Ρύθμιση πίεσης σε εγκατάσταση Ξυλολέβητα και καυστήρα πετρελαίου

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152794 από ΓΡΙΒΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Για κοίταξε παλιότερη δημοσίευση του forum:

Ποιος είναι ο ποιο σωστός τρόπος σύνδεσης του δοχείου αδράνειας ?

1) Ο λέβητας δίνει ζεστά νερά μόνο στο δοχείο αδράνειας και τα σώματα όποτε χρειαστούν παίρνουν ζεστά νερά από αυτό.

2) Ο λέβητας αρχικά δίνει ζεστά νερά στα σώματα για να ζεσταθεί ποιο γρήγορα ο χώρος και όταν η θερμοκρασία χώρου επιτευχθεί μία ηλεκτροβάνα εκτρέπει την ροή ζεστών νερών προς το δοχείο αδράνειας. Τα σώματα μπορούν να πάρουν ζεστά νερά είτε από τον λέβητα είτε από το δοχείο αδράνειας ανάλογα με την διαθεσιμότητα ζεστών νερών.


Πλεονεκτήματα - Μειονεκτήματα
Στην πρώτη περίπτωση ο λέβητας δουλεύει πάντα σε full ισχύ και αποφεύγονται προβλήματα υγροποιήσεων από την χαμηλή ισχύ ή την ατελή καύση. Πιθανών να υπάρχει μικρή καθυστέρηση στην έναρξη κυκλοφορίας ζεστών νερών στα σώματα.
Στην δεύτερη περίπτωση έχουμε ποιο άμεση θέρμανση του χώρου και μόνο η παραπανίσια ενέργεια αποθηκεύεται στο δοχείο αδράνειας. Ίσως μεγαλύτερο κόστος υλικών.

egglezos θέλω την γνώμη σου πάνω σε αυτό.
Σε φόρουμ του εξωτερικού προτείνουν και τις δύο λύσεις.
Το ζητούμενο είναι ποια είναι η ποιο σωστή από άποψη ασφάλειας της εγκατάστασης, οικονομίας καυσίμων και λειτουργικότητας.
Τι ισχύει στην περίπτωσή μου από τα παραπάνω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152795 από dimlyk
με την προυποθεση οτι το σχεδιο σου ειναι σωστο κι εγω το διαβασα σωστα (μια και το μισοδιαβασα) καμμια απο τις δυο ....κατι ενδιαμεσο ειναι το δικο σου

κι αυτα που διαβασες δεν ισχυουν χωρις εξηγησεις και παραδοχες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152796 από ΓΡΙΒΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Φίλε dimlyk συμφωνώ μαζί σου είναι κάτι ενδίαμεσα και στα 2. Πιστεύω ότι λίγο-πολλύ καλύπτω και τις 2 περιπτώσεις. Όπως λές και εσεί δεν υπάρχει κάτι σωστό ή λάθος. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι σύνδεσης. Γενικά από το σύστημα μου είμαι ευχαριστημένος. Εάν ρυθμίσω την πίεση που είναι κάτι εύκολο τοποθετώντας μεγαλύτερο δ.δ. ακόμα και εάν δεν τοποθετήσω άμμεσα το 8 επιπλέον σώματα που μπορεί να γίνει και μετά από 2 χρόνια που συμένει ότι δεν μπορώ να συνεχίσω να δουλέυω το σύστημα στο κόκκινο. Για όλα αυτά που με ενημέωσες είναι από θέση επαγγελματία ή από προσωπικές σου γνώσεις;
Όπως και να έχει δείχνεις ότι έχεις αρκετές γνώσεις. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152798 από dimlyk
δεν ειμαι επαγγελματιας την θερμανσης απλα εχω καποια παραπανω ενασχοληση με τις εγκαταστασεις :)
στην περιπτωση σου επιμενω με την τοποθετηση του δδ να γινει και ελεγχος των 2 δδ του αυτοματου πληρωσης και της βαλβιδας ασφαλειας και τοποθετηση καποιου μπαιπασ αμεσα ...οταν κλεινει η ηλεκτροβανα ακομα κι αν κλεινει ο καυστηρας πετρελαιου η θερμοκρασια που εχει μεινει στον λεβητα οδηγει σε αυξηση της θερμκρασιας του νερου του λεβητα και πανω απο 100 βαθμους ενδεχομενως κατι που ειναι ανεπιθυμητο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152799 από ΓΡΙΒΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Πραγματικά η θερμοκρασία απόψε ξεπέρασε και τους 100 βαθμούς στον λέβητα πετρελαίου. Ο βοηθός του Υδραυλικού εγκαταστάτη μου πρότεινε ένα πείραμα.Με τον ίδιο τον Υδραυλικού δεν έχω μιλήσει ακόμα γιατί είναι εκτός Ελλάδας εάν και γνωρίζει το πρόβλημα από την πρώτη στιγμή. Από τον θερμοστάτη χώρου να ενεργοποιήσω τον Λ.Π. με αποστολή νερού στα σώμα-ηλιακό και συγχρόνως να δώσω και εντολή για μόνιμη αποστολή προς τον ηλιακό ακόμα και εάν κλείσει ο θερμοστάτης χώρου και σβήσει ο Λ.Π. Αυτό μου είπε ότι είναι Bypass έτσι ώστε να μην ανεβάζει θερμοκρασία και μπορεί να δημιουργεί αέρα ο λέβητας έτσι ώστε να δούμε στην επόμενη και μεθεπόμενη εκκίνηση του Λ.Π. εάν στο πρώτο σώμα παραμένει το πρόβλημα. Τι θα συμβεί όμως με την κατανάλωση πετρελαίου και την θερμοκρασία του ηλιακού καθόσον θα έχω μόνιμα αποστολή ζεστού νερού; Θα αυξάνετε διαρκώς; Υπάρχουν κάποιες βαλβίδες για Bypass. Είναι κατάλληλες γι' αυτή την περίπτωση και που τοποθετούνται; Πάντως τώρα που προσπαθώ να θυμηθώ το πρόβλημα πρέπει να υπήρχε και πριν την εγκατάσταση του ξυλολέβητα γι' αυτό και είχε τοποθετηθεί αυτόματο εξαεριστικό βαρελάκι στο πρώτο σώμα που αντικαταστάθηκε με μικρό ποιο διακριτικό και εμφανίσιμο. Μετά την τοποθέτηση του ξυλολέβητα το πρόβλημα ξεχάστηκε γιατί ο Λ.Π. δούλευε σπάνια. Είναι καιρός όμως να δοθεί οριστική λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152800 από dimlyk
σαν πειραμα μπορεις να το δοκιμασεις σαν λυση ομως δεν ειναι σωστη αλλωστε υποθετω οτι ο ηλιακος ελεγχει την θερμοκρασια του οποτε θα πρεπει να κοψει την ροη νερου μολις αυτο φτασει μια θερμοκρασια .
βαλβιδες υπαρχουν αυτοματες μπορει να γινει και χειροκινητα ομως με μια ρυθμιστικη βαννα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ