Ιδέες για τα λεβητοστάσια μας

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161076 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Ιδέες για τα λεβητοστάσια μας

Valo έγραψε: Ωραίο και περιποιημένο.. μπράβο! Το δικό μου με 2 λέβητες, ξυλου, πετρελαίου, , καταξερη Οξιά και μεσες, κορδέλα, κάμερες πυροσβεστηρας,μονωμενη καμιναδα, μποιλερ και σε λιγες μερες ερχεται κι ενα δοχείο αδράνειας 1000 λίτρων.

Οξιά και μεσέ και μάλιστα τραβηγμένα σε τιμή αγοράζεις, αν μπορείς να πεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161077 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Ιδέες για τα λεβητοστάσια μας
Η συνεργασία που έχω με τον υλοτόμο κρατάει χρόνια και πάντα έχω ξερά ξύλα. Για να μην παρεξηγηθώ, όταν λέω ξερά εννοώ πραγματικά ξερά με υγρασία ποτέ πάνω απο 18% .
Φέτος ο μεσές έχει 9% και η οξυά 11-14 % . Είναι μπαρούτια και κάθε χρόνο είμαι πολύ ευχαριστημένος.Τα έχει κομμένα-σχισμένα πάνω απο χρόνο , γιαυτό είναι ετσι τραβηγμένα.
Τα παίρνω ίδια τιμή και τα 2. Κάθε χρόνο παίρνω περίπου 30 κυβικά χύδην με κόστος 1200 € .
Βγαίνει 40 € /κυβικό ή 100€ ο τόνος (πραγματικός τόνος = 1000 κιλά) .
Το σύνολο της αγοράς μου είναι πραγματικοί 12 περίπου τόνοι καθαρού βάρους ή 30 περίπου κυβικών χωρίς στοίβαξη με την υγρασία πάντοτε κάτω απο 18% .
Για του λόγου το αληθές , το απόγευμα θα ανεβάσω και φωτογραφία με τον μετρητή μου.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161084 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Ιδέες για τα λεβητοστάσια μας
Κορυφαία ποιότητα στη χαμηλότερη δυνατή τιμή, σχεδόν χοντρικής.Ο λέβητας σου τρώει παντεσπάνι.
Μπράβο στον προμηθευτή σου που πουλάει με το χωρικό.
Να φανταστείς ότι τώρα δίνονται τιμές χοντρικής πάνω από 40 €/χωρικό στο βουνό για το μεσέ. Οξιά δύσκολα θα βρεις αυτή την εποχή.
Εδώ για να έχεις σε τέτοια υγρασία στα καυσόξυλα πρέπει να τα αγοράσεις την άνοιξη πριν τον χειμώνα που θα τα κάψεις και πάλι σε τέτοια τιμή δεν θα τα βρεις τεμαχισμένα και σχισμένα.
Το παν είναι ότι έχεις αρκετό χώρο στο λεβητοστάσιο για εσωτερική αποθήκευση και εύκολη τροφοδοσία το χειμώνα, αλλά και έξω για να τραβήξουν το καλοκαίρι αν πάρεις πιο φρέσκα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161092 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Ιδέες για τα λεβητοστάσια μας

Valo έγραψε: Για του λόγου το αληθές , το απόγευμα θα ανεβάσω και φωτογραφία με τον μετρητή μου.


Επειδή όσα λέω , συνηθίζω πάντα να τα κάνω...














Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161800 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Διαβαστε εδω λεει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα για θερμανση λεβητοστασιο κ.α www.ti-soft.com/el/support/help/thermocad/project/boilerroom

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161969 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Ιδέες για τα λεβητοστάσια μας





To λέβητα στέρεων καυσίμων τό εχω στην αποθήκη.
Τη βιβλιοθήκη την έχω αφαιρέσει, και επίσης κατήργησα και έβγαλα και την δεξαμενη πετρελαίου απο δίπλα.
Ωστόσο πρέπει να φτιάξω κάπως και τη κλίση της καπνοδόχου , γιατί μου φέρνει καπνό όταν ανοίγω τη πόρτα του λέβητα στερεων καυσίμων.

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ