Αντιστάθμιση

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133929 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
Μετά από μια σεζόν με θέρμανση με αντιστάθμιση μπορώ να πω ότι από τις 28 Νοεμβρίου έχω μια συνεχόμενη γλυκιά ζέστη μέσα στο σπίτι ,χωρίσς σκαμπανεβάσματα, και δεν είδα μεταβολές ασχέτως με τις αλλαγές του καιρού .
Πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο παίζει το εξωτερικό αισθητήριο να διαβάζει τη σωστή θερμοκρασία και να μην αποκλείνει , γιατί έτσι ουσιαστικά χαλάει η ροή ας πούμε , της αντιστάθμισης .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133931 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
Σε ένα σύστημα ελέγχου (γιατί και η αντιστάθμιση σύστημα ελέγχου είναι), είτε ανοικτού είτε κλειστού βρόγου (η αντιστάθμιση στα συστήματα θέρμανσης είναι ανοικτού βρόγχου) Η ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ του αισθητηρίου μέτρησης.

Αν δε μετράς σωστά ..... "το έχασες το κορμί πατριώτη..."

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133942 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Αντιστάθμιση

kyriazisg έγραψε: Μετά από μια σεζόν με θέρμανση με αντιστάθμιση μπορώ να πω ότι από τις 28 Νοεμβρίου έχω μια συνεχόμενη γλυκιά ζέστη μέσα στο σπίτι ,χωρίσς σκαμπανεβάσματα, και δεν είδα μεταβολές ασχέτως με τις αλλαγές του καιρού .
Πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο παίζει το εξωτερικό αισθητήριο να διαβάζει τη σωστή θερμοκρασία και να μην αποκλείνει , γιατί έτσι ουσιαστικά χαλάει η ροή ας πούμε , της αντιστάθμισης .


Έχεις συγκριτικό με πριν της αντιστάθμισης κατανάλωση ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133952 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Re:Αντιστάθμιση

SakiSystem έγραψε:

kyriazisg έγραψε: Μετά από μια σεζόν με θέρμανση με αντιστάθμιση μπορώ να πω ότι από τις 28 Νοεμβρίου έχω μια συνεχόμενη γλυκιά ζέστη μέσα στο σπίτι ,χωρίσς σκαμπανεβάσματα, και δεν είδα μεταβολές ασχέτως με τις αλλαγές του καιρού .
Πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο παίζει το εξωτερικό αισθητήριο να διαβάζει τη σωστή θερμοκρασία και να μην αποκλείνει , γιατί έτσι ουσιαστικά χαλάει η ροή ας πούμε , της αντιστάθμισης .


Έχεις συγκριτικό με πριν της αντιστάθμισης κατανάλωση ;


Από θέμα κατανάλωσης δεν μπορώ να έχω συγκριτικό διότι είναι η πρώτη πηγή θέρμανσης που μπήκε στο σπίτι .
Πάντως από 28 Νοεμβρίου μέχρι και σήμερα έχω κάψει 1650kg με 24x7 θέρμανση και 2ο κυκλοφορητή για ζεστά νερά .Το σπίτι είναι 75τ.μ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133960 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
Πάρα πολύ καλή κατανάλωση Γεώργιε.
Την επόμενη χρονιά που θα έχω και στα δύο διαμερίσματα αντιστάθμιση ελπίζω τα μισά τουλάχιστον χρήματα να αποσβεστούν από την μείωση της κατανάλωσης, κυρίως όμως θα υπάρχει καλύτερη αίσθηση άνεσης και στα δυο διαμερίσματα τις ημέρες που δεν κάνει πολύ κρύο.

Σ΄ ευχαριστώ.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kyriazisg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134016 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Re:Αντιστάθμιση

SakiSystem έγραψε: Πάρα πολύ καλή κατανάλωση Γεώργιε.
Την επόμενη χρονιά που θα έχω και στα δύο διαμερίσματα αντιστάθμιση ελπίζω τα μισά τουλάχιστον χρήματα να αποσβεστούν από την μείωση της κατανάλωσης, κυρίως όμως θα υπάρχει καλύτερη αίσθηση άνεσης και στα δυο διαμερίσματα τις ημέρες που δεν κάνει πολύ κρύο.

Σ΄ ευχαριστώ.

2 πράγματα να προσέξεις κατ'εμέ, αν έχεις αισθητήριο για ΖΝΧ αν μπορείς οικονομικά αντικατέστησε την αντίσταση του μπόιλερ ζεστού νερού με μια με διπλό κυάθιο ώστε να βάλεις εκεί μέσα το αισθητήριο και να γίνονται πιο ακριβείς μετρήσεις θερμοκρασίας, και επειδή με την αντιστάθμιση ο κυκλοφορητής λειτουργεί πολυ περισσότερο από έναν on-off λέβητα διότι στέλνει συνέχεια νερά στο δίκτυο με μεταβλητές θερμοκρασίες , να εγκαθιστούσες έναν inverter . Μέχρι και σήμερα ο κυκλοφορητής μου έχει καταναλώσει 27KW βάσει των ενδείξεων που δείχνει η οθόνη του .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ