Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146232 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπέρα παιδιά. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει διατομή απο τα "τουμπα" σε ravelli HRV 200 , γιατι θελω να αγοράσω μια τουμποβουρτσα?
Στο εγχειρίδιο δεν γράφει κάτι..... :(
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146311 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

maxsto έγραψε: Καλησπέρα παιδιά. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει διατομή απο τα "τουμπα" σε ravelli HRV 200 , γιατι θελω να αγοράσω μια τουμποβουρτσα?
Στο εγχειρίδιο δεν γράφει κάτι..... :(
Ευχαριστώ.


Πως έχεις πρόσβαση στα τούμπο ; Αν μπορείς περιέγραψε μου τη διαδικασία .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146312 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

Babikos έγραψε: Καλησπέρα στη παρέα. Εχω μια ravelli HR 100 (υδραυλική). Όταν την ξεκίνησα τον Οκτώβριο μου έκαναν σεταρισμα με ΠΕΛΛΕΤ golden naghet. Μέχρι πριν 15 μέρας κανένα πρόβλημα όπου κ τελείωσαν τα ΠΕΛΛΕΤ και προμηθεύτηκα τα σβαισχοφεν λόγω του οτι ο προμηθευτής μου δεν είχε απο το προηγούμενο που έκαιγα. Άρχισα να διαπιστώνω προβλήματα στην καύση ( φωτιά που ανέβαινε ψηλά και ¨ανεμελη¨, και πέτρωμα στάχτης στο ποτηράκι όσπου άρχισε τα "do cleaning" , η σόμπα ειναι καθαρή τα μπουριά καθαρά άρα ήξερα οτι το do cleaning αφορούσε το ποτηράκι). Διαβάζοντας στο φόρουμ αποφάσισα να κανω σεταρισμα μόνος μου το Rds , γιατί ο αντίπροσωπος ειναι λιγο βαρύς και για να σου κανει κάτι σου βγάζει την πίστη. Έκανα λοιπόν το σεταρισμα και όλα καλα εκτός του οτι μου μαυρίζει πλέον πολυ το τζαμί , πως μπορω να το αποφύγω αυτό? και ενα δεύτερο ερώτημα, στο χαρτί που εχω με τις ρυθμίσεις στο altitude μου εχει μηδέν. Πρέπει να το ρυθμίσω? παίζει ρόλο στην καύση ή στον εφελκισμο? ευχαριστω


Πριν δεν είχες μαυρισματα; Όσο για το altitude εγω στη Λάρισα το έχω στο 100 αλλα δεν είδα καμία διάφορα και δεν γνωρίζω τι ακριβώς επηρεαζει στις παραμέτρους της σομπας .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146325 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

sdancer75 έγραψε:

maxsto έγραψε: Καλησπέρα παιδιά. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει διατομή απο τα "τουμπα" σε ravelli HRV 200 , γιατι θελω να αγοράσω μια τουμποβουρτσα?
Στο εγχειρίδιο δεν γράφει κάτι..... :(
Ευχαριστώ.


Πως έχεις πρόσβαση στα τούμπο ; Αν μπορείς περιέγραψε μου τη διαδικασία .


Καλημέρα. βγάζεις τα πλαϊνά καπάκια της σόμπας και στο κάτω μέρος δεξιά και αριστερά έχει από 1 ορθογώνιο καπάκι με βίδες και απο μέσα τσιμούχες.Προσοχή στις τσιμούχες!!. τα αφαιρείς και έχεις πρόσβαση στα τουμπο με τουμποβουρτσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146332 από Babikos
Απαντήθηκε από Babikos στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

sdancer75 έγραψε:

Babikos έγραψε: Καλησπέρα στη παρέα. Εχω μια ravelli HR 100 (υδραυλική). Όταν την ξεκίνησα τον Οκτώβριο μου έκαναν σεταρισμα με ΠΕΛΛΕΤ golden naghet. Μέχρι πριν 15 μέρας κανένα πρόβλημα όπου κ τελείωσαν τα ΠΕΛΛΕΤ και προμηθεύτηκα τα σβαισχοφεν λόγω του οτι ο προμηθευτής μου δεν είχε απο το προηγούμενο που έκαιγα. Άρχισα να διαπιστώνω προβλήματα στην καύση ( φωτιά που ανέβαινε ψηλά και ¨ανεμελη¨, και πέτρωμα στάχτης στο ποτηράκι όσπου άρχισε τα "do cleaning" , η σόμπα ειναι καθαρή τα μπουριά καθαρά άρα ήξερα οτι το do cleaning αφορούσε το ποτηράκι). Διαβάζοντας στο φόρουμ αποφάσισα να κανω σεταρισμα μόνος μου το Rds , γιατί ο αντίπροσωπος ειναι λιγο βαρύς και για να σου κανει κάτι σου βγάζει την πίστη. Έκανα λοιπόν το σεταρισμα και όλα καλα εκτός του οτι μου μαυρίζει πλέον πολυ το τζαμί , πως μπορω να το αποφύγω αυτό? και ενα δεύτερο ερώτημα, στο χαρτί που εχω με τις ρυθμίσεις στο altitude μου εχει μηδέν. Πρέπει να το ρυθμίσω? παίζει ρόλο στην καύση ή στον εφελκισμο? ευχαριστω


Πριν δεν είχες μαυρισματα; Όσο για το altitude εγω στη Λάρισα το έχω στο 100 αλλα δεν είδα καμία διάφορα και δεν γνωρίζω τι ακριβώς επηρεαζει στις παραμέτρους της σομπας .


Μαύρισμα όχι. Είχα θάμπωμα, άσπρογκρι για την ακρίβεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146334 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

Babikos έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

Babikos έγραψε: Καλησπέρα στη παρέα. Εχω μια ravelli HR 100 (υδραυλική). Όταν την ξεκίνησα τον Οκτώβριο μου έκαναν σεταρισμα με ΠΕΛΛΕΤ golden naghet. Μέχρι πριν 15 μέρας κανένα πρόβλημα όπου κ τελείωσαν τα ΠΕΛΛΕΤ και προμηθεύτηκα τα σβαισχοφεν λόγω του οτι ο προμηθευτής μου δεν είχε απο το προηγούμενο που έκαιγα. Άρχισα να διαπιστώνω προβλήματα στην καύση ( φωτιά που ανέβαινε ψηλά και ¨ανεμελη¨, και πέτρωμα στάχτης στο ποτηράκι όσπου άρχισε τα "do cleaning" , η σόμπα ειναι καθαρή τα μπουριά καθαρά άρα ήξερα οτι το do cleaning αφορούσε το ποτηράκι). Διαβάζοντας στο φόρουμ αποφάσισα να κανω σεταρισμα μόνος μου το Rds , γιατί ο αντίπροσωπος ειναι λιγο βαρύς και για να σου κανει κάτι σου βγάζει την πίστη. Έκανα λοιπόν το σεταρισμα και όλα καλα εκτός του οτι μου μαυρίζει πλέον πολυ το τζαμί , πως μπορω να το αποφύγω αυτό? και ενα δεύτερο ερώτημα, στο χαρτί που εχω με τις ρυθμίσεις στο altitude μου εχει μηδέν. Πρέπει να το ρυθμίσω? παίζει ρόλο στην καύση ή στον εφελκισμο? ευχαριστω


Πριν δεν είχες μαυρισματα; Όσο για το altitude εγω στη Λάρισα το έχω στο 100 αλλα δεν είδα καμία διάφορα και δεν γνωρίζω τι ακριβώς επηρεαζει στις παραμέτρους της σομπας .


Μαύρισμα όχι. Είχα θάμπωμα, άσπρογκρι για την ακρίβεια.

Η αεροκουρτινα στις σόμπες ravelli λειτουργεί παίρνοντας αέρα μέσα από το σπίτι,μήπως έκλεισες κάνα παράθυρο στο σπίτι;Η να φταίει το πελετ.
Έχω έναν μηνά αυτή τη σόμπα και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να κλείσω την είσοδο αέρα στην αεροκουρτινα.
Ενας λογος για να μην περνει αερα μεσα απο το σπιτι και δευτερος για να περνει αερα στο θαλαμο καυσης μονο απο το σωλήνα κάτω από το ποτηράκι καυσης,γιατί αρκετά διάβασα για κλινκερ στις ravelli.Αυτο έκανα και πριν σε άλλη σόμπα και δούλευε ρολόι με οποιοδήποτε πελετ το ίδιο ελπίζω και γι'αυτην.

Έχω βρει μερικώς λύση στο μαύρισμα του τζαμιού.

Απο εκει και κατω δεν μαυριζει μπορω να βλεπω μεσα.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ