Πώς να μπει η σόμπα για καλύτερη λειτουργία;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24505 από giabritsos
Το εννοουσα σε σχεση με την οικονομια γιατι η nordica εχει 84,5 % αποδοση ενω η αλλη πολυ λιγοτερο.


Sent from my iPhone using tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24507 από giabritsos
Επισης νομιζω οτι 80 τμ ειναι λιγα για να παρεις 14 kw εδω εγω πηρα 9 και βλεπω να σκαω στο δικο μου σπιτι .


Sent from my iPhone using tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24516 από GT

giabritsos έγραψε: Το εννοουσα σε σχεση με την οικονομια γιατι η nordica εχει 84,5 % αποδοση ενω η αλλη πολυ λιγοτερο.


Σωστός. Στα 78% νομίζω.



giabritsos έγραψε: Επισης νομιζω οτι 80 τμ ειναι λιγα για να παρεις 14 kw εδω εγω πηρα 9 και βλεπω να σκαω στο δικο μου σπιτι .


Σε μένα αναφέρεσαι? Δεν ανέφερα τμ.
Βασικά έιμαι σε διώροφη μαιζονέτα, από 60-65 τμ ανά όροφο.
Επιδίωξή μου είναι να έχω και "απώλειες" προς τα πάνω, μπας και γλιτώσω κανά λίτρο πετρέλαιο.
Γι' αυτό κοιτάω σε πολλά kw.
Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι εφικτό ή και θεμιτό.
Πολύ φοβάμαι, για να πιάσω κανά 19-20 βαθμούς πάνω, κάτω θα πρέπει να πιάσω κανά 25-26-27-28άρι και βάλε!!! :lol: :lol: :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24520 από kosmidis80

ELECTRICALCHIEF έγραψε: Αντε καλοριζικη και καλοκαφτα τα ξύλα. Στη φωτο βλέπω να ειναι ακόμη στην αρχη της καύσης.
Επισης καπου διαβασα, και δεν μπορω να βρω που, οτι χρειαζεται στρώσιμο η σόμπα. Να κανει δηλαδη μερικους κύκλους λειτουργιας και μή, χωρις ακραιες θερμοκρασιες λειτοργιας για να στρωσουν τα μεταλλα κλπ.



Τι ακριβως εννοεις με το να στρωσουν τα μεταλλα? :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24522 από giabritsos

GT έγραψε:

giabritsos έγραψε: Το εννοουσα σε σχεση με την οικονομια γιατι η nordica εχει 84,5 % αποδοση ενω η αλλη πολυ λιγοτερο.


Σωστός. Στα 78% νομίζω.



giabritsos έγραψε: Επισης νομιζω οτι 80 τμ ειναι λιγα για να παρεις 14 kw εδω εγω πηρα 9 και βλεπω να σκαω στο δικο μου σπιτι .


Σε μένα αναφέρεσαι? Δεν ανέφερα τμ.
Βασικά έιμαι σε διώροφη μαιζονέτα, από 60-65 τμ ανά όροφο.
Επιδίωξή μου είναι να έχω και "απώλειες" προς τα πάνω, μπας και γλιτώσω κανά λίτρο πετρέλαιο.
Γι' αυτό κοιτάω σε πολλά kw.
Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι εφικτό ή και θεμιτό.
Πολύ φοβάμαι, για να πιάσω κανά 19-20 βαθμούς πάνω, κάτω θα πρέπει να πιάσω κανά 25-26-27-28άρι και βάλε!!! :lol: :lol: :lol:



στην αρχη της σκαλας θα κανεις ενα αυτοσχεδιο βεντιλατερ που θα ρουφαει τον αερα απο το ταβανι του ισογειου ο οποιος θα καιει και θα τον φυσαει προς το πανω μερος της σκαλας...
ο μπατζανακης μου εκανε μια τετοια πατεντα και ενω πριν (σε μεζονετα)ειχε κατω 25 πανω 18 τωρα εχει κατω 23-24 και πανω 20 βαθμους...με τζακοσομπα 9kw piazetta

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24533 από GT

giabritsos έγραψε: στην αρχη της σκαλας θα κανεις ενα αυτοσχεδιο βεντιλατερ που θα ρουφαει τον αερα απο το ταβανι του ισογειου ο οποιος θα καιει και θα τον φυσαει προς το πανω μερος της σκαλας...
ο μπατζανακης μου εκανε μια τετοια πατεντα και ενω πριν (σε μεζονετα)ειχε κατω 25 πανω 18 τωρα εχει κατω 23-24 και πανω 20 βαθμους...με τζακοσομπα 9kw piazetta


Είναι καλαίσθητο αυτό όμως?
Θα μου πεις τέτοια ώρα τέτοια λόγια... πλέον πρέπει να θυσιάζεται η καλαισθησία στο βωμό της πρακτικότητας μάλλον...
Μήπως θα μπορούσες να ανεβάσεις φωτό?
Πολύ καλή διακύμανση θερμοκρασίας πέτυχε πάντως ο μπατζανάκης σου!
Έχει 20 βαθμούς σε όλα τα δωμάτια?

Επειδή το σημείο που έχω στο μυαλό μου είναι σχεδόν αντικρυστά με τη σκάλα, μήπως θα βόλευε το αερόθερμο κιτ, ώστε να αποφύγω πατέντες? Μιλάμε για απόσταση κάτω από 4m.

Και τέλος, σε ποιο σημείο της σόμπας προσαρμόζεται το κιτ?
Ψηλά, χαμηλά???

Σε τέντωσα στις ερωτήσεις αδερφέ...


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ