν τον εξαερισμό στα μαγαζιά που με ανεμιστήρες διώχνουμε το αέρα έξω για να εισέλθει φρέσκος.

ΥΓ.ΜΗΝ συγχέετε την έλειψη οξυγόνου με την αναρόφηση της σόμπας απο μέσα! Για την καύση δεν παίρνει οξυγόνο αλλά παίρνει αέρα του χώρου που περιέχει οξυγόνο και μπαίνει αντίστοιχος στο χώρο μας φρέσκος.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24110 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Ο ψυχρός αέρας που περνούσε μπορεί να είναι και απο την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας απο τη σόμπα , ως γνωστό με το που θερμένεται ο αέρας (και μάλιστα με μεγάλη θερμοκρασία) ανακατεύεται βιαίως με αποτέλεσμα την αίσθηση ρεύματος.
Οσο για την ξηρότητα η συνεχή ανακύκλωση του αέρα του χώρου μας απο τη σόμπα με θερμοκρασίες μέχρι και 150 βαθμούς θα επιβαρύνει την ξηρότητα αλλά θα κερδίσεις στην απόδοση.
Ενώ αν διώχνουμε τον αέρα του χώρου μας μέσω της σόμπας ο αέρας που θα εισέρχεται απο τις χαραμάδες θα είναι φρέσκος υγρός και γεμάτος οξυγόνο , δηλ ανανεώνουμε την ατμόσφαιρα του χώρου μας με κόστος την μικρότερη απόδοση , κάτι σαν τον εξαερισμό στα μαγαζιά που με ανεμιστήρες διώχνουμε το αέρα έξω για να εισέλθει φρέσκος.

ΥΓ.ΜΗΝ συγχέετε την έλειψη οξυγόνου με την αναρόφηση της σόμπας απο μέσα! Για την καύση δεν παίρνει οξυγόνο αλλά παίρνει αέρα του χώρου που περιέχει οξυγόνο και μπαίνει αντίστοιχος στο χώρο μας φρέσκος.[/quote]



Και είναι καλό αυτό μέσα στον χειμώνα ; !!!!

tzavars @ yahoo.gr
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by eliasger.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #24112 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

eliasger έγραψε: Και είναι καλό αυτό μέσα χειμώνα ; !!!!

Ποιο απ όλα????

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24122 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Συγνώμη για την παράληψη ρε sta1 αλλά μόλις τώρα έβαλα τον τετράχρονο γιο μου για ύπνο , μέχρι αυτή την ώρα κάθε μέρα έχω babysitting και ότι προλαβαίνω διαβάζω και γράφω στο forum . :blink:

tzavars @ yahoo.gr
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by eliasger.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24154 από cuprakias
Απαντήθηκε από cuprakias στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...

γιαννης-δραμα έγραψε: Σε μενα παντως περσι εσβησε η σομπα απο διακοπη ρευματος και δεν ειχα κανενα προβλημα βεβαια δεν εχω σχεδον καθολου οριζοντιες διαδρομες.
Την εισαγωγη την εχω ακομα απο μεσα αλλα φετος θα την αλλαξω γιατι το μονο προβλημα ηταν ο ψυχρος αερας που περνουσε ορισμενες φορες πισω απο την πλατη μου ;)
Καποιες φορες που ξεχνουσαμε να βαλουμε νερο στον υγραντηρα της σομπας αισθανομασταν τον ξηρο αερα αλλα οχι κατι ιδιαιτερο!

Γιαννη καλημερα εγω εχω πισω απο τη σομπα 2 μετρα καθετη διαδρομη και μετα 3,5 μετρα περιπου οριζοντια εχω βεβαια και τζακι κλασσικο απο το οποιο υπαρχει και εξαερισμος να κατσω να βγαλω αεραγωγο
να παιρνει η σομπα αερα απο εξω η να τη δοκιμασω και βλεπωντας να προχωρησω...
που βαζουμε νερο βρε Γιαννη. Δεν εχω ιδεα πως δουλευει θα πρεπει να τηλ να μου κανεις κανενα μαθημα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24162 από delos
Απαντήθηκε από delos στο θέμα Μυρωδιές καύσης pellet & θόρυβος...
Καλημέρα κι από μένα. Από πέρυσι έχω συνδέσει σόμπα-λέβητα 13kw και την εισαγωγή αέρα στο εσωτερικό του σαλονιού. Λειτούργησε πολύ καλά, απλά φέτος κάποιος φίλος μου ανέφερε για την εξωτερική εισαγωγή. Το ψαξα λίγο και κατέληξα να στείλω mail στο εργοστάσιο στην Ιταλία.
Μου απάντησαν ότι η στάνταρ σύνδεση είναι με την εισαγωγή αέρα καύσης από το εσωτερικό, όμως με την προυπόθεση ότι ανακυκλώνεται ο αέρας στον χώρο όπου είναι εγκατεστημένη η σόμπα.
Μία εγκατάσταση με την εισαγωγή από έξω δεν είναι απαγορευτική, όμως ενδέχεται να προκαλέσει προβλήματα στην ανάφλεξη και διαβρώσεις στον χώρο καύσης λόγω διαφοράς θερμοκρασίας του αέρα.
Δηλαδή, παγωμένος αέρας από έξω, ενώνεται με τον καυτό μέσα και πιθανόν να προκαλέσει υγροποίηση με αποτέλεσμα την διάβρωση.
Αυτά μου απάντησε το τεχνικό τμήμα του εργοστασίου(la nordica-extraflame).
Ελπίζω να βοήθησα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ