Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146137 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Re:Re:Σόμπες pellet Ravelli

cuprakias έγραψε: Καλημερα Γιαννη δεν ξερω αν με θυμασαι ειμαι ο θανος απο το Νεο Κοσμο ειχαμε ακριβως το ιδιο μοντελο σομπας.
που εβγαζε και πισω εξοδο ηταν δηλαδη με δυο καναλια ...την εχω εδω και τρια χρονια... βεβαια εχω μετακομισει απο το Νεο κοσμο και εχω παει στους Αγιους Θεοδωρους κορινθιας σε μονοκατοικια πλεον....
εχθες μου αναψε το λαμπακι του service για πρωτη φορα στις 2200 ωρες ....Γενικα με τη σομπα ειμαι πολυ ευχαριστημενος δεν εχω κανενα προβλημα και η αποδοση ειναι τρομερη φαντασου μετα απο τοσα χρονια δουλεψε για πρωτη φορα με τα χιονια στο επιπεδο 5 φετος το χειμωνα.... θα ηθελα τη βοηθεια σου.
με το θεμα service τι γινεται ??
πρεπει να το ερθει τεχνικος?
μπορω να το κανω μονος μου ?
μεχρι τωρα καθε χρονο τη καθαριζω με σκουπα και πιεση αερα μεσα εξω....
αλλα π.χ. ποτε μου δεν εχω πειραξει το μοτερ καυσαεριων..
βεβαια τα χερια μου πιανουν και πιστευω οτι θα μπορουσα να το κανω ανετα...
αλλα για πρωτη φορα θα ηταν καλο να ερθει καποιος απο το service ωστε να δω τι γινεται και να παρω μια ιδεα....
Τι λες εσυ??? τι πρεπει να προσεξω ??? εχεις κανενα προχειρο τηλ εστω κεντρικο για να δω αν υπαρχει αντιπροσωπος στη κορινθο ή στα Μεγαρα....
ευχαριστω πολυ ......
οταν ημουν στο νεο κοσμο ειχα φιλτρο και δουλευε αψογα ..... βεβαια τωρα με τη μονοκατοικια δεν το χρειαζομαι πλεον. Αν ενδιαφερεται κανεις ... Ας κοιταξει στις Αγγελιες... θα το δει... εχω και βιντεακια


Εγώ ακόμα δεν έχω ανοίξει μοτέρ στην flavia και έχει και καμια 8000-9000 ώρες λειτουργιας!
Βέβαια καίω καλό πελλετ και κάθε ανοίξη πέφτει καλό καθάρισμα,όχι μονο αυτά που κάνουμε συνέχεια αλλά και διαδρομές καυσαερίων.
Εξάλλου απ τα πλαϊνά καπάκια βλέπεις βεντυλατερ καυσαεριων σ'αυτο το μοντελο.
Καλό θα ηταν να γίνει ενα σερβίς απο έμπειρο προσωπικό(έμπειρο όμως έτσι :evil: ),για να δεις και πεντε πραγματακια.
Αν και πιστεύω οτι μπορείς και μόνος σου και σίγουρα θα την καθαρίσεις καλυτερα απο κάθε άλλο!
Τηλέφωνα και τέτοια δεν έχω,αλλά αν μπεις google θα βρεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146142 από obelix
Απαντήθηκε από obelix στο θέμα Re:Re:Σόμπες pellet Ravelli
Την πρωτη φορα αξιζει να την κανει καποιος τεχνιτης εμπειρος ωστε να δουμε καποια μυστικα, ετσι εκανα εγω και πλεον ξερω τη σομπα πολυ καλα. Δεν εχω ραβελι αλλα προφανως δεν παιζει ρολο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146166 από Babikos
Απαντήθηκε από Babikos στο θέμα Re:Re:Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπέρα στη παρέα. Εχω μια ravelli HR 100 (υδραυλική). Όταν την ξεκίνησα τον Οκτώβριο μου έκαναν σεταρισμα με ΠΕΛΛΕΤ golden naghet. Μέχρι πριν 15 μέρας κανένα πρόβλημα όπου κ τελείωσαν τα ΠΕΛΛΕΤ και προμηθεύτηκα τα σβαισχοφεν λόγω του οτι ο προμηθευτής μου δεν είχε απο το προηγούμενο που έκαιγα. Άρχισα να διαπιστώνω προβλήματα στην καύση ( φωτιά που ανέβαινε ψηλά και ¨ανεμελη¨, και πέτρωμα στάχτης στο ποτηράκι όσπου άρχισε τα "do cleaning" , η σόμπα ειναι καθαρή τα μπουριά καθαρά άρα ήξερα οτι το do cleaning αφορούσε το ποτηράκι). Διαβάζοντας στο φόρουμ αποφάσισα να κανω σεταρισμα μόνος μου το Rds , γιατί ο αντίπροσωπος ειναι λιγο βαρύς και για να σου κανει κάτι σου βγάζει την πίστη. Έκανα λοιπόν το σεταρισμα και όλα καλα εκτός του οτι μου μαυρίζει πλέον πολυ το τζαμί , πως μπορω να το αποφύγω αυτό? και ενα δεύτερο ερώτημα, στο χαρτί που εχω με τις ρυθμίσεις στο altitude μου εχει μηδέν. Πρέπει να το ρυθμίσω? παίζει ρόλο στην καύση ή στον εφελκισμο? ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146232 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπέρα παιδιά. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει διατομή απο τα "τουμπα" σε ravelli HRV 200 , γιατι θελω να αγοράσω μια τουμποβουρτσα?
Στο εγχειρίδιο δεν γράφει κάτι..... :(
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146311 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

maxsto έγραψε: Καλησπέρα παιδιά. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει διατομή απο τα "τουμπα" σε ravelli HRV 200 , γιατι θελω να αγοράσω μια τουμποβουρτσα?
Στο εγχειρίδιο δεν γράφει κάτι..... :(
Ευχαριστώ.


Πως έχεις πρόσβαση στα τούμπο ; Αν μπορείς περιέγραψε μου τη διαδικασία .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146312 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Σόμπες pellet Ravelli

Babikos έγραψε: Καλησπέρα στη παρέα. Εχω μια ravelli HR 100 (υδραυλική). Όταν την ξεκίνησα τον Οκτώβριο μου έκαναν σεταρισμα με ΠΕΛΛΕΤ golden naghet. Μέχρι πριν 15 μέρας κανένα πρόβλημα όπου κ τελείωσαν τα ΠΕΛΛΕΤ και προμηθεύτηκα τα σβαισχοφεν λόγω του οτι ο προμηθευτής μου δεν είχε απο το προηγούμενο που έκαιγα. Άρχισα να διαπιστώνω προβλήματα στην καύση ( φωτιά που ανέβαινε ψηλά και ¨ανεμελη¨, και πέτρωμα στάχτης στο ποτηράκι όσπου άρχισε τα "do cleaning" , η σόμπα ειναι καθαρή τα μπουριά καθαρά άρα ήξερα οτι το do cleaning αφορούσε το ποτηράκι). Διαβάζοντας στο φόρουμ αποφάσισα να κανω σεταρισμα μόνος μου το Rds , γιατί ο αντίπροσωπος ειναι λιγο βαρύς και για να σου κανει κάτι σου βγάζει την πίστη. Έκανα λοιπόν το σεταρισμα και όλα καλα εκτός του οτι μου μαυρίζει πλέον πολυ το τζαμί , πως μπορω να το αποφύγω αυτό? και ενα δεύτερο ερώτημα, στο χαρτί που εχω με τις ρυθμίσεις στο altitude μου εχει μηδέν. Πρέπει να το ρυθμίσω? παίζει ρόλο στην καύση ή στον εφελκισμο? ευχαριστω


Πριν δεν είχες μαυρισματα; Όσο για το altitude εγω στη Λάρισα το έχω στο 100 αλλα δεν είδα καμία διάφορα και δεν γνωρίζω τι ακριβώς επηρεαζει στις παραμέτρους της σομπας .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.164 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ