Ξύλο ή pellet και πώς...

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6740 από Christos
Ξύλο ή pellet και πώς... δημιουργήθηκε από Christos
Χαιρετώ τους πάντες!!

Ψάχνω εδώ και καιρό για λέβητα. Ξύλο ή πέλετ??? :dry:

Είδα από κοντά Σαμαράς πέλετ και ξύλου τον ATMOS (πυρόλυσης).

Τώρα πώς λειτουργούν και τι χρειάζονται καθημερινά για να ζεστάνουν ένα σπίτι των 200τμ δεν είδα παρά μόνο σε αυτόν του πέλετ. Ο οποίος ήταν παλιό μοντέλλο, ο τύπος του έβαζε από όλα μέσα αλλά δεν έλεγε όχι...είχε σχάρα και για ξύλα και στην αρχή ξεκινούσε με αυτά και συνέχιζε με πέλετ(πυρήνα ελιάς).

Στα διαφημιστικά βλέπω για λειτουργίες λέβητα ξύλου μέχρι και 8-10 ώρες...καθάρισμα στάχτης μια φορά την βδομάδα και βάλε.
Ισχύουν???????
Χρειάζοντα δοχείο αδρανείας??? (Οι του πέλλετ???)
Εδώ στο φόρουμ έχει κάπου οδηγίες για αγορά και λέει όχι στο πεύκο για πυρόλυση...ΓΑΙΤΙ??? Μόνο αυτό έχουμε εδώ!!!

Σκεύτηκα λοιπόν και κατέληξα σε Fuzzy logic ή Platinum P100 της Kostrezewa.

Με λέβητα ξύλου ...όντως θα έχω τρεχάματα ή είναι ευκολία...ένα άναμμα κατά το μεσημέρι και τέλος μέχρι το βράδυ...δεν τον θέλω για 24ώρες...δεν κάνει και τόσο κρύο εδώ στην Κύπρο!!

Με της Kostrezewa θα καίω και ξύλο και θα έχω και αυτοματισμό στα πέλλετ!!!??? Φαντάζομαι!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6831 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Ξύλο ή pellet και πώς...
απο την εμπειρία μου θα σου πω οτι η εναλλαγή απο πελλετ σε ξύλο δεν ειναι και εύκολη υποθεση. πρεπει να τοποθεσίας ειδική σχάρα να αποσυνδεεις τον αισθητήρα λ να αναβεις χειροκίνητα τον λέβητα και να τροφοδοτεις καθε κάποιες ώρες ξύλο. απο την άλλη πάλι η δυνατοτητα του να καις περισσότερο απο ενα είδη καυσίμου ειναι υπερ διότι έρχονται δύσκολοι καιροι.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6832 από Christos
Απαντήθηκε από Christos στο θέμα Ξύλο ή pellet και πώς...
sta diafimistika pantws deixnei oti to kanei automata...3ekinas me 3ylo kai synexizei me pellet...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6838 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Ξύλο ή pellet και πώς...
οκ γινετε κ αυτο όμως δεν θα εχει το πελλετ την ιδια απόδοση α) διότι θα εμποδιζει η σχάρα που βρισκετε σε μικρή απόσταση απο το ταψι που καίγεται το πελλετ κα β) διότι θα λείπει ο αισθητήρα λ ο οποίος συμφωνα με τον κατασκευαστή πρεπει να αφαιρεθεί οταν καις ξύλα συνεπώςδεν θα εχεις τέλεια καύση.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6862 από Christos
Απαντήθηκε από Christos στο θέμα Ξύλο ή pellet και πώς...
Το έχεις ψάξει για τον συγκεκριμένο?
Υπάρχει και κάτι άλλο παρόμοιο στην ίδια τιμή...απλά για να έχω επιλογές?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6866 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Ξύλο ή pellet και πώς...
Πόσο διάφορα τιμής έχει ο απλός (που καεί ένα είδος) από αυτόν που καεί και τα δυο? Στην ίδια εταιρεία.. Ώστε να είσαι σίγουρος πως θα κερδίσεις τα επιπλέον χρήματα που θα δώσεις.. Για τη ταλαιπωρία μάλλον τη θεωρείς δεδομένη.. Κι έχω κάποιες επιφυλάξεις για την σωστή απόδοση και στα δυο είδη. Η υπόθεση μου λέει πως χρειάζεται πιο σύνθετο μηχάνημα, άρα κόστος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ