Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148998 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Δοκιμαστε αυτο για το κλινκερ.
Καθαριστε τη σομπα.Αναψτε την και αφηστε την μια ωρα τουλαχιστον να ζεσταθει στη χαμηλη σκαλα.Παρατηρηστε τα νουμερα που δειχνει η εικονα.

Μας ενδιαφερει το πρωτο νουμερο που δειχνει ποσος αερας περνα μεσα στη σομπα.
Το δευτερο νουμερο αφορα τις στροφες του βεντιλατερ.
Στο παραδειγμα φαινεται οτι η ταχυτητα του αερα ειναι 1,57m/s.
Το βεντιλατερ εχει 1380 στροφες.
Παμε τωρα στην επομενη εικονα.



Εδω φαινεται η ρυθμιση που εχω βαλει στη σομπα και ειναι 1,45m/s.
Τι σημαινει αυτο;
Αν ο αερας που μπαινει στη σομπα δεν πεσει κατω απο αυτη την ταχυτητα (1,45) το βεντυλατερ δεν ανεβαζει στροφες(παραμενει στις 1380).
Αυτο εχει αμεση σχεση με τον σχηματισμο κλινκερ.Αν ειχα 1,10 τοτε θα αφηνε τις στροφες του βεντυλατερ σταθερες μεχρι την ταχυτητα 1,10 μετα θα ανεβαζε στροφες.Η ταχυτητα του αερα μειωνεται οσο φραζει το ποτηρακι.
Δειτε στις σομπες σας αφου καψουν μια ωρα τι δειχνει η πρωτη εικονα και τι εχετε βαλει στη δευτερη εικονα.Τις στροφες του βεντυλατερ δεν χρειαζεται να τις πειραξεται.Εχω τις εργοστασιακες.

Αφου παρατηρησετε τη δειχνει η εικονα 1 στη σομπα σας φροντηστε στην εικονα 2 να εχετε παρομοια ενδειξει ωστε μολις πεσει η ροη αερα να ανεβαζει στροφες το βεντυλατερ για να μην φραζει το ποτηρακι.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149037 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Εγώ ρώτησα για τον καθαρισμό του ήδη υπάρχοντος.
Τώρα αυτό που λες ακούγεται μάλλον σωστό αλλά νομίζω ότι θα προκαλέσει πολύ ζόρισμα στη σόμπα. Κι αυτό γιατί (πάντα κατά την άποψή μου και επειδή το κλίνκερ δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη) θα αρχίσει κάθε ώρα που περνάει να ανεβάζει το βιντιλατέρ στροφές για να εξασφαλίσει τον αέρα εισόδου που του έχουμε βάλει. Όμως το ήδη σχηματισμένο δεν θα το πειράζει η όλη διαδικασία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149046 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Οταν ανεβαζει στροφες δεν αφηνει να σχηματιστει κλινκερ.Μετα τις ξαναριχνει.Τωρα το δοκιμαζω.Για φετος με το πελετ που εχω μεχρι τωρα εχω κλινκερ.Αν οταν την ανοιξω(αυριο ή μεθαυριο) δεν εχω σημαινει πως πετυχε.Απο οτι βλεπω μεσα προς το παρον παει καλα.
Το προβλημα εμφανιζεται οταν πεφτει απο την λειτουργια max στο modulation,επειδη δεν εχει προλαβει να καψει το πελετ με το που γυρισει στο modulation ριχνει τις στροφες του αερα ομως η ποσοτητα πελετ που εχει το ποτηρακι ειναι παραπανω απο οσο πρεπει για να καει στη λειτουργια αυτη.
Ειχα πριν ροη αερα στη ρυθμιση 1,10m/s και ειδα οτι μολις γυριζε απο max σε modulation εφτανε σε αυτη την ροη αερα παρα τις 1400 στροφες του βεντυλατερ διοτι το ποτηρακι ηταν γεματο,τωρα μολις κατεβει η ροη αερα το 1,45m/s ανεβαζει στροφες το βεντυλατερ μεχρι να καει το παραπανισιο πελετ και μετα επανερχετε κανονικα.


Το πελετ λειτουργει σαν κλαπετο στη ροη αερα.Αυτο που δειχνει η εικονα πανω αριστερα.
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149051 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Εμένα έχει ρύθμιση 1,25 m/s και δουλεύει κάτω από 1,2 με στροφές βυντιλατέρ 1700-1900 άντε καμια φορά λίγο παραπάνω. Δες το και πες αποτελέσματα. Αλήθεια πως αλλάζεις τη ρύθμιση του αέρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149088 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Εχεις αυτη τη ροη αερα (1,2m/s) μετα απο καθαρισμο της σομπας στη λειτουργια modulation;
Εμενα στις 1400 στροφες εχει περιπου 1,5m/s ροη αερα.Αυριο θα την ανοιξω μετα απο 72 ωρες συνεχομενη λειτουργια.Απο οτι βλεπω παει καλα.
Πριν στο 24ωρο ανοιγα για λιγο την πορτα και με ενα σιδερο εβγαζα-εσπαζα το κλινκερ απο το ποτηρακι.
Οταν τη δουλευα μονο modulation δεν ειχα προβλημα η εναλαγη απο max σε modulation μου το δημιουργει.
Λειτουργωντας μονο modulation μπορω να ρυθμισω την ποσοτητα πελετ αναλογως την μαρκα.Θελω να καιει σ'αυτη τη λειτουργια 600γρ/ωρα.Εχω την τροφοδοσια στο 1,3(εργοστασιακη ρυθμιση 1,8).Στο max δεν ξερω ποσο καιει το εχω βαλει στο 3,0 (εργοστασιακη ρυθμιση 5,0).Αυτο το υπολογισα βλεποντας την φλογα.
Ροη αερα στο max εχω 1,60m/s και το βεντυλατερ στις 1700 στροφες(εργοστασιακη ρυθμιση).
Οταν κανεις ρυθμιση RDS ρυθμιζεις μονο τη μικρη σκαλα και τη μεγαλη την κανει αυτοματα.Εκει παρατηρησα οτι οι δυο σκαλες εχουν διαφορα 300 στροφες στο βεντυλατερ.Καθε 5m/s δινει 100 στροφες στο βεντυλατερ.Γι'αυτο εχω στη μια 1,45m/s στις 1400 στροφες και την αλλη 1,60m/s στις 1700 στροφες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149127 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli



Μετα απο 72 ωρες συνεχομενη καυση και 65 κιλα πελετ. Περιμενα να ειναι τελειως καθαρο. Ειναι καλυτερα απο πριν.
Τωρα εβαλα την ροη αερα στο 1,5m/s.
Με τον κωδικο Α9 στο default settings τα αλλαζεις.
Οταν βγαζω το ποτηρακι απο κατω ειναι γεματο σταχτη,μου φαινεται παραξενο.
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 2.259 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ