Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145465 από nikosx
Απαντήθηκε από nikosx στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
καλησπερα σε ολους κ συνχαριτιρια για την σελιδα κ τα μελη της. επιδει δεν το κατεχω το ιντερνετ μπηκα εδω σφινα για βοηθεια μπαινω στο ψητο,,, RAVELLI FLAVIA 9 ,η σομπα δουλευει στην 4 σκαλα με 2200-2350 εξοδο καυσαεριων στην 5 σκαλα 2300-2500 οπου κ μετα απο λιγο σβινει με low drought γιατι οι 2500 ειναι που τερματιζει. εχω κανει καθαρισμα μπουρια 60 cm οριζοντιο 2 μ καθετα,, πλαινα καπακια εσωτερικα ξυλωμα ολα, μοτερ καυσαεριων ηταν καθαρο κ τελος επαναφορα με α9 ο0 flavia exeluted και παλι τα ιδια .δωστε μου τα "πελλετ" σας. ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145470 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Εχεις δει απο πίσω που τραβάει αέρα μήπως και μπήκε κάτι μέσα στο σωλήνα που τραβάει αέρα για καύση?
Εχεις κανει γενικό σερβις-καθαρισμο στις διαδρομές των καυσαερίων και εναλλάκτη αέρα(αν την εχεις καιρό).
Μαζεύει σκληρή στάχτη στο κουπακι?Αν ναι σε πόση ωρα?
Μπορεί να τα έφτυσε το rds η να θέλει αναβάθμιση το λογισμικό!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145473 από nikosx
Απαντήθηκε από nikosx στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
γεια σου φιλε γιαννη δραμα σε παρακολουθω και χερομαι που σε βρηκα,,,γιαννη καθαρισμα φουλ τα παντα εχω κανει. σημερα ηρθαν απο ραβελι λεω εγω... καταλαβαινεις εσυ με ειπαν ρουλεμαν μοτερ εξαγωγης καυσαεριων αλλαγη για να πεσουν οι στροφες. χμ,,,δεν με κανει θορυβο ομως ουτε με το χερι νιωθω να γρατζουναει με δουλευουν!!εχς εντιπωση RDS ρυθμισμα αλλα ποιες ειναι οι σωστες αναλογιες εδω σε χρειαζομαι.σταχτι δεν εχω τπτ καθαρο το τασακι εναλακτησ τι ειναι γιαννη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145490 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Σίγουρα κάτι φράζει την είσοδο αέρα η την εξοδο καυσαερίων.
Εναλλάκτης είναι το τμήμα που είναι πανω απο το θάλαμο καύσης οπου περνάν τα καυσαέρια απο τους σωλήνες του αέρα που εισέρχεται στο χώρο.
Κι εγώ δεν πιστεύω οτι είναι ρουλεμαν!
Μπες στο μενού stove status εν λειτουργεία και δες στροφές και m/s.
Αν οι στροφές είναι πολύ ψηλά και τα m/s σωστα τοτε σίγουρα κάπου έχει βουλωμα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145786 από pyro320
Απαντήθηκε από pyro320 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλημέρα και από μένα σε όλους, σας διαβάζω καιρό και μέσα από αυτά που διάβαζα στο forum είχα καταλήξει και είχα αγοράσει μια ravelli RV80 εδώ και 2 χρόνια περίπου, όλα καλά μέχρι πριν λίγο καιρό που μου έβγαλε την ένδειξη για service (2 φορά μηδένισα το working hours με τον κωδικό 35) και άλλο ένα σήμα που δεν έχω βρει τι σημαίνει και θα το δείτε στη φωτογραφία δίπλα από τη θερμοκρασία. Από τότε η φλόγα στη σόμπα δεν είναι όπως παλιά, σαν να εμποδίζεται από κάπου ο αέρας να έρθει με αποτέλεσμα μετά από λίγες ώρες το ποτηράκι να γεμίζει με πέλλετ μέχρι πάνω. Τι σημαίνει αυτή η ένδειξη ξέρει κάποιος; Έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις αέρα-πέλλετ και τίποτε! Να πω επίσης ότι στη σόμπα δεν έχει γίνει κάποιο ετήσιο service γιατί δεν γνωρίζω κάποιον που να ξέρει, από εκεί που την πήρα μου είπαν δε χρειάζεται, άμα κάποιος ξέρει κάποιον στα Γιάννενα που να ασχολείται με ravelli ας μου στείλει ένα μήνυμα να πάρω τηλέφωνο να έρθει ώστε να έχω κι εγώ το κεφάλι μου ήσυχο! Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by pyro320.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146118 από cuprakias
Απαντήθηκε από cuprakias στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Καλημερα Γιαννη δεν ξερω αν με θυμασαι ειμαι ο θανος απο το Νεο Κοσμο ειχαμε ακριβως το ιδιο μοντελο σομπας.
που εβγαζε και πισω εξοδο ηταν δηλαδη με δυο καναλια ...την εχω εδω και τρια χρονια... βεβαια εχω μετακομισει απο το Νεο κοσμο και εχω παει στους Αγιους Θεοδωρους κορινθιας σε μονοκατοικια πλεον....
εχθες μου αναψε το λαμπακι του service για πρωτη φορα στις 2200 ωρες ....Γενικα με τη σομπα ειμαι πολυ ευχαριστημενος δεν εχω κανενα προβλημα και η αποδοση ειναι τρομερη φαντασου μετα απο τοσα χρονια δουλεψε για πρωτη φορα με τα χιονια στο επιπεδο 5 φετος το χειμωνα.... θα ηθελα τη βοηθεια σου.
με το θεμα service τι γινεται ??
πρεπει να το ερθει τεχνικος?
μπορω να το κανω μονος μου ?
μεχρι τωρα καθε χρονο τη καθαριζω με σκουπα και πιεση αερα μεσα εξω....
αλλα π.χ. ποτε μου δεν εχω πειραξει το μοτερ καυσαεριων..
βεβαια τα χερια μου πιανουν και πιστευω οτι θα μπορουσα να το κανω ανετα...
αλλα για πρωτη φορα θα ηταν καλο να ερθει καποιος απο το service ωστε να δω τι γινεται και να παρω μια ιδεα....
Τι λες εσυ??? τι πρεπει να προσεξω ??? εχεις κανενα προχειρο τηλ εστω κεντρικο για να δω αν υπαρχει αντιπροσωπος στη κορινθο ή στα Μεγαρα....
ευχαριστω πολυ ......
οταν ημουν στο νεο κοσμο ειχα φιλτρο και δουλευε αψογα ..... βεβαια τωρα με τη μονοκατοικια δεν το χρειαζομαι πλεον. Αν ενδιαφερεται κανεις ... Ας κοιταξει στις Αγγελιες... θα το δει... εχω και βιντεακια
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by cuprakias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ