Αντιστάθμιση

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149578 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Αντιστάθμιση

jnet έγραψε: Ο λόγος είναι οτι εξω είχε 18 βαθμους οπότε η ενδειξη eco ηταν ενεργοποιημένη. Φυσικά η θερμοκρασία δεν επεφτε μεσα στο σπίτι. Αλλη μια οικονομική στιγμή που με εναν απλο θερμοστάτη θα λειτουργουσαν για να επιτυχει απο το 21.7 να φτάσει το 22.

Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sot.p.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149580 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Αντιστάθμιση
Μετά συγχωρήσεως κιόλας, αλλά όταν έχουμε εξωτερική θερμοκρασία 18β και θέλουμε οικονομία, δεν χρειαζόμαστε αντισταθμίσεις και διάφορες ρυθμίσεις για να επιτύχουμε οικονομία. Απλώς κλείνουμε τη θέρμανση. Βέβαια εάν θες 22β εντός, ασχέτως εξωτερικής θερμοκρασίας (εδώ άνετα κάποιος μπορεί να πει ότι δεν σε πολυνοιάζει η οικονομία), κακώς δεν άνοιξε και δεν σου παρείχε τη θερμοκρασία που επιθυμούσες. :) :) :)
Στη δική μου αντιστάθμιση (honeywell) υπάρχει δυνατότητα να ρυθμιστεί η εξωτερική θερμοκρασία όπου από εκεί και πάνω δεν θα λειτουργεί, ακόμη και on να είναι, οπότε είναι σχετική η οικονομία που παρέχει από αυτή τη ρύθμιση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149656 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
Από αυτά που καταλαβαίνω στα συστήματα αντισταθμισης ο κυκλοφοριτης λειτουργεί συνεχεια; δεν ξερω γιατί δεν μου αρεσει αυτό. Επίσης μου φαίνεται λιγο κουλο το οτι οι περισσότεροι τεχνικοί μου λένε οτι δεν χρειάζεται να έχει η αντισταθμιση θερμοστατη χωρου. Θεωρώ οτι ειναι απαραίτητο να ρυθμιζεις την θερμοκρασία που θες εσυ και από εκεί και περα να κανει η αντισταθμιση οτι πρέπει για να σου παρέχει οικονομια..

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149663 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
Όχι Βαγγέλη δεν είναι απαραίτητο να δουλεύει συνέχεια ο κυκλοφορητής και δεν έχει να κάνει με το αν αρέσει σε κάποιον ή δεν αρέσει, δικό μου λάθος που δεν το ανέφερα σωστά στα πιο πάνω.
Πολύ απλά θα πώ πως μέσα στο χώρο μας όσο πιο σταθερή θερμοκρασία κρατάμε τόσο περισσότερη η οικονομία και καλύτερη αίσθηση άνεσης, με την απλή λογική άλλη ενέργεια θέλεις για να ανεβάζεις την θερμοκρασία στον χώρο σου κατα 1-2-3 βαθμούς κάθε φορά και άλλη για να την κρατάς σταθερή, όσο λοιπόν πιο καλή απόκριση του θερμοστάτη χώρου και της αντιστάθμισης για να κρατούν σταθερή θερμοκρασία χώρου τόσο μεγαλύτερη οικονομία και αίσθηση άνεσης, θεωρώ πως αν δεν καις όλο το 24ωρο και ανάβεις μόνο για 3-4-5-6 ώρες δεν έχεις λόγο για αντιστάθμιση.
Βέβαια κάθε ελεγκτής αντιστάθμισης έχει διάφορα από ρυθμίσεις και διευκολύνσεις όπως του Jnet ή του sot.p που αναφέρθηκαν, ακόμη κάποιοι κάνουν τα πάντα για την θέρμανση, μία βασική τους αρχή όμως είναι να ρυθμίζουν θερμοκρασία νερών σύμφωνα με την εξωτερική θερμοκρασία. Αυτός που πήρα εγώ κάνει μόνο αυτό.
Απλά όταν δεν ζητούσε ο θερμοστάτης χώρου τον ρύθμισα να δίνει νερά χαμηλής θερμοκρασίας (-20 βαθμούς απ΄ότι έδινε η καμπύλη καιρού) γιαυτό δεν σταματούσε ο κυκλοφορητής. Τώρα νεότερες διαπιστώσεις από βδομάδα που θα δροσίσει και θα ανάψω πάλι.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149674 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
Κατάλαβα. Την θερμσνση την δουλευω 24/7 και απλα αναιβαζω η κατεβσχω την επιθυμητή θερμοκρασία 1-2 βαθμους το βράδυ με την υπόλοιπη μέρα. Στα κακο δεν θα κανει η αντισταθμιση.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ