Λύσεις για τον καθαρισμό πυράντοχων τζαμιών

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #10117 από KALDRI
Γεια σε όλη την παρέα του forum. Δημιούργησα αυτό το θέμα για συζήτηση-σχόλια-λύσεις γιατί πιστεύω ότι πρέπει να συγκεντρώσουμε όλοι, τις εμπειρίες μας για το θέμα του καθαρισμού των τζαμιών που αφορούν όλες τις κατηγορίες θερμαντικών εργαλείων (σόμπες πελλετ, τζάκια, ξυλόσομπες, κα).
Ξεκινώ λοιπόν εγώ με το δικό μου πρόβλημα. Αγόρασα την Ravveli R120 (είμαι πολύ ευχαριστημένος!) αλλά μετά από καύση μιας μάρκας πελλετ και με ρυθμίσεις καύσης στο MAX, μου δημιουργήθηκε πρόβλημα στο πυράντοχο τζάμι της σόμπας. Είχε λερωθεί πάρα πολύ. Αφού έκανα τον καθημερινό καθαρισμό της σόμπας-τζαμιού το τζάμι καθάρισε έως ένα βαθμό. Από τότε, δεν είναι πλέον τόσο καθαρό και μάλιστα όταν το καθαρίζω καταλαβαίνω ότι η υφή του τζαμιού έχει αλλάξει, είναι πιο άγρια (σαγρέ). Έχει θαμπώσει το τζάμι (όχι όλο ένα μέρος) και το καθάρισα με ότι καθαριστικό μου είχαν προτείνει (καθαριστικό αφρό για φούρνους, καθαριστικό για κεραμικές εστίες). Το αποτέλεσμα μηδενικό. Το τζάμι στην ίδια κατάσταση… αν είχε κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα και έδωσε λύση…ας μου δώσει και εμένα τα ΄΄φώτα του΄΄… γιατί δεν είναι καιρός για αλλαγή τζαμιού γιατί μαθαίνω είναι και πολύ ακριβό.
Άντε καλή αρχή και λύσεις σε όλα μας τα προβλήματα!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #10224 από navarxos
καλησπερα!!!
ενας καλος τροπος ειναι , βρεγμενο πανι η χαρτι κουζινας , βουτηγμενο στη σταχτη τριψιμο καλο και μετα ξεβγαλμαν παλι με καθαρο χαρτι κουζινας!!!!
τελειο!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KALDRI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #10227 από Tsimp
Εγω το καθαρίζω με ενα απλο πανί ισως το δικό σου εχει κάποιο προβλημα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KALDRI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #10233 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Tsimp έγραψε: Εγω το καθαρίζω με ενα απλο πανί ισως το δικό σου εχει κάποιο προβλημα


... και μ ενα πινέλο, αψογο.. να φύγει η στάχτη..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KALDRI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #10291 από γιαννης
Έχει η duro stik ένα σπρευ σε πλαστικο βαποριζατερ που έχει πάνω μια εστία με πυροτουβλα .είναι κανονικά ψεκαστε σκουπιστε τελειώσατε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KALDRI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #10299 από Δημήτριος
Συμφωνώ στον αρχικό καθαρισμό με πινέλο και μετά με ένα βρεγμένο σε νερο και λίγο οινόπνευμα πανάκι πάντα σε κρύο τζάμι. Αν απο το πανάκι έχουν μεταφερθεί κατάλοιπα στην περιφέρεια πλαίσιο του τζαμιού ιδιαίτερα στο λεπτό άνοιγμα της αεροκουρτίνας επαναλαμβάνουμε με το πινέλο τοπικά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KALDRI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ