Αντιστάθμιση

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134023 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Re:Αντιστάθμιση

SakiSystem έγραψε:

kyriazisg έγραψε:

SakiSystem έγραψε: Πάρα πολύ καλή κατανάλωση Γεώργιε.
Την επόμενη χρονιά που θα έχω και στα δύο διαμερίσματα αντιστάθμιση ελπίζω τα μισά τουλάχιστον χρήματα να αποσβεστούν από την μείωση της κατανάλωσης, κυρίως όμως θα υπάρχει καλύτερη αίσθηση άνεσης και στα δυο διαμερίσματα τις ημέρες που δεν κάνει πολύ κρύο.

Σ΄ ευχαριστώ.

2 πράγματα να προσέξεις κατ'εμέ, αν έχεις αισθητήριο για ΖΝΧ αν μπορείς οικονομικά αντικατέστησε την αντίσταση του μπόιλερ ζεστού νερού με μια με διπλό κυάθιο ώστε να βάλεις εκεί μέσα το αισθητήριο και να γίνονται πιο ακριβείς μετρήσεις θερμοκρασίας, και επειδή με την αντιστάθμιση ο κυκλοφορητής λειτουργεί πολυ περισσότερο από έναν on-off λέβητα διότι στέλνει συνέχεια νερά στο δίκτυο με μεταβλητές θερμοκρασίες , να εγκαθιστούσες έναν inverter . Μέχρι και σήμερα ο κυκλοφορητής μου έχει καταναλώσει 27KW βάσει των ενδείξεων που δείχνει η οθόνη του .


Προς το παρόν με τα ΖΝΧ δεν ασχολούμαι αν και έχω πρόβλημα τώρα με την αντιστάθμιση, σκέφτομαι αργότερα να δώσω χώρια παροχή με κυκλοφορητή. Και ο inverter για την θέρμανση καλός είναι αλλά Γεώργιε μας λείπουν τα "μπικικίνια", το πρόγραμμα φέτος έχει ολοκλήρωση αντιστάθμισης.

Σε νιώθω απόλυτα φίλε Σάκης , όσο αφορά τα λεφτά ! Προσοχή τότε στο εξωτερικό αισθητήριο , να το εγκαταστήσεις στο βορεινό μέρος του σπιτιού σου και αν γίνεται να μην έχει άμεση επαφή με τον ήλιο . Πρίν στο βιδώσει ο τεχνικός , πάρε ένα άλλο ηλεκτρονικό θερμόμετρο χώρου και έλεγξε αν οι θερμοκρασίες είναι ίδιες μεταξύ των του αισθητηρίου και του θερμομέτρου . Μακάρι να καταφέρεις σύντομα να εφαρμόσεις στην αντιστάθμιση τον 2ο κυκλοφορητή για τα ΖΝΧ , είναι μεγάλο θέμα να έχεις όλη την ώρα ζεστό νερό , άσχετα αν ζητάει ή όχι θέρμανση το σπίτι .

Φιλικά ,
Γιώργος
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134024 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αντιστάθμιση
Στην Αντιστάθμιση που μόλις τελείωσα μου είχε προταθεί ο Κυκλοφορητής inverter της Grundfos Alpha 2L 25-40
αλλά επειδή περίσσευε ένας κυκλοφορητής χρησιμοποίησα εκείνον.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134027 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Αντιστάθμιση
Φίλε Γιώργο Κυριαζή,

Σύμφωνοι (δε γνώριζα τα κόστη). Ένας λοιπόν κυκλοφορητής inverter, κοστίζει περίπου 250 ευρώ.

Ο δικός σου, μετράει μόνο τη ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ κατανάλωση, ή μπορεί να σου μετρήσει και την ενέργεια "που πέρασε από μέσα του"? Βασικά θέλω να βρω το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ COP της Α/Θ που έχω. Αφου λοιπόν έχω χωριστό μετρητή ενέργειας για το πόσο καίει η Α/Θ, αν ο κυκλοφορητής μπορεί να μου δώσει πόση ενέργεια παροχέτευσε στο δίκτυο, τότε βγάζω το COP.

Αυτοί όμως οι κυκλοφορητές, κάνουν μόνο 200 ευρώ? Μήπως χρειάζεται να μετράνε και Θ προσαγωγής και Θ επιστροφής ... ? Αλλιώς πως θα υπολογίσουν πόση ενέργεια έδωσαν στο σύστημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134034 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Αντιστάθμιση

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Φίλε Γιώργο Κυριαζή,

Σύμφωνοι (δε γνώριζα τα κόστη). Ένας λοιπόν κυκλοφορητής inverter, κοστίζει περίπου 250 ευρώ.

Ο δικός σου, μετράει μόνο τη ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ κατανάλωση, ή μπορεί να σου μετρήσει και την ενέργεια "που πέρασε από μέσα του"? Βασικά θέλω να βρω το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ COP της Α/Θ που έχω. Αφου λοιπόν έχω χωριστό μετρητή ενέργειας για το πόσο καίει η Α/Θ, αν ο κυκλοφορητής μπορεί να μου δώσει πόση ενέργεια παροχέτευσε στο δίκτυο, τότε βγάζω το COP.

Αυτοί όμως οι κυκλοφορητές, κάνουν μόνο 200 ευρώ? Μήπως χρειάζεται να μετράνε και Θ προσαγωγής και Θ επιστροφής ... ? Αλλιώς πως θα υπολογίσουν πόση ενέργεια έδωσαν στο σύστημα?


Μην σου πω ψέματα δεν εμπιστεύομαι 100% αυτά που γράφει ο κυκλοφορητής . Θεωρώ ότι μετράει μόνο την δική του ενέργεια , στο εγχειρίδιο δεν γράφει κάτι πιο αναλυτικά όσο αφορά την κατανάλωση και λόγω ότι η τροφοδοσία του είναι μέσω της πλακέτας του λέβητα είναι ακόμα πιο δύσκολο να σου απαντήσω, βλέπω πάντως ότι τα Watts που δείχνει εν ώρα λειτουργίας , ανάλογα με την ζήτηση που έχει σε νερό το δίκτυο μεταβάλονται δυναμικά . Αυτή τη στιγμή δουλεύει με ελάχιστη κατανάλωση τα 11 Watts

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134162 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αντιστάθμιση
epas-iliou.att.sch.gr/PROBOLES/9.ANTISTATMISI.pps

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris, STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134165 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Αντιστάθμιση
Γιώργο μπράβο και πάλι.
Πολύ ωραία η παρουσίαση.
Μακάρι να μειωθεί το κόστος όλων αυτών των αυτοματισμών και να γίνουν ποιο προσιτοί σε περισσότερους. Τα χρήματά τους πάντως θα τα αποσβέσουν σίγουρα έτσι κι αλλιώς με ποιότητα θέρμανσης και οικονομία ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ