Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146355 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

dimitris11 έγραψε: Η εισοδος αερα για την αεροκουρτινα δεν ειναι απο τον πισω σωληνα.Αν βγαλεις τα πλαινα τα μπροστα (hr100) θα δεις χαμηλα αεραγωγους,εναν στη δεξια πλευρα και εναν στην αριστερη.Αυτοι ειναι για την αεροκουρτινα.


Μάλλον η HR100 ειναι διαφορετική απο την HRV100 γιατι τα πλαινα μέσα στον θάλαμο καύσης δεν πρέπει να βγαίνουν, δεν είδα ούτε βίδες ούτε τίποτε . Φωτό μπορείς να βγάλεις ;

sdancer75
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146356 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ιδια σομπα ειναι,δεν ειναι μεσα στο θαλαμο καυσης,



Εβαλα αλουμινοταινία.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146357 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Αφου εκλεισα τους αεραγωγους το τζαμι μαυριζε όλο.
Ανοιξα τρυπες εκει που ειναι το ποτηρακι οσο πιο ψηλα γινοταν με 8 αριδα εβγαλα τη σχαρα και εχω το αποτελεσμα που εδειξα παραπανω.
Την καθαριζω καθε πέντε τσουβαλια πελετ.
Εσυ που εχεις την αεροκουρτινα πως γινεται το τζαμι σου;

Αυτό που με απασχολεί είναι η στάχτη που πέφτει έξω κατά το άνοιγμα της πόρτας κάτι που δεν είχα με την προηγούμενη σόμπα. Έχει βρει κάνεις καμιά λύση;
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146375 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

dimitris11 έγραψε: Ιδια σομπα ειναι,δεν ειναι μεσα στο θαλαμο καυσης,



Εβαλα αλουμινοταινία.


Καλησπέρα Δημήτρη ,

Τα καπάκια αυτά που έβγαλες ειναι τα διακοσμητικά χρωματιστά καπάκια που βρίσκονται ακριβώς δίπλα δεξιά και αριςτερα απο το μπροστινό τζαμί ; Διότι σε εμένα αν τα βγάλεις αυτά δεν φαίνονται χαλκό σωλήνες όπως είδα στη φωτό που ανεβασες . Εκτός αν εννοείς τα μαύρα καπάκια που βρίσκονται ακριβώς πίσω απο τα χρωματιστά που ανέφερα προηγουμένως. Αν ειναι αυτά τότε δεν τα έχω λύσει ποτέ. Το θέμα ειναι : απο που παίρνει αέρα η αεροκουρτινα εφόσον δεν μεσολαβεί κάποιο βεντυλατερ; Με φυσική ροή ; Και πως μπαίνει στο θάλαμο καύσης χωρίς να διαρρέει καπνός ; Είσαι σίγουρος για αυτά που λες ;

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω .... Και η φωτογραφία δεν μου ξεκαθάρισε σε ποιο ακριβώς σημείο της σομπας έχει τραβηχτει.

sdancer75
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146377 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

dimitris11 έγραψε: Αφου εκλεισα τους αεραγωγους το τζαμι μαυριζε όλο.
Ανοιξα τρυπες εκει που ειναι το ποτηρακι οσο πιο ψηλα γινοταν με 8 αριδα εβγαλα τη σχαρα και εχω το αποτελεσμα που εδειξα παραπανω.
Την καθαριζω καθε πέντε τσουβαλια πελετ.
Εσυ που εχεις την αεροκουρτινα πως γινεται το τζαμι σου;

Αυτό που με απασχολεί είναι η στάχτη που πέφτει έξω κατά το άνοιγμα της πόρτας κάτι που δεν είχα με την προηγούμενη σόμπα. Έχει βρει κάνεις καμιά λύση;


Εγω την καθαρίζω κάθε μέρα που καίω ακριβώς 1 τσουβάλι. Το μαύρισμα ειναι ανάλογο με το πελλετ που καίω και τις εσωτερικές ρυθμίσεις αέρα στον θάλαμο καύσης. Γενικά έχω λίγο μαύρισμα δεξιά και αριστερά του τζαμιου με τη μορφή κύκλων που ενώνονται περίπου στη μέση.

Όσο για τη στάχτη δεν έχω βρει κάποια λύση αλλα δεν με ενοχλεί κιόλας διότι όταν την ανοίγω για καθαρισμα στρώνω μια εφημερίδα απο κάτω και μετά την πετάω αφού καθαρίσω και το πάτωμα με λίγο αζαξ και χαρτί κουζίνας .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146381 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Αφου δεν βλεπεις χαλκοσωληνα στη δικια σου μιλαμε για αλλη σομπα. Εχω την HR 100.Στα μπροστινα καπακια ειναι ο χαλκοσωληνας.
Σιγουρα εχει και η δικια σου αλλους αεραγωγους για το τζαμι ή εχει κενα στην πορτα πανω κατω(οπως ειδα σε αλλο μοντελο που ειχε το μαγαζι).gre.ravelligroup.it/prod/19-hrv_200.php δες εκει που λεει clear .
Πριν παρω τη σομπα κοιτουσα την πορτα για να βρω τους αεραγωγους και δεν τους εβρισκα.Ετυχε εκεινη την ημερα να επισκευαζει μια ιδια και την ειχε ανοικτη οποτε ειδα τους αεραγωγους.
Εμενα με ενδιεφερε να μπορω να τους κλεισω ευκολα,οποτε μολις την πηρα πριν την αναψω τους εκλεισα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ