Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144129 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Re:Σόμπες pellet Ravelli

anestisgeo έγραψε: Παρατήρησα ότι σήμερα ανέβαζε τις στροφές υπερβολικά ψηλά. Την καθάρισα και είδα ότι στο μισό ποτηράκι είχε πιάσει κρούστα.φαινόταν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά στην καύση. Τώρα δουλεύει στροφές σύμφωνα με αυτά που έχεις γράψει σε άλλα ποστ.

Όταν μαζεύει κρουστα(κλινγκερ)στο ποτηρακι ανεβάζει στροφές το βεντυλατερ καυσαερίων για να μπορεσει να βγάλει τον αέρα που ζητάει στο θαλαμο για την καύση.
Αν μαζεύει γρήγορα κρουστά μάλλον επεσες σε κακή παρτίδα,ανέβασε λίγο τον αέρα εισαγωγής απο τα κουμπιά 6και 7 μαζί(αν έχει το παλιό κοντρολερ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144181 από anestisgeo
Απαντήθηκε από anestisgeo στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Είναι στη ρύθμιση που ανεβάζεις ή κατεβάζεις και την ποσότητα πελλετ;
Το μαζεύει σε περίπου 10 ώρες. Αν το έκανα σωστά έβαλα τον αέρα+2. Περιμένω να δω τι θα γίνει. Σκέφτομαι να πάρω να δοκιμάσω 2 τσουβάλια άλλη μάρκα.
Βασικά δεν ξέρω από μαρκες για σόμπες πελλετ. Αυτή την βρήκα προσφορά βιτρινας και την πήρα 1050 ευρώ με 700 ώρες λειτουργίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144183 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

anestisgeo έγραψε: Είναι στη ρύθμιση που ανεβάζεις ή κατεβάζεις και την ποσότητα πελλετ;
Το μαζεύει σε περίπου 10 ώρες. Αν το έκανα σωστά έβαλα τον αέρα+2. Περιμένω να δω τι θα γίνει. Σκέφτομαι να πάρω να δοκιμάσω 2 τσουβάλια άλλη μάρκα.
Βασικά δεν ξέρω από μαρκες για σόμπες πελλετ. Αυτή την βρήκα προσφορά βιτρινας και την πήρα 1050 ευρώ με 700 ώρες λειτουργίας.

Ναι αυτη ειναι η μικρορυθμιση,δοκιμασε και αλλες μαρκες πελλετ γιατι συνηθως αυτο ευθυνεται για την κρουστα(κλινγκερ).
Η σομπα σου ειναι μια χαρα αρκει να την καθαριζεις τακτικα(μαζι και τα μπουρια)και να μην ξεχνας και τον εσωτερικο καθαρισμο της καθε τελος σεζον!
Και το κυριοτερο να σας ζεσταινει :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144279 από anestisgeo
Απαντήθηκε από anestisgeo στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Στην σκαλα 4 μου φτανει 170βαθμους τα καυσαέρια. Με τι ρυθμισεις το φτανετε 260;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144308 από anestisgeo
Απαντήθηκε από anestisgeo στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Γιαννη επειδή έχω μπερδευτεί με τόσα που έχω διαβάσει εδώ. Όταν έχεις χρόνο γράψε σε παρακαλώ πως ξανακάνω το rds.τι κωδικό θέλει και αν πρέπει να προσέξω κάτι κατά την ρύθμιση. Μου είχε κάνει εντύπωση που έλεγε ο τεχνικός ότι κατέβαζε στροφές μερικές φορές κατά την ρύθμιση που έκανε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144310 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli
Να σου πω τι πιστευω για το τι έχει γίνει και η σόμπες(Ravelli)φτανανε τόσο ψηλά καποτε σε προηγούμενα μοντέλα,ο αισθητήρας θερμοκρασίας έδειχνε περισότερο απο όσο ηταν πραγματικα.
Ας πούμε στα πεθερικά μου στην r70 πήγαιναν μέχρι 260© στη 5η σκαλα,και στην προηγούμενη δικιά μου(flavia)με καποια Πελλετ στη σκάλα 4 έφτανε τους 270© και έπεφτε αυτόματα στην 1 για να κρυωσει!
Πλεον εδώ και 2-3 χρόνια έχουν αλλάξει τον αισθητήρα και δείχνει Νορμάλ,στην holly c 12kw που έχω τώρα δεν ανεβαίνει πανω απο 175-180© στην 5η σκάλα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ