Αντιστάθμιση

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134168 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Αντιστάθμιση
Λευτέρη στην πρώτη έρευνα που είχα κάνει για τιμές απογοητεύτηκα στη συνέχεια όμως βρήκα πραγματάκια που εξυπηρέτησαν τον σκοπό μου, τρίοδη ανάμιξης 80€ και ελεγκτής μαζί με τους αισθητήρες 96€ που τον περιμένω, βέβαια δεν είναι σαν το θεριό και επώνυμος σαν του Γιώργου αλλά την δουλειά του θα την κάνει.

Γιώργο αυτή τη παρουσίαση του Φαντάκη, πολύ επιμορφωτική, την είδα και παλαιότερα, από σένα περιμένω λεπτομέρειες του ελεγκτή από ρυθμίσεις και συμπεριφορά.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134169 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αντιστάθμιση
Κοιτα απο θέμα ρυθμίσεων δεν εχω κανει κάτι. Ο συγκεκριμένος ελεγκτής αφου ξεκινήσει απο τις καμπύλες βλέπει πως συμπεριφέρεται το σύστημα και μαθαίνει απο αυτό και σιγα σιγά την προσαρμόζει ανάλογα. Από εκεί και πέρα καποια στιγμή θα καθήσω να τα μελετήσω ολα αλλά αφου πάρω τον webserver με τον οποίον κανεις πολύ πιο ευκολο προγραμματισμό. Σε πρώτη φάση αφησα τον μηχανολόγο που μου το πέρασε ο οποίος εχει πολύ μεγάλη πείρα απο αντισταθμίσεις να κάνει το αρχικό Setup.
Είμαι παντως ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα. Το μόνο που με ανησυχεί είναι οτι αν ο λέβητας μπλοκάρει για καποιο λόγο οπότε δεν θα μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία μηπως αυτό παίξει καποιο ρόλο στα δεδομένα που υιοθετεί η αντιστάθμιση.

Ελπίζω με κάποιον τρόπο να μπορέσω να τον κάνω να μου στείλει email αμέσως μολις μπλοκάρει ο λέβητας οπότε να μην υπάρχουν περιπτώσεις διακοπών. Ισως με τις 2 ψηφιακές εισόδους βλαβών που εχει.
www.hvac-controls.gr/newsPhotos/1243.pdf

Τελικά εβαλα την θερμοκρασία των 20οC για τις ωρες που δεν θα είναι 22 και το προγραμμάτισα να πηγαίνει στους 20ο 1-5πμ. Ολες τις αλλες ωρες είναι 22 και οταν λείπουμε πατάμε το night mode και παει στους 20ο. Φυσικά αν φυγουμε καπου για μερες θα αλλαξει για τους 17-18.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134185 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αντιστάθμιση

jnet έγραψε: Το μόνο που με ανησυχεί είναι οτι αν ο λέβητας μπλοκάρει για καποιο λόγο οπότε δεν θα μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία μηπως αυτό παίξει καποιο ρόλο στα δεδομένα που υιοθετεί η αντιστάθμιση.

Ελπίζω με κάποιον τρόπο να μπορέσω να τον κάνω να μου στείλει email αμέσως μολις μπλοκάρει ο λέβητας οπότε να μην υπάρχουν περιπτώσεις διακοπών. Ισως με τις 2 ψηφιακές εισόδους βλαβών που εχει.
www.hvac-controls.gr/newsPhotos/1243.pdf


Τελικά ηδη εχει συνδεθεί και καταλαβαίνει την βλάβη η αντιστάθμιση.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149438 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Αντιστάθμιση
καλημερα, επανεφερω το θεμα μετα απο πολυ καιρο για να ακουσουμε τις εντυπωσεις αυτον που πλέων εχουν δουλεψει την αντισταθμιση...
εχει καποιος εμπειρια να μας πει για την ceta η την αλλα οικονομικη που αναφερεται ποιο πισω απο τον SAKIS SYSTEM ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149499 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Αντιστάθμιση
Πριν δύο μήνες έβαλα και τον ελεγκτή της αντιστάθμισης, ακόμα δυνατά κρύα δεν είχαμε οπότε δεν έχουχε σοβαρές παρατηρήσεις.
Ο ελλεγκτής που πήρα είναι πάρα πολύ απλός χωρίς πολλά πολλά,είναι αυτός ST430i .
Δοκιμαστικά έχω τώρα τον κυκλοφορητή συνέχεια να δουλεύει (τον έχω στην δεύτερη σκάλα), εν συντομία όταν ζητά θερμανση το σπιτι τότε ρυθμίζει την τρίοδη για παροχή θερμοκρασίας νερών σύμφωνα με την καμπύλη καιρού που ορίζω και όταν δεν ζητά το σπίτι τότε πάλι ρυθμίζει θερμοκρασία νερών που έχω ορίσει, έτσι τα σώματα είναι πάντα ζεστά και απλά μόλις ζητάει το σπίτι τότε έρχονται πιο ζεστά νερά.
Στις δέκα μέρες που άναψα όλα τα θερμόμετρα ήταν κολλημένα στους 23 βαθμούς μέρα νύχτα
Κατα την διάρκεια της ημέρας είχαμε εξωτερικές μέχρι 17-19 βαθμούς ενώ το βράδυ μέχρι 8.
Σύμφωνα με την καμπύλη που έβαλα μου έδινε 48-52 βαθμούς νερά με εξωτερική κοντά στους 12-18 ενώ το βράδυ με 8-12 εξωτερικές έδινε 52-56 βαθμούς νερά. Για κατανάλωση δεν μπορώ να πώ ακόμη τίποτα, σίγουρα είναι πεσμένη αλλά θα δείξει ο χρόνος και τα κρύα. Στο επόμενο άναμα θα πάω τον κυκλοφορητη στην πρώτη σκάλα να μειωθεί και άλλο η παροχή και όταν έρθουν τα κρύα ενδεχομένως να χρειαστεί να διορθώσω και την καμπύλη καιρού.

Αυτά για την αρχή.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149502 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αντιστάθμιση
Εγω να πώ ενα πράμα για την δική μου χτεσινό στην Θέση Auto και με 22 βαθμούς στο επιθυμητό ενώ εδειχνε 21,7 δεν λειτουργουσε το κύκλωμα θέρμανσης. Ο λόγος είναι οτι εξω είχε 18 βαθμους οπότε η ενδειξη eco ηταν ενεργοποιημένη. Φυσικά η θερμοκρασία δεν επεφτε μεσα στο σπίτι. Αλλη μια οικονομική στιγμή που με εναν απλο θερμοστάτη θα λειτουργουσαν για να επιτυχει απο το 21.7 να φτάσει το 22.

Εγω συμπερασματικά απο ολη την προηγουμενη χρονια μπορώ να πώ οτι εκαψα περίπου τα ιδια σε ποσότητα με τις 2 προηγουμενες χρονιές αλλά και ο περσινος χειμωνας δεν είχε σχεση με τοους 2 πιο ηπιους προηγουμενους και εγω δεν είχα 300lt boiler παρα ενα μικρό 80αρι πιο πρίν.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ