Πώς να μπει η σόμπα για καλύτερη λειτουργία;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34154 από giabritsos
Φιλε να σου πω για την σομπα οτι παιρνει προαιρετικα και βεντιλατερ στο κατω μερος αν θες να ζεστανεις πιο μακρινες αποστασεις.οσον αφορα το μερος ειμαι της αποψης για πιο λιγο οριζοντιο μπουρι ,3-4 μετρα ειναι πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34157 από ΠΑΤ21
Χωρις να ειμαι ειδικος σκεφτηκα μηπως να εβαζες μωνομενα μπουρια σε οσο μηκος της καμιναδας ειναι μεσα στο χωρο με τη γυψοσανιδα. δεν θα ηταν καλυτερα για να μην βγαζει πολυ ζεστη το μπουρι μεσα στο χωρο αυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34161 από GT

mk86 έγραψε:
ακριβως GT..εχω διαβασει πολλα αλλα δεν εχ καταληξει καπου..

η τιμη που σου ανεφερα ηταν για ελληνικο τζακι μονομπλοκο με βεντιλατερ...εχω δει και τα foyer..

αν βαλω τη σομπα μπροστα απο το τζακι τι θα μπορει να ζεστανει λες;

το σπιτι ειναι αρκετα καλα μονωμενο


Δεν ξέρω τι θα ζεστάνει, με εικασίες από φόρουμ δε βρίσκεις λύση αδερφέ.

Άλλο με χαλάει εμένα. Που θα πάει το μπουρί?
Μέσα στο τζάκι? Αυτό αντενδείκνυται.
Με δική του καμινάδα? Αυξάνεις το κόστος, καλύτερα τζάκι.

Αλλά πιστεύω, το πλέον βασικό, είναι εξαρχής φάουλ ως σημείο για σόμπα. Στο σημείο αυτό, αν κάνεις κάτι, να είναι αναβάθμιση σε ενεργειακό τζάκι κατ' εμέ.

Τη σόμπα θα την επέλεγα μόνο για να μπει σε πιο κεντρικό σημείο του σπιτιού, για καλύτερη διασπορά θερμότητας.

Πολύ πολύ γενικά, εγώ πιστεύω πως η λύση του ΣΩΣΤΟΥ ενεργειακού τζακιού (δυστυχώς όχι Ελληνικού), είναι προτιμητέα όσον αφορά καύση στερεών καυσίμων μέσα στο σπίτι, εφόσον ήδη υπάρχει τζάκι, καμινάδα κλπ και πρόκειται να το καις αρκετές ώρες ημερησίως (για να προλαβαίνει να διαχέεται η θερμότητα).

Και απ' τη στιγμή που πας για οικονομία, έτσι όπως μας καταντήσανε, μοιραία ψιλοσυμβιβάζεσαι σε κάποιο βαθμό με το γεγονός της ανομοιόμορφης θέρμανσης... ε, βάζεις και κανά θερμοπομπό στα μακρινά δωμάτια στην τελική...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34162 από ΠΑΤ21

giabritsos έγραψε: Να ρωτησω κατι να μου πειτε την γνωμη σας.αν δειτε στην δικη μου φωτο που ανεβασα τελευταια,πισω απο την σομπα ακριβως αυτο που φαινετα σαν κολωνα ειναι γυψοσανιδα μεχρι κατω.υπαρχει περιπτωση να εχει η Γυψοσανιδα προβλημα με την ζεστη που θα βγαζει η σομπα;καμια φωτια;αν σκασει δεν με πειραζει,του
Χωρις να ειμαι ειδικος σκεφτηκα μηπως να εβαζες μωνομενα μπουρια σε οσο μηκος της καμιναδας ειναι μεσα στο χωρο με τη γυψοσανιδα. δεν θα ηταν καλυτερα για να μην βγαζει πολυ ζεστη το μπουρι μεσα στο χωρο αυτο? το ξαναβαφω,φωτια μην παρει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34163 από giabritsos
Γιατι εκανες αυτο παραθεση ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34172 από mk86

GT έγραψε:

mk86 έγραψε:
ακριβως GT..εχω διαβασει πολλα αλλα δεν εχ καταληξει καπου..

η τιμη που σου ανεφερα ηταν για ελληνικο τζακι μονομπλοκο με βεντιλατερ...εχω δει και τα foyer..

αν βαλω τη σομπα μπροστα απο το τζακι τι θα μπορει να ζεστανει λες;

το σπιτι ειναι αρκετα καλα μονωμενο


Δεν ξέρω τι θα ζεστάνει, με εικασίες από φόρουμ δε βρίσκεις λύση αδερφέ.

Άλλο με χαλάει εμένα. Που θα πάει το μπουρί?
Μέσα στο τζάκι? Αυτό αντενδείκνυται.
Με δική του καμινάδα? Αυξάνεις το κόστος, καλύτερα τζάκι.

Αλλά πιστεύω, το πλέον βασικό, είναι εξαρχής φάουλ ως σημείο για σόμπα. Στο σημείο αυτό, αν κάνεις κάτι, να είναι αναβάθμιση σε ενεργειακό τζάκι κατ' εμέ.

Τη σόμπα θα την επέλεγα μόνο για να μπει σε πιο κεντρικό σημείο του σπιτιού, για καλύτερη διασπορά θερμότητας.

Πολύ πολύ γενικά, εγώ πιστεύω πως η λύση του ΣΩΣΤΟΥ ενεργειακού τζακιού (δυστυχώς όχι Ελληνικού), είναι προτιμητέα όσον αφορά καύση στερεών καυσίμων μέσα στο σπίτι, εφόσον ήδη υπάρχει τζάκι, καμινάδα κλπ και πρόκειται να το καις αρκετές ώρες ημερησίως (για να προλαβαίνει να διαχέεται η θερμότητα).

Και απ' τη στιγμή που πας για οικονομία, έτσι όπως μας καταντήσανε, μοιραία ψιλοσυμβιβάζεσαι σε κάποιο βαθμό με το γεγονός της ανομοιόμορφης θέρμανσης... ε, βάζεις και κανά θερμοπομπό στα μακρινά δωμάτια στην τελική...


ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια...εκει καταληγω κ γω...απλα δε ξερω αν θα πρεπει στο ενεργειακο αεροθερμο τζακι να βαλω αεραγωγο μηκους 10 μ περιπου...και αν βαλω πως ειναι ο σωστος τροπος τοποθετησης..

το ρωταω για να μη με κοροιδεψει κανενας μαστορας..
ο αεραγωγος θα βοηθησει εαν το βεντιλατερ στελνει 800 κβ/ωρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ