Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10827 από kokonios
Απαντήθηκε από kokonios στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

teo76 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Πρεπει να ομολογήσω ότι το φόρουμ αυτό είναι πάρα πολύ χρήσιμο σε όσους στράφηκαν στη λύση των πέλετς, και εριξα αρκετό διάβασμα. Έχω αγοράσει από τα τέλη του 2011 την ravelli r70, για διαμέρισμα 100 τετραγωνικών. Λόγω της δύστροπης δομής του, θεωρησα εξαρχής ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καλύψει μία μόνο σόμπα όλα τα διαμερίσματα. χωρίς να κάνει φούρνο το σαλόνι όπου και την έβαλα, οπότε αγόρασα την μικρή και την συνδύασα με θερμοπομπούς στα πίσω δωμάτια. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν να έχω τη σόμπα να δουλεύει στους 21 βαθμούς, να ανεβάζει το σαλόνι στους 21 και τα δωμάτια στους 18 με 19 χωρίς καμμία αλλη υποβοήθηση. Οι θερμοπομποί μπαίνουν μπροστά για τα καλύψουν αυτό το κενό των 2-3 βαθμών και δουλεύουν ελάχιστα. Οπότε συμπερασματικά θα τη θεωρούσα παααααρα πολυ καλή αγορά και μέχρι στιγμής χωρίς ιδιαιτερα προβλήματα.

τις ρυθμίσεις τις δεν τις έχω πειράξει καθόλου, μόνο την αναλογία πέλετς αέρα, αλλά έχω μεγάλο παράπονο από το manual. Ιδίως όσον αφορά τα alarm λέει αλλα αντ άλλων με αποτέλεσμα να μην ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κανω. μέχρι στιγμής τις 2 φορές που έβγαλε alarm, το πρόβλημα λύθηκε με απλη επανεκίννηση (insufficient draught και defect flaw αν θυμαμαι καλα) Κάπου στο φόρουμ πήρε το μάτι μου ένα link από τον συντοπίτη Γιάννη όσον αφορά ένα ιταλικό φόρουμ με οδηγίες, αλλα γμτ με πέταξε στην αρχική σελίδα και απο εκεί και πέρα δεν εβγαλα άκρη. Αυτό το link αν εβρισκα τιποτα αλλο δεν θα ηθελα. :lol:

ένα ακόμα θεματακι υπάρχει με ενα βεντιλατέρ που σπανίως κι όταν θυμάται μπορεί να κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω. (το έκανε 1-2 φορές στους 3 μήνες)

το μπουρί της είναι έξω στο μπαλκόνι χαμηλά (οριζόντια πηγαίνει) όχι ό,τι καλύτερο αλλά δεν έβγαινε αλλιώς. Αλλο ελάχιστο πρόβλημα από μαυρίσματα έχω. τωρα τελευταία βγήκαν αλλά μάλλον θέλει καθάρισμα το μπουρί.

Το λινκ ειναι stufapellet.forumcommunity.net/?f=2351368 αλλα πιστευω πως οτι προβλημα εχεις πρεπει να μιλησεις με τον εμπορο που σου την πουλησε. Ε!ΚΟΚΟΒΙΕ


να απευθηνθεις στον εμπορο που την αγορασες(και οχι που σου την πουλησε οπως για ακομη φορα ατυχως εκφραζετε ο φιλτατος Γιαννης,ο εμπορος μπορει να πουλαει οτι θελει,εμεις ομως θα παρουμε την αποφαση τι θα αγορασουμε,και απο ποιον θα το αγορασουμε)
ειναι λiγο δυσκολο το display να γραφει αλλ αντ αλλων(χωρις ωστοσο να το αποκλειω).αυτα σηνηθως οταν εχουν προβλημα χανονται τα γραμματα απο την οθονη,οποτε πας κατευθειαν στον εμπορο που την αγορασες ,στο αντικαθιστα αφου ειναι μεσα στην εγγυηση,και τελειωνεις.
τωρα οσο για το αλαρμ που λες οτι σου βγαζει,αν ειναι το 13,τοτε ωποσδηποτε θα πρεπει να απευθηνθεις στον εμπορο που την αγορασες για να ερθει να σου την ρυθμισει,και θα πρεπει να αποστηθισεις καλα αυτο που θα κανει, γιατι αλλαζοντας ποιοτητα πελλετ,ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα ξαναχρειαστει ρυθμιση,οποτε καποια στιγμη θα πρεπει αυτο να μαθεις να το κανεις μονος σου.αν δεν το κατεχει το θεμα ο εμπορος που την αγορασες,πηγαινε κατευθειαν στον τοπικο αντιπροσωπο της ravelli.αν δεις οτι παει να αποσυνδεσει το debimetro( στο προγραμμα 49 των παραμετρων της R 70) να του επιμενεις να προσπαθησει να ρυθμισει την σομπα και κατοπιν να το επανεργοποιησει.δεν ειναι κανενα κοροιδο ο κατασκευαστης που το εχει σε λειτουργια στις αρχικες εργοστασιακες ρυθμισεις.
επειδη ειμαι νεος στο φορουμ,δεν γνωριζω αν γινετε να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα για να μπορεσω να σε βοηθησω περισσοτερο.
καλα μην νομιζεις οτι ξερω και γω πολλα.Bλεπεις κανω παρεα με ασχτετους εισαγωγεις της ravveli
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10831 από melisokomos1
Απαντήθηκε από melisokomos1 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
giasas exo pari mia r 120 mexri tora ixa mikra provlimata edo kai tris meres moy eygale ena klidi pano sto katran kai den anavi i sompa mipos kseri kanis th mporo na kano. telika apoti vlepo den gnorizi kanis gia ayto to provlima?
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by melisokomos1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #10835 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

kokonios έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

teo76 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Πρεπει να ομολογήσω ότι το φόρουμ αυτό είναι πάρα πολύ χρήσιμο σε όσους στράφηκαν στη λύση των πέλετς, και εριξα αρκετό διάβασμα. Έχω αγοράσει από τα τέλη του 2011 την ravelli r70, για διαμέρισμα 100 τετραγωνικών. Λόγω της δύστροπης δομής του, θεωρησα εξαρχής ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καλύψει μία μόνο σόμπα όλα τα διαμερίσματα. χωρίς να κάνει φούρνο το σαλόνι όπου και την έβαλα, οπότε αγόρασα την μικρή και την συνδύασα με θερμοπομπούς στα πίσω δωμάτια. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν να έχω τη σόμπα να δουλεύει στους 21 βαθμούς, να ανεβάζει το σαλόνι στους 21 και τα δωμάτια στους 18 με 19 χωρίς καμμία αλλη υποβοήθηση. Οι θερμοπομποί μπαίνουν μπροστά για τα καλύψουν αυτό το κενό των 2-3 βαθμών και δουλεύουν ελάχιστα. Οπότε συμπερασματικά θα τη θεωρούσα παααααρα πολυ καλή αγορά και μέχρι στιγμής χωρίς ιδιαιτερα προβλήματα.

τις ρυθμίσεις τις δεν τις έχω πειράξει καθόλου, μόνο την αναλογία πέλετς αέρα, αλλά έχω μεγάλο παράπονο από το manual. Ιδίως όσον αφορά τα alarm λέει αλλα αντ άλλων με αποτέλεσμα να μην ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κανω. μέχρι στιγμής τις 2 φορές που έβγαλε alarm, το πρόβλημα λύθηκε με απλη επανεκίννηση (insufficient draught και defect flaw αν θυμαμαι καλα) Κάπου στο φόρουμ πήρε το μάτι μου ένα link από τον συντοπίτη Γιάννη όσον αφορά ένα ιταλικό φόρουμ με οδηγίες, αλλα γμτ με πέταξε στην αρχική σελίδα και απο εκεί και πέρα δεν εβγαλα άκρη. Αυτό το link αν εβρισκα τιποτα αλλο δεν θα ηθελα. :lol:

ένα ακόμα θεματακι υπάρχει με ενα βεντιλατέρ που σπανίως κι όταν θυμάται μπορεί να κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω. (το έκανε 1-2 φορές στους 3 μήνες)

το μπουρί της είναι έξω στο μπαλκόνι χαμηλά (οριζόντια πηγαίνει) όχι ό,τι καλύτερο αλλά δεν έβγαινε αλλιώς. Αλλο ελάχιστο πρόβλημα από μαυρίσματα έχω. τωρα τελευταία βγήκαν αλλά μάλλον θέλει καθάρισμα το μπουρί.

Το λινκ ειναι stufapellet.forumcommunity.net/?f=2351368 αλλα πιστευω πως οτι προβλημα εχεις πρεπει να μιλησεις με τον εμπορο που σου την πουλησε. Ε!ΚΟΚΟΒΙΕ


συμφωνω απολυτως με τον ,να απευθηνθεις στον εμπορο που την αγορασες(και οχι που σου την πουλησε οπως για ακομη φορα ατυχως εκφραζετε ο φιλτατος Γιαννακης,ο εμπορος μπορει να πουλαει οτι θελει,εμεις ομως θα παρουμε την αποφαση τι θα αγορασουμε,και απο ποιον θα το αγορασουμε)
ειναι λiγο δυσκολο το display να γραφει αλλ αντ αλλων(χωρις ωστοσο να το αποκλειω).αυτα σηνηθως οταν εχουν προβλημα χανονται τα γραμματα απο την οθονη,οποτε πας κατευθειαν στον εμπορο που την αγορασες ,στο αντικαθιστα αφου ειναι μεσα στην εγγυηση,και τελειωνεις.
τωρα οσο για το αλαρμ που λες οτι σου βγαζει,αν ειναι το 13,τοτε ωποσδηποτε θα πρεπει να απευθηνθεις στον εμπορο που την αγορασες για να ερθει να σου την ρυθμισει,και θα πρεπει να αποστηθισεις καλα αυτο που θα κανει, γιατι αλλαζοντας ποιοτητα πελλετ,ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα ξαναχρειαστει ρυθμιση,οποτε καποια στιγμη θα πρεπει αυτο να μαθεις να το κανεις μονος σου.αν δεν το κατεχει το θεμα ο εμπορος που την αγορασες,πηγαινε κατευθειαν στον τοπικο αντιπροσωπο της ravelli.αν δεις οτι παει να αποσυνδεσει το debimetro( στο προγραμμα 49 των παραμετρων της R 70) να του επιμενεις να προσπαθησει να ρυθμισει την σομπα και κατοπιν να το επανεργοποιησει.δεν ειναι κανενα κοροιδο ο κατασκευαστης που το εχει σε λειτουργια στις αρχικες εργοστασιακες ρυθμισεις.
επειδη ειμαι νεος στο φορουμ,δεν γνωριζω αν γινετε να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα για να μπορεσω να σε βοηθησω περισσοτερο.
καλα μην νομιζεις οτι ξερω και γω πολλα.Bλεπεις κανω παρεα με ασχτετους εισαγωγεις της ravveli(ΔΟΥΚΑΣ),[size=4[/size]


jnet βαλε μια ταξη εδω ο φιλος δεν λεει να καταλαβει οτι γινετε προκλητικος
μας ζαλισες φιλε

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10848 από teo76
Απαντήθηκε από teo76 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Οι θερμοπομποι βασίζονται κι αυτοί σε ηλεκτρισμό αντιστάσεις κλπ, αλλα η ζέστη που αναδύουν δεν εχει τουλαχιστον κατα τη γνωμη μου καμμια σχεση με κλιματισμό σόμπες αλογονου, αεροθερμα κλπ. Είναι πολύ κοντα στη ζεστη του καλοριφερ. Οταν τους βαζουμε απλα απ'οτι κατάλαβα από τις οδηγίες πρέπει να έχουν ελεύθερο χώρο, πχ όχι κοντά σε επιπλα, οχι πίσω από πόρτες, και καρφώνονται στον τοιχο μερικά εκατοστά από το πάτωμα. Εγώ αγόρασα τους atlantic, έναν για κάθε δωμάτιο των 1.500W. 140 ευρώ έκαστος. Εχω μείνει πολύ ικανοποιημένος γιατί έχουν πολύ ευαίσθητο θερμοστάτη με αποτέλεσμα να αναβοσβήνουν συχνά και να κάνουν οικονομία ρεύματος. Απλά δεν θα έβαζα σε όλο το σπίτι θερμοπομπούς, από τη μία γιατί δεν ξέρω πόσο ρεύμα θα σήκωνε το διαμέρισμα και από την άλλη γιατί η ΔΕΗ θα έκανε πάρτυ μαζί μου. Ως επικουρικοί όμως της pellet είναι τελειοι και το σπίτι έχει ομοιόμορφη ζέστη 21-22 βαθμούς.
Η σόμπα έχει εντελώς οριζόντια καμινάδα. Βγαίνει από τον τοίχο, στρίβει δεξιά και κατεβαίνει σε ένα κουβά νερό για τις στάχτες. Δεν μπορώ να πω ότι μου γέμισε το μάτι, αλλά μέχρι στιγμής δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα. Ο καπνός δεν είναι μαύρος και είναι ελάχιστος. Σε 1200 ώρες λειτουργίας πολύ λίγο τον τοίχο μαύρισε (ούτε μισό τετραγωνικό μέτρο) την οποία μαυρίλα όμως πολύ εύκολα καθαρίζω. Μία οσμη την έχει το μπαλκόνι αλλα τίποτα τραγικό. μόνο 1-2 τετραγωνικά γύρω από το μπουρί.
Να ξεκαθαρίσω τέλος ότι πρόβλημα δεν έχω με τη σόμπα μη τη ματιάξω. Οι οδηγίες λένε αλλα αντ άλλων σε σχέση με τη σόμπα. Τα alarm που έχουν στη λίστα τους, δεν αντιστοιχουν με αυτά της σόμπας. Γι αυτό είπα μπας και υπάρχει πουθενά στο internet manual με πιο αναλυτικες οδηγίες αλλα τζίφος
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by teo76.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10851 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

melisokomos1 έγραψε: giasas exo pari mia r 120 mexri tora ixa mikra provlimata edo kai tris meres moy eygale ena klidi pano sto katran kai den anavi i sompa mipos kseri kanis th mporo na kano. telika apoti vlepo den gnorizi kanis gia ayto to provlima?


Γεια σου melisokomos1.

Σίγουρα κάποιος θα γνωρίζει και θα μπορούσε να βοηθήσει στο πρόβλημα σου, αλλά εάν έχεις προσέξει υπάρχει μια ένταση σχετικά με το θέμα service Ravelli, αντιπροσώπων, κτλ. Οπότε θα χρειαστεί να περιμένεις λίγο μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Κάτι "παίζει" εδώ πάντως :dry: :dry: :dry: ίδωμεν.

Εσύ είσαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής με την σόμπα σου ? Υπάρχει service να σε υποστηρίξει ?
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10872 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

kokonios έγραψε: κατα τον φιλτατο-ανευθηνο σηκοφαντη και ξερολα


Τους χαρακτήρισμούς σας που επαναλαμβάνετε σε κάθε σας μύνημα τους εχουμε δεί και χωνέψει αρκετά. Εχετε γίνει κουραστικός σε παρα πολλά μέλη από τους οποίους δέχομαι αναφορές συνεχίστε μόνο με επιχειρήματα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ