Επιλογή Λέβητα Ξύλου

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145099 από JoGreek
Επιλογή Λέβητα Ξύλου δημιουργήθηκε από JoGreek
Χαιρετω ολα τα μελη και τους ειδικους
Αρχιζοντας θα ηθελα να αναφερω οτι ενδιαφερομαι για αγορα λεβητα ξυλου με max κοστος 1500euro
Εχω κανει μια ερευνα για αξιοπιστες μαρκες διαβαζοντας τα δικα σας σχολια και προτασεις στο forum εδω και πολυ καιρο αλλα το γεγονος ειναι οτι δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις πανω στο θεμα λεβητα και θα ηθελα την καθοδηγηση σας προς επιλογη ενος λεβητα που θα ανταποκρινεται αξιοπρεπως στα δικα μου δεδομενα
Ο χωρος μου ειναι 130μ2(3οροφη μεζονετα) με σχετικα καλη μονωση και το ερωτημα μου ανταποκρινεται στα εξης:
1)αξιοπιστος λεβητας-προτασεις
2)καλυψη χωρου αρα ποσα Kw λεβητα χρειαζομαι
3)ολα τα <<καλουδια>>που θα χρειαστουν για να εχω μια καλη αποδοση,λιγοτερη καταναλωση π.χ δοχειο αδρανειας ή οτι αλλο χρειαζετε...οι ειδικοι γνωριζουν ;)

Ευχαριστω εκ των προτερων... πιστευω πως η γνωμη σας θα με βοηθησει να κανω μια καλυτερη επιλογη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145103 από okalamaris
Απαντήθηκε από okalamaris στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Καλημέρα & καλώς ήρθες...!!!
Πες μας, έχει γίνει κάποια μελέτη στο σπίτι..? Ποιας χρονιάς είναι η κατασκευή..?
Τι σώματα έχει...? Δώσε λίγες περισσότερες πληροφορίες για να σου απαντήσουν
πιο άμμεσα και με λιγότερες ερωτήσεις. Ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα θέματα,
θα σε βοηθήσουν να σχηματίσεις τη δική σου άποψη... Εδώ θα βρεις πολλά και
ενδιαφέρον θέματα... Καλή αρχή...!!!
:)
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by okalamaris. Αιτία: Επέκταση σχόλιου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145111 από JoGreek
Απαντήθηκε από JoGreek στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Η κατασκευη του σπιτου εγινε το 2010 με αρκετα καλη μονωση,δεν εχει γινει καποια μελετη για χρηση λεβητα ξυλου...καθε οροφος εχει δικο του θερμοστατη,συνολικα υπαρχουν 12 σωματα αλλα δεν γνωριζω θερμιδες ισχυος του συστηματος.Η παρακληση μου εχει να κανει με αγορα αξιοπιστου λεβητα παρολο που εχουν διατυπωθει πολλες γνωμες buderuw,vigas,atmos κ.α θα ηθελα μια ολοκληρωμενη προσεγγιση...
σημειωση:ενα φιλος μου ανεφερε για λεβητα westcal...υπαρχουν γνωμες???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145121 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
με 1500 ευρω δεν παιρνεις κανεναν απο τους παραπανω.η περιμενε να μαζεψεις παραπανω χρηματα η κοιταξε για ελληνικο.www.bestgr.gr/-caldo-30000-100000-kcal/4...lolevites.html.εκτος λεβητα θελεις περιπου 300 ευρω για απλη τριοδη κ ασφαλιστικα.το ενδεχομενο για δοχειο αδρανειας το κοιταξες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145137 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Ετσι όπως τον βλέπω τον westcal μου κάνει για τούρκικος της Steco metal και δεν τους εχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση.

Από ελληνικούς μπορείς να δεις και Μαβιλ , Θερμοσταλ , Κοmbi , Σαμαρα . Στον Kombi μπορείς αργότερα να βάλεις και σύστημα τροφοδοσίας για βιομάζα, πιθανότατα και στους άλλους τρεις.

Από άποψη μεγέθους, πρέπει να δεις τη μελέτη του σπιτιού (για τις απώλειες δεν παίζει ρολο ο τύπος του λέβητα) κι από εκεί και πέρα βλέπουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145138 από okalamaris
Απαντήθηκε από okalamaris στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου

JoGreek έγραψε: δεν εχει γινει καποια μελετη για χρηση λεβητα ξυλου...


Άσχετα με το καύσιμο που χρησιμοποιείς, η μελέτη θα δείξει τις ανάγκες του σπιτιού σου
σε Kcal/Kw...... Τι καύσιμο χρησιμοποιείς τώρα, με ποιο γνώμονα μπήκαν τα σώματα που
έχεις τώρα...? Θέλω να πω πως για κατασκευή του '10 σίγουρα ο μηχανικός θα έχει κάνει
κάποια μελέτη... Αν καις πετρέλαιο, πόσο έκαψες πέρυσι και με τι θερμοκρασίες χώρου.?
Μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά θα επακολουθήσουν κι' άλλες ερωτήσεις.... Βαίβαια
θα ήταν επιπόλαιο να σου προτείνουμε λέβητες,,, μη γνωρίζοντας τις ανάγκες του σπιτιού
σου.
B) :)

JoGreek έγραψε: Η παρακληση μου εχει να κανει με αγορα αξιοπιστου λεβητα παρολο που εχουν διατυπωθει πολλες γνωμες


Οι κατασκυαστές που σου έχειγράψει ο #Grecu_ είναι αξιόπιστοι και ελληνικοί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ