Ρύθμιση πίεσης σε εγκατάσταση Ξυλολέβητα και καυστήρα πετρελαίου

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152773 από ΓΡΙΒΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Από τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει μπορεί να μου κάποιος εάν η συνδεσμολογία είναι σωστή και αυτή που προβλέπεται από την ATMOS;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152774 από dimlyk
μαλλον οχι :)
αν ηταν ευκολο κανα σκιτσακι ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152784 από ΓΡΙΒΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152788 από dimlyk
αν και δεν μ αρεσει οσο μπορεσα να καταλαβω καποιο λοθος δεν μπορω να πω οτι υπαρχει ...αν καταλαβα καλα το δοχειο παιρνει νερο παραλληλα με τα σωματα ...αυτο σημαινει οτι μαλλον περισσοτερο νερο κυκλοφοραει προς το δοχειο και λιγοτερο στα σωματα (αυτο μπορει να εξηγει το θορυβο που δεν ακουγεται στην λειτουργια του ξυλολεβητα) απο την αλλη ομως στερει απο το δοχειο τον προστατευτικο του ρολο σε μεγαλο βαθμο μια και το νερο του ειναι μονιμα ζεστο και αρα δεν μπορει να αποροφησει μεγαλα ποσα θερμοτητας αμα δεν τραβαν νερο τα σωματα .
οταν δουλευει ο πετρελαιολεβητας ολο το νερο περναει απ τα σωματα μια και δεν συμμετεχει το δοχειο αρα μεγαλες ταχυτητες ... αν αυτο που ειδα στις σωληνωσεις προς τα σωματα ειναι ηλεκτροβανα καποια διαταξη μπαιπασ επιβαλλεται ειτε κατι αυτοματο ειτε μια χειροκινητα ρυθμισμενη η προρυθμισμενη διαταξη ειτε απλα ενα σωμα σε καποιο κοινοχρηστο χωρο για να αποφευγονται φαινομενα υπερθερμανσης ...σ αυτη την περιπτωση ο κυκλοφορητης δεν θα πρεπει να σταματαει την λειτουργια του πριν κρυωσει το νερο . κι επισης μπορει να βοηθησει στον θοτυβο αν η αιτια του ειναι αυτη .
μια και ανεφερες οτι θα προσθεσεις εναν ακομα οροφο λογαριασε οτι στην ουσια θα προσθεσεις καιμμια 150 - 200 λιτρα νερο (στην χωρητικοτητα του δοχειου αναφερομαι)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152791 από ΓΡΙΒΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Φίλε dimlyk καλημέρα.
Το σχέδιο που κατέθεσα σίγουρα δεν είναι το καλύτερο.Το σχεδίασα σύμφωνα με αυτό που έβλεπα. Στην αποστολή νερού προς τα σώματα συμμετέχει και το δ.α. και ο λέβητας. Το δ.α. επιστρέφει ζεστό νερό στον λέβητα και αυτό οφείλεται στο Laddomate για να διατηρείται η θερμοκρασία υψηλή ακόμα και όταν δεν καίει για την αποφυγή δημιουργίας πίσσας στα τοιχώματά του. Δεν θα συμφωνήσω ότι το νερό του δ.α. είναι μόνιμα ζεστό. Πρώτα φτάνει σε θερμοκρασία το νερό του λέβητα 80 λίτρων και έν συνεχεία η θερμοκρασία του δ.α. από το πάνω μέρος στο κάτω θα φτάσει τους 80 βαθμούς. Φυσικά αυτό με έλεγχο της ποσότητας των ξύλων, των καιρικών συνθηκών και της ζήτησης από την οικία μου. Θέλω να πω ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να υπερθερμανθεί και ο θερμοστάτης επαφής να ανοίξει τον κυκλοφορητή. Εξυπακούεται ότι δεν μπορείς να τροφοδότης τον ξυλολέβητα με καύσιμα, να αυξάνετε η θερμοκρασία και να μην έχεις ζήτηση για κατανάλωση. Τότε δεν θα σου έφτανε κανένας αποθηκευτικός χώρος οποιασδήποτε χωρητικότητας. Γι' αυτό και αναγκάστηκα να αντικαταστήσω το 300 με 1000 λίτρα δ.α. Γιατί δεν προλάβαινα να ρίξω κούτσουρο. Τι είναι σόμπα; Και για να επανέλθω στην τελευταία δημοσίευσή σου όταν λες ότι κατά την λειτουργία του λέβητα πετρελαίου έχουμε μεγάλες ταχύτητες τι εννοείς; Μεγάλες ταχύτητες στην κυκλοφορία του νερού; Μα η ταχύτητα του κυκλοφοτητή είναι σταθερή. Τώρα για την πίεση έχει επανέλθει στο 1 bar καθόσον η θερμοκρασία έχει πέσει κάτω των 40 βαθμών. Μήπως εννοείς το φαινόμενο της σπηλαίωσης; Λες ότι ο κυκλοφορητής δεν θα πρέπει να σταματάει την λειτουργιά του πριν κρυώσει το νερό. Σε μένα συνεχίζει και ενώ έχει φτάσει κοντά τους 40 βαθμούς στο πάνω μέρος του δ.α. και μέχρι να πέσει κάτω των 40 για να δοθεί εντολή στον Λ.Π. για λειτουργία το νερό του οποίου είναι στους 20 ή και στους 40 βαθμούς καθόσον όπως έχω αναφέρει σύμφωνα με την τριόδι ηλεκτροβάνα κατά το γύρισμα που κάνει για να κλήσει μια ποσότητα ζεστού νερού να πέφτει στον Λ.Π. και να επηρεάζει την θερμοκρασία του νερού του. Μήπως εκεί βρίσκετε το μυστικό δηλαδή στην διαφορά θερμοκρασίας από το δ.α. στους 40 βαθμούς, στους 20 ή όπου αυτό και εάν βρίσκετε στο Λ.Π. (όχι αυτό πάνω από 40) και στον χρόνο που ο Λ.Π. κάνει για να ανεβάσει θερμοκρασία; Κατά τον χρόνο αυτό ο κυκλοφοριτής δεν διακόπτει την λειτουργία του. Και έτσι να δημιουργείτε ο αέρας στο πρώτο σώμα; Όσο αφορά την συνδεσμολογία μπορείς να μου πεις εάν είναι σωστή σύμφωνα πάντα με σχέδια που παραθέτει η ATMOS στην ιστοσελίδα της γιατί εγώ δεν μπορώ να καταλάβω εάν κάποιο από αυτό μπορεί να ταυτιστεί απόλυτα με το δικό μου. Σίγουρα κάποιες μικροδιαφορές θα υπάρχουν. Μπορείς να προτείνεις κάποια άλλη συνδεσμολογία; Και ποια; Τέλος για το δ.δ. τα άλλα 100 λίτρα (μαζί με τα 2 35 λίτρα δ.δ.) για τους 2 ορόφους (16 συνολικά σώματα), 1000 λίτρα δ.δ., 80 λίτρα για ξυλολέβητα και 50 περίπου λίτρα ο Λ.Π. θεωρείς ότι θα είμαι εντάξει έτσι ώστε η πίεση κατά την λειτουργία το ξυλολέβητα να μην υπερβαίνει τα 2 bar; Υπάρχει και έλλειψη διαθέσιμου χώρου. Το 100στάρι δ.δ. θα τοποθετηθεί και αυτό στο τοίχο.
Παρακαλώ για τα ΦΩΤΑ ΣΟΥ.
Last edit: 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΓΡΙΒΟΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152793 από dimlyk
αυτο που ειπα ειναι οτι αν πχ ο κυκλοφορητης σου δινει 10 μ3 νερο την ωρα οταν δευλευει ο ξυλολεβητας πανε 5 στα σωματα και 5 στο δοχειο ενω οταν δουλευει ο πετρελαιου και τα 10 πανε στα σωματα οποτε η ταχυτητα του νερου ειναι πολυ μεγαλυτερη (η ταχυτητα του κυκλοφορητη εχει σχεση με τα μ3 που στελνει κι οχι αμεσα με την ταχυτητα του νερου)
με βαση τις συνδεσμολογιες που θυμαμαι να δινει η ατμος ...και που εμενα δεν μου πολυαρεσουν ...εχεις διαφορες αλλα αυτο δεν εχει καμμια σημασια δεν υπαρχει μια σωστη λυση
η καλυτερη λυση για μενα θα ηταν οταν δουλευει ο ξυκολεβητας το νερο να πηγαινει μονο στα σωματα κι οταν αυτα παψουν να ζητανε τοτε να πηγαινουν στο δοχειο κι οταν σταματησει ο ξυλολεβητας και κρυωσει και το δοχειο τοτε να δουλευει ο ΛΠ ...κατι τετοιο προυποθετει αρκετες αλλαγες στην συνδεσμολογια σου οποτε δεν νομιζω να υπαρχει λογος να σκεφτεσαι κατι τετοιο ...
ναι το 100 λιτ ΔΔ θα σε φτασει ισως και λιγο μικροτερο .
εγω θα σου προτεινα αμεσα να προσθεσεις μονο το δοχειο ....αφου εγκαταστησεις και τα αλλα 8 σωματα (αν αυτο γινει σχετικα συντομα) και ενα μπαιπασ μετα ξαναβλεπεις το θεμα του θορυβου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ